26.10.2005, Redakce

FC Vysočina = výsledek dohody mezi fotbalisty

Ledová Vysočina přepisuje historii. Vedle tradičního hokeje se přihlásil o významné slovo fotbal. Duklu vystřídal v nejvyšší soutěži FC Vysočina a hraje v ní zatím důstojnější roli než se čekalo. Ředitel klubu Zdeněk Tulis spolu s vedením města a kraje v Jiráskově ulici úspěšně rozjíždí výstavbu nového stadionu a šéftrenér Lumír Fikes se snaží o to, aby nejen v Jihlavě, ale na celé Vysočině dobře fungovala mládež. A oba jednotně tvrdí: „Úspěch FC Vysočina je vizitkou celé Vysočiny a především dohody mezi kluby v tomto regionu. To není jen fráze.“

 
Všechny mládežnické týmy FC Vysočina hrají od nové sezóny nejvyšší soutěže. Jak jste toho dosáhli?

Uměním spolupracovat. Tento způsob prosazujeme už šest let a teď se dostavily výsledky. Ze 76 dorostenců jich pouze jedenáct pochází z regionů mimo Vysočinu. Žáků jen pět a z 88 chlapců je 53 přímo z Jihlavy. Čísla hovoří jasně o tom, že jsme klubem reprezentujícím celou Vysočinu. A nyní jsme nejlepším klukům v dostupném prostoru zajistili top soutěže.

Jak moc těžké bylo se s okolními kluby domluvit?

Jde o to, najít v té spolupráci pozitiva a vnímat věci s výhledem několika let dopředu. Někde to jde samozřejmě hůře, ale věřím, že časem se dokážeme dohodnout všude. V klubech si uvědomují, že v Jihlavě zůstanou jen výjimeční hráči a valná většina z nich se nejpozději na konci dorosteneckého věku vrací zpět. Chtělo by to ale povýšit soutěže v regionu. Třebíči by určitě slušela třetí liga a další dva účastníci z Vysočiny by měli hrát divizi. V Jihlavě si uvědomujeme, že je třeba vyvézt další kluby za sebou. To se třeba v půlmilionovém Brně nepovedlo a ani velmi dobré ekonomické podmínky tam k úspěchu nestačí.

V poměrně krátké době se vám podařilo posunout východu mládeže na nejvyšší úroveň. Jaký je další cíl?

Rozhodně nemíníme bojovat o mládežnické tituly, cílem je tyto soutěže ohlídat. Spojením sil chceme v krátké době dosáhnout toho, aby se na Vysočině hrály další druhá liga dorostu, první žáků a přibyly dva divizní týmy. Výsledkem by mělo být to, že první Gambrinus liga zůstane v regionu trvale. Už teď se konkurence diví, jak jsme postupu s tak nízkým rozpočtem mohli dosáhnout.

V jihlavském klubu působí nejen hráči, ale také vybraní trenéři z celé Vysočiny...

Je to logické. Trenér je nejdůležitější hráč týmu. Mám ale dobrý pocit z toho, že u žáků a přípravek už působí osm bývalých hráčů Jihlavy. Někteří z nich ještě stále hrají a až dokončí hráčskou kariéru, určitě o nich uslyšíme. Málokde v republice mají tak kvalitní mládežnické trenéry jako jsou v našem klubu.

Jak hodláte podporovat tréninkový proces v okolních klubech?

Spolupracujeme s krajským fotbalovým svazem a pro mládežnické trenéry zajišťujeme pravidelná doškolení. Nabízíme klubům ukázkové tréninky, stejně jako se jejich zástupci mohou přijet podívat do Jihlavy. Pro tuto činnost je v našem klubu speciálně určen Josef Vrzáček. Základem je zvýšit počet chlapců v přípravkách a propojit činnost s prvním stupněm základní školy. Kromě tradičních míst jako jsou Třebíč, Havlíčkův Brod, Pelhřimov a Žďár jsou na správné cestě ve Velkém Meziříčí, Novém Městě, Humpolci nebo třeba v Lukách nad Jihlavou. Nic nepomůže lépe rodičům a škole vychovat děti, než sport nebo kultura. Chtěli bychom i ve spolupráci s jinými sporty vytvořit systém sportovních tříd od první do deváté třídy a společně dokázat, že to na Vysočině platí.

Odchovanci Vysočiny v I. lize

Michal Kadlec

Žďár nad Sázavou

Tomáš Kaplan

Polná

Jan Štohanzl

Polná

Ondřej Šourek

Ledeč nad Sázavou

Michal Veselý

Štoky

Jiří Malínek

Dačice

Petr Heide

Jihlava

Michal Lovětínský

Třešť

Michal Pacholík

Okříšky

Vladimír Vácha

Lípa

Vladimír Peška

Žďár nad Sázavou

Milan Kopic

Humpolec

Trenéři v FC Vysočina

Dorost A

Miroslav Krieg

Jindřichův Hradec

asistent

Petr Invald

Velké Meziříčí

Dorost B

Roman Kučera

Havlíčkův Brod

Dorost C

Josef Morkus

Jihlava

Dorost D

Pavel Procházka

Bystřice

Žáci A

Pavel Tvarůžek

Třebíč

Žáci B

Petr Kuchta ml.

Havlíčkův Brod

Žáci C

Bronislav Bruzl

Jihlava

Žáci D

Petr Dvořáček

Jihlava

Přípr. A

Richard Chylík

Jihlava

Přípr. B

Vladimír Hekerle

Jihlava

Přípr. C

Ladislav Mazač

Jihlava

Přípr. D

Pavel Kračmar

Jihlava

Předpřípravka

Karel Fencl

Nové Město na M.

 
Aktuálně

Vysočinu čeká tečka za podzimem – v sobotu v exilu Viktorie Žižkov

Fotbalisté FC Vysočina se s pořádně protaženým fotbalovým podzimem rozloučí na půdě Viktorie Žižkov. Jihlavští mladíci proti jednomu z favoritů FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY nastoupí v sobotu 5. prosince od 13:30 hodin v jeho dočasném exilu - na stadionu SK Prosek, neboť žižkovský stadión prochází rekonstrukcí. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu