23.09.2008, Miroslav Fuks

Kaplan: „Zájmem Vysočiny jsem byl příjemně překvapen“

Kaplan: „Zájmem Vysočiny jsem byl příjemně překvapen“Vedení FC Vysočina připravilo fanouškům příjemné překvapení v podobě návratu nejlepšího střelce klubové historie. Na známá místa se totiž ve druhém zářijovém týdnu vrátil útočník Tomáš Kaplan. Třicetiletý fotbalista do Jihlavy přestoupil ze slovenského Tatranu Prešov a na „rodné hroudě“ podepsal dvouletý kontrakt. Na Vysočině strávil prakticky celou kariéru, ale v posledních dvou letech trochu zmizel z očí. Jaké tyto fotbalové roky byly?

 
Vraťme se do smutného 13. května 2006, kdy Vysočina sestoupila z nejvyšší soutěže. Jak na okolnosti pádu vzpomínáš?

Náš sestup byl strašně hořký... Nebyl vůči nám fér a všechny okolnosti našeho sestupu bohužel hodně rychle utichly. Určitě by i pro mne bylo lepší odejít z Jihlavy za příznivější situace. Život však šel dál, sport obdobné chvíle přináší.

Byl jsi dopředu rozhodnutý v Jihlavě nepokračovat?

O změně prostředí jsem uvažoval už o rok dříve. Už po skončení prvoligového podzimu mi kouč Večeřa řekl, že by mi prospěla změna působiště. Získal bych novou motivaci a možnost dalšího fotbalového růstu. V lednu 2006 jsem obdržel konkrétní nabídku od Mladé Boleslavi, kterou jsem akceptoval. Kluby se však nedomluvily na výši odstupného. V Jihlavě jsem tak vydržel do konce jara a čekal na konce smlouvy.

Měl jsi po skončení sezóny konkrétní nabídku?

Společně s dnešním gólmanem Bohemians Wintrem jsem zamířil na testy do irského týmu Waterford United. Trenéři o nás měli zájem, ovšem vedení klubu na naše angažování nakonec nenašlo dostatek finančních prostředků. Po návratu do Česka jsem sehrál jeden přípravný zápas za Horn, když se ozval příbramský kouč Tobiáš. Vidina I. ligy a blízkost Prahy, kde studovala moje dnešní manželka Katka, jednoznačně převážily.

Příbramské angažmá se nakonec příliš nepovedlo...

Ze začátku bylo vše v pohodě a pravidelně jsme nastupoval. Poté však přišly vnitřní problémy klubu a především se nedostavily výsledky. Trenér Tobiáš byl odvolán a nastoupil pan Barát, který jednoznačně preferoval hráče, které dříve vedl. Společně s dalšími jsem byl odsunut na vedlejší kolej a naskakoval jsem za „béčko“. V zimě si nový trenér Kotrba přivedl 10 nových hráčů a bylo mi oznámeno, že si mohu najít jiné angažmá.

Kudy vedla tvoje cesta do Prešova?

Kontaktoval mne prešovský kouč Roman Pivarník a pro mne bylo toto angažmá v danou chvíli ideální. Kluby se dohodly a já zamířil na východ.

Jak dlouhá byla prešovská aklimatizace?

Tým mne přijal výborně a navíc vše ulehčovala přítomnost trenéra Pivarníka, starého známého Davida Čepa a též dalších českých hráčů. Do mančaftu jsem zapadl hodně rychle.

A jak se dařilo fotbalově?

Přišel jsem v zimní přestávce, kdy se Prešov připravoval na zápasy II. ligy, skupiny o udržení. V ní jsme neměli sebemenší problém a jaro jsme využili k přípravě na novou sezónu, v níž byl jasným cílem postup do ligy. To se nám skutečně podařilo, když jsme v uplynulém ročníku zvítězili s velkým náskokem a já mohl po třech letech znovu slavit postup do nejvyšší soutěže. Celkem jsem za jeden a půl sezóny ve II. slovenské lize vstřelil 14 branek.

I do Corgoň ligy jsi vyběhl v základní sestavě...

V letní přípravě to tak nevypadalo, navíc v týmu byla na post jediného hrotového útočníka velká konkurence. Vydařil se mi však zápas v Olomouci a já tak začal v základu. Z úvodních sedmi zápasů jsem hrál pětkrát od začátku a vstřelil jsem jeden gól, který rozhodl duel s Banskou Bystrcí.

Vládla v Prešově se startem do Corgoň ligy spokojenost?

Jako nováček jsme měli velmi těžký start. Na Slovensku se totiž hraje tříkolově, což znamenalo, že jsme úvodní zápasy venku hráli s šesti nejlepšími týmy předchozího ročníku. Venku jsme proti favoritům nebyli příliš úspěšní, ale doma se nám krom smolného duelu s Dubnicí dařilo. Každopádně jsme se my i vedení klubu přesvědčili, že je mezi I. a II. ligou velký rozdíl. V průběhu podzimu proto do Prešova přišly nové posily.

Ty jsi ale z Prešova nemusel odcházet...

To určitě ne. Měl jsem zde smlouvu do konce roku, ale netajil jsem se záměrem už ji neprodloužit. Chtěl jsem být blíže své manželce a stavbě domu v Polné. V tom mi však hodně překážela 900 kilometrová vzdálenost. Devět hodin trvající cesty byly velice náročné a mnohdy i dobrodružné.

Jak došlo k tvému návratu do Jihlavy?

Někdy kolem 10. září si mne zavolal kouč Pivarník a informoval mne o zájmu Jihlavy. Byl jsem tím velmi příjemně překvapen a s ředitelem Tulisem jsem se rychle domluvil na podmínkách. Jsem rád, že mi Prešov nebránil. Na úspěšné časy na východním Slovensku budu určitě vždy rád vzpomínat.

Sledoval jsem během putování po Československu výsledky FC Vysočina?

Odkopal jsem zde dlouhé roky a měl jsem zde plno kamarádů, tudíž jsem nikdy na víkendové výsledky Vysočiny nezapomněl. Za více než dva roky se zde výrazně změnil hráčský kádr, který má nyní vysokou úroveň. Velmi pozitivní proměnou prošel stadión a hodně se zkvalitnil i trávník.

Co znovu s Vysočinou postoupit do ligy?

Byl by to určitě krásné a dobrý vstup do soutěže k tomu vybízí. My se však musíme maximálně soustředit na každý nadcházející zápas a bojovat o body. Současná II. liga je nesmírně vyrovnaná a těžká.

 
Aktuálně

S Josefem Morkusem nejen o přerušení Moravskoslezských fotbalových soutěží

Nouzový stav a další zpřísnění opatřením ohledně druhé vlny pandemie koronaviru vedlo k očekávanému nemilému rozhodnutí. Na Moravě a Slezsku byly přerušeny a do jara odloženy veškeré soutěže od dospělých po přípravky. Nejen o aktuální situaci jsme hovořili s Josefem Morkusem, manažerem Fotbalového klubu mládeže Vysočina Jihlava. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu