03.07.2014, Miroslav Fuks

Morkus: Skončil jeden z nejúspěšnějších ročníků v historii klubu

Morkus: Skončil jeden z nejúspěšnějších ročníků v historii klubuNa klubovém webu byly v uplynulých dnech a týdnech prezentovány rozhovory s trenéry juniorky, dorosteneckých i žákovských týmů FC Vysočina. Jak však uplynulou sezónu viděl sportovní manažer mládeže Josef Morkus? Jak na ní nahlíží z pohledu sportovních výsledků?

 

Jsem rád, že mládežnický úsek nadále kráčí nastavenou cestou, kdy primárně sledujeme individuální rozvoj hráčů. Děje se tak na úkor aktuálně dosažených bodů do tabulky, ovšem produktem jsou fotbalisté pro české reprezentační výběry a pro prvoligový tým FC Vysočina.

Pokud mám hodnotit sportovní výsledky, tak můžeme hovořit o jednom z nejúspěšnějších soutěžních ročníků v klubové historii. Starší dorost U19 se dokázal v předstihu zachránit v nejvyšší soutěži, což nám poprvé umožnilo už v zimním přípravném období ve velkém počtu přeřadit prakticky všechny hráče dorazového ročníku do juniorského týmu U21. Mladší dorost U17, který vedl kouč Kamil Průša, nás velice potěšil vítězstvím v moravskoslezské lize, což se FC Vysočina naposledy podařilo před osmi lety v kategorii U18. Tým U16 na předních místech tabulky neskončil, ovšem zvítězil v přímých soubojích s nejlepšími celky soutěže a navíc se musel obejít některých hráčů posunutých o kategorii výše. Příjemné je též 2. místo starších žáků U15 za suverénní Zbrojovkou Brno.

Už jste uvedl, že mnohem důležitější je pro klub vlastní výchovný proces jednotlivých fotbalistů. Jakých úspěchů jste v tomto ohledu dosáhli?
Těší mne, že se naši odchovanci ve stále hojnější míře prosazují do českých mládežnických reprezentací. V nominaci U19 se objevili útočník Maruš a stoper Pedro, do týmu U18 pronikli gólman Kolář, obránci Fiala a Jančík, středopolař Zábrodský a útočník Duba a oporami výběru U17 byli defenzivní hráč Štěpánek a útočník Klíma. V souladu se zájmem podpořit individuální rozvoj hráčů jsme v zimním období učinili četné posuny talentovaných mladíků o ročník výše. U řady z nich se potvrdilo, že šlo o správný krok. Navíc díky tomu už nyní máme starší dorost U19 připravený na boje v nejvyšší soutěži. Přitom už bude postrádat dvojici Duba – Zábrodský, která nadcházející ročník stráví v juniorce. Věříme, že tak podpoříme sportovní vývoj těchto hráčů ročníku 1996.

Zejména na jaře některé týmy zápasily s menším počtem hráčů ve svých kádrech...
S ohledem na výše pospané posuny či zdravotní problémy museli někteří trenéři skutečně pracovat s menším počtem hráčů ve svých kádrech. Pro příští ročník bychom se této situaci chtěli vyvarovat a nastavit skladbu kádrů optimálněji s ohledem na množství odehraných duelů. Prioritou přitom bude složení týmu U19, na který opět čeká velká porce 42 utkání.

Dojde během letní přestávky ke změně ve složení realizačních týmů jednotlivých mládežnických mužstev?
Obecně lze konstatovat, že většina dosavadních trenérů v klubu dále pokračuje. Naším cílem je nejen dlouhodobá koncepční práce s hráči, ale i s trenéry. Sledujeme jejich práci v trénincích a během zápasů, vedeme s nimi pravidelné pohovory a podporujeme je v dalším vzdělávání. Největší trenérskou změnu jsme byli nuceni učinit u staršího dorostu U19, kde se trenér David Oulehla rozhodl zamířit za další sportovní výzvou. Vedením týmu jsme tedy pověřili dvojici Josef Vrzáček – Michal Lovětínský. Věříme, že trenér Vrzáček do týmu přenese své dlouholeté poznatky z dospělého ligového fotbalu. Hodně si slibujeme též od zapojení Michala Lovětínského, který ještě poměrně nedávno nastupoval na ligových trávnících a našim hráčům bude jistě schopen poskytnout praktické zkušenosti z mužského fotbalu.

Rád bych dodal, že sledujeme i nadějné mládežnické trenéry v regionálních klubech. Líbí se nám například práce Michala Vejmelky z Třebíče nebo Stanislava Dubna z Havlíčkova Brodu.

Mezi trenéry žákovských týmů schází Pavel Tvarůžek. Kam zamířil?
Pavel Tvarůžek byl vyčleněn z odpovědnosti za trénování konkrétního týmu a povýšili jsme ho na pozici šéftrenéra žákovských týmů. Jeho hlavním úkolem bude systematický dohled a kontrola tréninkového procesu všech čtyřech žákovských celků. Zároveň bude mít prostor věnovat se i scoutingu, kde nám velmi dobře pracuje samostatný scout Pavel Franěk.

Od podzimu loňského roku aplikujete na týmy přípravek novou metodiku. Jak se osvědčila?
U týmů přípravek jsme přistoupili k nastavení ucelené klubové metodiky a cvičení, která vychází z Coerver Couchingu. Ten má samozřejmě pro každý ročník přípravek jinou podobu a obtížnost. Je třeba dodat, že jde o dlouhodobý proces, který vyžaduje trpělivost a kýžený efekt rozhodně nepřinese okamžitě. Navíc každý ročník je specifický a my už nyní víme, že některé týmy budou v budoucnu vyžadovat vhodné doplnění talentovanými fotbalisty z našeho kraje. Nic to ale nemění na tom, že v každém ročníku chceme primárně maximum vytěžit z kmenových jihlavských hráčů.

Po roce fungování lze hodnotit též proces trénování mládežnických brankářů, který doznal poměrně velkých změn...
S nástupem Tomáše Jansy jsme po dlouhých letech získali pro naše mládežníky profesionálního trenéra gólmanů mládeže. Vede dopolední tréninky gólmanů na ZŠ Evžena Rošického a odpoledne denně trénuje s brankáři dorosteneckých týmů. Absolvuje tak 16 tréninkových jednotek týdně! Prokazuje profesionální přístup, vzrostla nám kvalita tréninkového procesu a především můžeme pozorovat, že úroveň výkonnosti brankařů v kategoriích dorostu a žáků výrazně vzrostla. Věříme, že tato systematická práce v budoucnu vyústí v prosazení některého brankářského odchovance v kádru „áčka“. Zapomenout nemohu ani na trenéra brankářů Pavla Pospíchala, který dvakrát týdně vede odpolední tréninky žákovských gólmanů.

Co dodat závěrem?
Rád bych touto cestou ocenil práci všech trenérů, asistentů, členů realizačních týmů, ale i obětavých rodičů. Přál bych si, aby přibývalo mládežnických trenérů FC Vysočina, kteří budou ocenění i v celostátním měřítku. Podobně, jak tomu bylo v březnu v rámci vyhlášení ankety Fotbalista roku, kdy Matěj Vydra při přebírání ocenění pro Talent roku poděkoval trenérovi Petru Kuchtovi.

  • Přehled trenérů mládežnických týmů FC Vysočina pro ročník 2014/15 naleznete ZDE

Josef Morkus při letošním zápisu do týmů přípravek

 
Aktuálně

Omluva

Teplé pivo, chybí klobásy, nepořádek na stadionu, zvýšené vstupné, fronty, nefunkční ozvučení. To je výčet chyb, které provázely první domácí utkání FC Vysočiny. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2022 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu