10.12.2012, Miroslav Fuks

František Komňacký: Jsme pouze v polovině našeho úkolu

František Komňacký: Jsme pouze v polovině našeho úkoluTrenér František Komňacký v posledních měsících českou fotbalovou veřejnost překvapil minimálně dvakrát. Nejdříve, když tento renomovaný kouč v červnu přijal nabídku FC Vysočina, a poté, když s jihlavským nováčkem velmi dobrým způsobem zvládl podzimní část Gambrinus ligy. Věřil zkušený lodivod FC Vysočina, že jeho tým bude mezi českou elitou konkurenceschopný?

 

Na prahu sezóny jsem byl velmi zvědav, jak v nejvyšší soutěži obstojíme. Možná tam byly určité obavy a respekt k soupeřům, na druhou stranu jsme všichni síle mužstva věřili. Náš cíl a motivace přitom byl jasný – zachránit Vysočině Gambrinus ligu i pro příští ročník.

Překvapili vás fotbalisté svými výkony v průběhu podzimu? Chtěl byste některé hráče vyzdvihnout?
Pravdou je, že jsem tým, který uspěl v loňském ročníku II. ligy, příliš neznal. Na vlastní oči jsem ho viděl v jediném utkání. S majiteli a vedením klubu jsme se při mém nástupu shodli na tom, že tým musí být pro nejvyšší soutěž posílen. Čistě s týmem, který vybojoval postup, bychom v lize neobstáli. Ostatně, odborníci nás před sezónou na tomto základě pasovali na outsidery a klub odsoudili k sestupu. Nám se však kádr podařilo vhodně doplnit, když přišli kvalitní a důležití hráči. Díky tomu se tým posunul dál a Jihlava v Gambrinus lize hrála důstojnou roli.

Během podzimu někteří členové loňského kádru bezesporu prokázali, že mohou Gambrinus ligu hrát. Například útočník to nejen dokázal, ale rovnou se stal, nebojím se říci, hvězdou soutěže a dlouho vedl střeleckou tabulku. Gólman Blažek prokázal dlouhodobě stabilní vysokou výkonnost a byl oporou týmu. S ligou se dobře vyrovnali i jiní – např. krajní záložníci Masopust a Vaculík. Na druhou stranu podzim odhalil, že pro některé hráče je I. liga nad jejich síly a v zápasech dostávali menší prostor.

Odborná i fanouškovská veřejnost oceňovala bojovnost hráčů a týmový duch...
Měl jsem k dispozici pracovitý kolektiv fotbalistů, kteří vždy hráli s plným nasazením a táhli za jeden provaz. Jsem rád, že i diváci vnímali, že mančaftu nechyběla bojovnost, motivace a zodpovědnost. Věřím, že v tomto přístupu budeme schopní pokračovat a dojde k růstu sportovní výkonnosti. Musím zdůraznit, že jsme pouze v polovině našeho úkolu. Velmi mnoho těžké práce je ještě před námi.

Jaká je vaše představa zimního posílení kádru?
Vycházíme z analýzy, kterou jsme si udělali po skončení podzimu. Jasně z ní vyplývá, že máme velmi solidní dvojici brankářů, přesto jsme inkasovali příliš mnoho branek. Proto bychom chtěli obranou řadu doplnit minimálně o 2 hráče, kteří by nám měli defenzívu zpevnit. Dále se ukázalo, že nám při zranění Kolouška scházel kreativní hráč. Byl bych rád, kdyby do kádru v zimě přibyl takový typ fotbalisty. V neposlední řadě nám scházela alternativa do útoku při zranění Tecla a později navíc Mešanoviće. Jeden útočník by tedy měl určitě přijít. Všichni příchozí by samozřejmě měli splňovat naše požadavky na I. ligu.

Lišila se nějak podzimní Gambrinus liga oproti jiným sezónám? Souhlasíte s názorem, že přibývá atraktivních zápasů a hraje se útočněji?
Charakteristickým znakem letošního ročníku Gambrinus ligy je její vyrovnanost a minimální rozdíly. Zdali je to dobře a vede to k zvýšení kvality a atraktivity soutěže, si netroufám říct. Každopádně jsme během podzimu byli svědky celé řady zajímavých zápasů s mnohdy překvapivými výsledky. I papírově slabší týmy držely krok s favority. Na jaře bude mít rozhodně každý celek o co hrát.

Jste spokojen se strukturou zimní přípravy? Liší se nějak třeba od zvyklostí v Jablonci?
Příprava má podobu, které věřím a na kterou jsem zvyklý třeba právě z Jablonce. Podstatou je, aby byla tak kvalitní a náročná, že tým bude velmi dobře připraven na jarní sezónu. K tomu potřebujeme kvalitní terény včetně umělé trávy, halu, posilovnu, přípravné duely s kvalitními protivníky a dvě soustředění. To kondiční proběhne v domácích podmínkách v Jihlavě a to herní v Turecku. V teple a na přírodní trávě strávíme minimálně 10 dní a sehrajeme několik duelů proti soupeřům, o nichž se nyní jedná. Jsem velmi rád, že klub vyšel těmto požadavkům maximálně vstříc a dělá vše pro to, abychom na jaře splnili náš hlavní cíl – záchranu Gambrinus ligy pro město Jihlava a celý Kraj Vysočina!

Nakolik se vlastně po půlroce naplnily vaše představy o fungování jihlavského klubu?
V Jihlavě jsem našel seriózní a systematicky pracující klub, v němž jsou všechny základní procesy vybudovány a fungují. Ocenit bych chtěl přístup majitele klubu pana Vaculíka, práci ředitele klubu Tulisi a též spolupráci se sportovním manažerem Jinochem. Věřím, že povede k vytvoření ještě silnějšího týmu pro nesmírně náročnou jarní část.

Co říci k fanouškům FC Vysočina? Byl jste spokojen s atmosférou, kterou vašemu týmu v domácích zápasech připravili?
Naši fanoušci zaslouží výraznou pochvalu! Na stadiónu vždy dokázali vytvořit výbornou atmosféru a týmu fandili i ve chvílích, kdy se tolik nedařilo, nebo jsme prohrávali. Hráči jejich podporu intenzivně vnímali a rozhodně jim pomáhala k lepším výkonům. Ještě jednou jim za celou kabinu děkuji a doufám, že i jarní odvety se ponesou ve stejném duchu.

Jak trávíte dovolenou? Těšíte se na vánoční svátky?
Fotbalový rok 2012 byl pro mne velice dlouhý a náročný. Táhl jsem ho díky EURU, kde jsem působil jako reprezentační asistent, prakticky bez přestávky. Na prosinec jsem se proto velice těšil. Chci ho věnovat odpočinku a především pak lidem, kteří mne v mé práci podporují, vytváří mi zázemí a podmínky. Nyní bych jim tuto péči a trpělivost chtěl vrátit, zejména tedy své manželce. Momentálně jsme na malém regeneračním výletě v Karlových Varech a ještě v prosinci se chystáme na lyže do Rakouska. Poté už přijdou Vánoce, kdy máme milou povinnost přivítat doma všechny děti a společně si užít krásný vánoční čas. A pak už se mé myšlenky znovu přesunou k fotbalu a blížícímu se začátku zimní přípravy.

 
Aktuálně

U19: Výhra s divizním Havl. Brodem

Jihlavský starší dorost dokázal porazit v posledním přípravném utkání divizní A-tým Havlíčkova Brodu 1:0 (0:0). Za domácí se již tradičně trefil útočník Tomáš Zimmermann. Jihlavské již v sobotu 2.3. čeká mistrovský zápas s konkurentem v tabulce Pardubicemi. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu