10.12.2009, Miroslav Fuks

Fotbalová akademie Vysočina – komplexní příprava od benjamínků po juniory

Fotbalová akademie Vysočina – komplexní příprava od benjamínků po junioryPostupně se tvořící projekt Fotbalové akademie Vysočina začíná být realitou. Ke stávající sportovní přípravě žáků na ZŠ Evžena Rošického totiž v příštím školním roce přibude čtyřletý maturitní obor management sportu na jihlavské Střední škole obchodu a služeb. O bližší objasnění celého projektu a možností zapojení budoucích středoškoláků do něj jsme požádali vedoucího sportovních tříd FC Vysočina Mgr. Pavla Tvarůžka.

 
Fotbalová akademie Vysočina bude zahrnovat dlouhodobou komplexní sportovní přípravu hráčů od začínajících nejmenších fotbalistů až po juniorský věk, tedy v podstatě až do dospělosti. Již od přípravky mají kluci možnost navštěvovat kromě odpoledních tréninků v klubu také dopolední sportovní fotbalové kroužky na základní škole Evžena Rošického v Jihlavě. Na stejné škole potom od 6. do 9. třídy fungují sportovní fotbalové třídy, kde mají žáci v rámci rozvrhu rozšířené hodiny tělesné výchovy, zaměřené kromě fotbalu také na všeobecnou sportovní přípravu, kondiční přípravu, kompenzační cvičení a regeneraci, to vše pod vedením aprobovaných učitelů a trenérů. Přímou návazností na tyto sportovní třídy bude od příštího školního roku rozšířená fotbalová příprava také na střední škole. Po dohodě s Ing. Františkem Číhalem, ředitelem Střední školy obchodu a služeb v Jihlavě, bude na této škole otevřen zbrusu nový čtyřletý maturitní obor Management sportu, kde budou moci žáci výborně spojit studium s tím, co je jejich největším koníčkem, tedy s fotbalem.

Co na žáky v nové škole čeká?

Obor je obecně zaměřen na ekonomiku a podnikání s možností rozšířené fotbalové přípravy. Žáky čekají všeobecně vzdělávací předměty (český jazyk, matematika, 2 cizí jazyky, informační a komunikační technologie, písemná a elektronická komunikace nebo psychologie), odborné ekonomické předměty (ekonomika, účetnictví, obchodní provoz) a předměty profilující s navýšenou dotací hodin (obecný management a marketing, management sportu, tělovýchova a sport – teorie a praxe). V rámci toho budou do rozvrhu zařazeny 4 hodiny praktické tělesné výchovy týdně (z toho 2 hodiny všeobecné sportovní přípravy a 2 hodiny specializovaného fotbalového tréninku) a další 2 hodiny teoretické části, věnující se sportovnímu tréninku a rozhodování se zaměřením na fotbal. To vše samozřejmě v rámci rozvrhu, takže žáci nezmeškají žádné hodiny běžné výuky. Také zakončení studia je velmi zajímavé – kromě povinných maturitních předmětů budou studenti oboru maturitní zkoušku například z managementu sportu, teorie a didaktiky fotbalu či obhajoby závěrečné práce s odbornou sportovní tématikou.

Každý mladík však nemá maturitní ambice...

Pro ty, kteří si netroufají na obor s maturitou, je připraven tříletý učební obor prodavač smíšeného zboží, kde bude rozvrh upraven tak, aby žáci mohli absolvovat dopolední tréninkové jednotky společně se studenty maturitního oboru.

Jak se mohou žáci uplatnit v praxi po ukončení studia?

Po úspěšném vykonání maturitní zkoušky se mohou absolventi ucházet o přijetí na vyšší odborné nebo vysoké školy zaměřené tělovýchovně, ekonomicky a pedagogicky. Přímou návazností je třeba studium managementu tělesné výchovy a sportu na FTVS v Praze. Pokud nastoupí do praxe, mohou najít uplatnění jako odborní pracovníci např. v oblastech ekonomiky, obchodu, tělovýchovy a sportu. Po absolvování studia obdrží studenti „B“ licence pro fotbalového trenéra a rozhodčího, což je jedna z velkých výhod tohoto studia. Můžeme tak vychovat nejen kvalitní fotbalisty, ale i budoucí trenéry, rozhodčí či klubové funkcionáře a manažery.

Pro koho je studium určeno?

Už podle názvu chceme oslovit všechny kluky, ale i holky v kraji Vysočina, kteří mají zájem o fotbal. Obor je určen pro fotbalisty a fotbalistky bez ohledu na klubovou příslušnost, kteří by chtěli studium na střední škole skloubit se svým největším koníčkem. Na dopolední přípravu ve škole může navazovat trénink v mateřských klubech, neboť i rozvrh bude upraven tak, aby výuka končila každý den nejpozději ve 14:30 hodin. Hráči tak budou mít možnost odpolední tréninkové činnosti ve svém oddíle. Autobusové nádraží je hned vedle školy, pro přespolní je samozřejmě připraveno také ubytování na internátu přímo v areálu školy a možnost celodenního stravování rovněž přímo v místě školy.

Co od Fotbalové akademie očekáváte?

Především optimální spojení studia se sportovní fotbalovou činností. Našel bych řadu výhod které toto studium nabízí. Některé jsem již zmínil, dalšími jsou určitě intenzivnější tréninková činnost, ekonomičtější časový harmonogram v návaznosti školní výuka – sportovní příprava a studium toho, co fotbalisty baví. Pro hráče FC Vysočina Jihlava je to také kvalitnější možnost spolupráce v okruhu klub – škola – rodiče – ubytovací zařízení a kvalitnější kontrola činnosti žáků mezi školou a klubem z hlediska plnění školních povinností a sportovní přípravy. Pro nejlepší studenty bude také připraveno prospěchové a výkonnostní klubové motivační stipendium.

Kde mohou případní zájemci získat další informace?

Informace o škole jsou na webových stránkách školy www.ssos-ji.cz. Jelikož je však tento obor žhavou novinkou, nenajdete zde o něm zatím žádné informace. Ty mohu podat osobně na telefonu 605 558 907 nebo na e-mailu tvarda@seznam.cz. Zájemci se mohou obrátit také na ředitele školy Ing. Františka Číhala na telefonním čísle 567 587 423. Věřím, že se obor podaří rozjet a posuneme tím fotbal v Jihlavě, ale i v celém kraji Vysočina, zase o kousek dále.


 
Aktuálně

U19: Výhra s divizním Havl. Brodem

Jihlavský starší dorost dokázal porazit v posledním přípravném utkání divizní A-tým Havlíčkova Brodu 1:0 (0:0). Za domácí se již tradičně trefil útočník Tomáš Zimmermann. Jihlavské již v sobotu 2.3. čeká mistrovský zápas s konkurentem v tabulce Pardubicemi. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu