10.07.2008, MF DNES - Vysočina - Jan Salichov

Je to tady zatím fantastický, říká fotbalista Kopic o Heerenveenu

Je to tady zatím fantastický, říká fotbalista Kopic o HeerenveenuDalo by se říct, že dosavadní kariéru fotbalového obránce z Vysočiny Milana Kopice dost zásadním způsobem ovlivňuje Nizozemí. Před rokem se zde dvaadvacetiletý hráč původem z Humpolce ve dvou zápasech představil na mistrovství Evropy hráčů do 21 let, od příští sezony bude oblékat dres místního Heerenveenu, se kterým po přestupu z Mladé Boleslavi podepsal smlouvu na čtyři roky.

 
 "K mému angažmá mi start na mistrovství Evropy určitě pomohl, byl to sledovaný turnaj," přiznává bezesporu nejzářivější odchovanec v historii jihlavského klubu. "Ale co jsem mluvil se skautem, který mě sem vybral, mě klub sledoval ve všech zápasech Poháru UEFA, které jsem odehrál. A podle tohoto evropského měřítka se pak i rozhodl."

Po roce a půl jste opustil Mladou Boleslav. Jak na angažmá ve středočeském klubu budete vzpomínat?

Určitě jen v dobrém. Pro mě to bylo, poté co jsem odešel ze Sparty, kde jsem nehrál, vysvobození. Za to jsem byl Mladé Boleslavi strašně vděčnej. Navíc se mi tam podařilo vklouznout do základní sestavy, což bylo úžasné. Byla tam super parta, udělali jsme třetí místo, když jsme do posledního kola hráli dokonce o titul, vyzkoušeli jsme si i evropské poháry. Prostě jsem tam byl opravdu spokojenej.

Čekal jste, při svém zmiňovaném loňském lednovém přesunu ze Sparty Praha, kde jste byl pouze členem B-týmu, že se v Boleslavi stanete nepostradatelným hráčem základní sestavy?

Samozřejmě nečekal. Obavy jsem z toho ani neměl, ale nepředpokládal jsem, že bych mohl odehrát úplně všechny zápasy. Protože vlastně až teď ke konci jsem nenastupoval kvůli kartám, jinak jsem odehrál, co se dalo. To bylo dobré (úsměv).

Nyní je před vámi ale ještě větší úkol: první angažmá v zahraničí. Jak se na něj připravujete?

No, já už jsem v Heerenveenu asi čtyři pět dní. Hodně mi zde pomáhá Michal Švec, je tu se mnou i Jirka Rosický, takže jsme nyní zařizovali nezbytné formality: ať už se to týká bytu, telefonu s holandským číslem, internetu či auta. To všechno jsme za těch pár dní vyřídili. Včera (v úterý - pozn. red.) jsem byl poprvé na tréninku a kluci taky vypadají v pohodě. Takže jsem zatím maximálně spokojený.

Jak vy osobně Heerenveen vnímáte? On hraje u nás médii nepříliš sledovanou holandskou ligu, ale vedle toho často zasahuje do evropských pohárů...

Heerenveen asi před dvěma nebo třemi lety hrál o holandský titul, navíc každý rok postupuje do pohárů. A mezi tím jen kupuje mladé hráče a prodává je dál, to je hlavní filozofie klubu. Teď zrovna prodali Sulejmaniho do Ajaxu Amsterdam za 18 milionů euro, v zimě Alvese do anglického Middlesbroughu za 22 milionů. Mají zde fantastický stadion, téměř 30 tisíc míst, permanentkami v sezoně beznadějně vyprodaných. Je to tady zatím fantastický.

Vy jste s klubem podepsal smlouvu na čtyři roky. Takže s jakým cílem jste tam odešel? Taky by to měla být jakási přestupní stanice na cestě k ještě lepšímu angažmá?

Samozřejmě bych se tady hned ze začátku chtěl prosadit do sestavy. Ale ono to bude těžké, neumím jazyk, takže s tím mi hodně pomáhá Michal, za což mu musím poděkovat. Chtěl bych se co nejvíc prosadit a potom určitě zamířit ještě někam výš. Ale uvidíme, jak to půjde.

Právě komunikace v holandštině asi bude hodně složitá?

No, ve smlouvě mám přímo dané, že se musím holandštinu učit. Ale všichni tady mluví anglicky. Jenže já ani tu nemám dobrou, takže o něco si sice řeknu, ale ještě to není ono. Musím se ještě učit. Na jazyku strašně záleží, abych se mohl domlouvat s klukama, s trenérem. A proto musím rychle pochytit alespoň ty základy.

Vy už jste trochu naznačil, že vaší výhodou je, že v klubu od zimy působí bývalý slávista Michal Švec. Takže jak vás jako nového spoluhráče přijal? Pomáhá vám s adaptací?

My jsme spolu mluvili hned ten den, asi měsíc zpátky, kdy jsem to podepsal. On byl taky rád, že tady nebude sám. Protože jak mi sám říkal, s klukama taky ještě moc nekomunikuje. Holandštinu prostě ještě nemá zažitou. Takže je rád, že budeme spolu na hřišti a že si různé pokyny můžeme říct česky. Věřím, že to pomůže i jemu.

A jak se vám Heerenveen líbí jako město k žití? Už jste ho stačil trochu poznat?

Jasně. Když jsem sem v sobotu přilétl, měl jsem celý den volno. A tak jsme se byli s Michalem, jeho a mojí přítelkyní podívat ve městě. Je to malinké, útulné městečko. Máme nádherné bydlení, téměř na golfovém hřišti. Takže jsem určitě spokojenej, ohledně města i životního prostředí.

Heerenveen vstoupil do známosti v Čechách také díky rychlobruslení, protože tam závody Světového poháru jezdí i žďárská závodnice Martina Sáblíková. Chystáte se na nějaký zajít podívat?

Bavil jsem se o tom s Michalem. Teď nevím, jestli tam přímo byl nebo slyšel, že tady Martina jezdila. Rychlobruslení je tady ale určitě hodně oblíbené. Zrovna kousek ode mě je ta bruslařská dráha, takže můžu potvrdit, že je tady to rychlobruslení na veliké úrovni.

 
Aktuálně

Los F:NL – začínáme v Chrudimi, poté hostíme Hradec

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA zná svůj rozpis pro nadcházející ročník 2020/21. Sezóna se bude hrát netradičně se čtrnácti účastníky a do nejvyšší soutěže se podívá pouze její vítěz. FC Vysočina se na úvod představí v sobotu 22. srpna v Chrudimi a v dalším kole bude na svém stadiónu hostit jednoho z aspirantů postupu - Hradec Králové. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu