27.03.2008, Miroslav Fuks

Nová ABECEDA s... Radkem Slámou

Nová ABECEDA s... Radkem SlámouProstřednictvím tradiční profilové ABECEDY představujeme staronového hráče FC Vysočina, krajního obránce či záložníka Radka Slámu.

 
BLŠANY: Spíše než do Blšan jsem šel do Příbrami, neboť právě zde našel Chmel svůj azyl a prožil zde velmi špatný podzim. Já byl rád, že mohu nastupovat v lize, ale na druhou stranu jsem byl po finančních problémech klubu rád, že jsem v zimě zamířil do Hradce Králové, kam si mne vytáhl kouč Pulpit. Je paradoxní, že jaro měly Blšany výborné a ligu tehdy nakonec zachránily...

HRADEC KRÁLOVÉ: Na jaře 2004 jsem si v dresu Hradce opět zahrál II. ligu, ale opět jsem do klubu přišel v nepříliš vhodnou dobu. Nedařilo se nám, trenér Pulpit byl vyměněn a šance na postup byla ztracena. Alespoň mne tehdy potěšil postup Vysočiny.

JIHLAVA: Musím se přiznat, že už ani nevím, jak jsem se v jihlavském dorostu v sedmnácti letech ocitl. Šel jsem pomoci ligovému dorostu se záchranou, ale naše snažení bylo v konkurenci české elity marné a sestoupili jsme. Tehdy byl klub v práci s mládeží přeci jenom někde jinde, než nyní. Možná i proto jsem ještě jako dorostenec byl přeřazen do kabiny „áčka“ hrajícího MSFL a začal jsem v této soutěži dostávat šanci. V dalším ročníku 1999/00 jsem už patřil mezi dospělé a hrál jsem celkem pravidelně. Velmi dobře rozehranou sezónu jsme však nedokázali dotáhnout do postupového konce. Jaro se asi obecně trochu podcenilo a nakonec náš předstihla Holice. Naštěstí jsme nakonec postoupili z 2. místa do vytoužené II. ligy.
Ve II. lize jsme prožívali euforii. Dařilo se nám, chodilo dost lidí a v prvním ročníku jsme vybojovali skvělou 6. příčku. Pod vedením kouče Machálka nám vyšel i podzim 2001 a asi se dařilo i mně. Výsledkem byl zájem několika prvoligových klubů, ovšem přestup dotáhla Slavia.

KONÍČKY: Poslední dobou mám volného času strašně málo. Pokud si ho najdu, tak sleduji filmy, brouzdám po internetu, poslouchám muziku nebo se věnuji přítelkyni.

LUČENEC: Ze Sokolova vedly mé kroky do slovenského Lučence. Chtěl jsem do ciziny, ale žádné angažmá nevyšlo a tak jsem do Lučence přišel na poslední chvíli po pátém kole II. ligy. Tým na tom byl velice špatně, ale postupně jsme se výrazně zlepšili a nakonec jsme obsadili 4. příčku podzimní tabulky. V zimě jsem zvažoval více nabídek. Ve hře byly týmy slovenské ligy nebo druholigový Prešov. Do slovenských klubů mne však Lučenec pustit nechtěl a tak u mne vyhrála Vysočina, jejíž nabídka byla nejkonkrétnější, rychlá a mne už to po šesti letech na cestách skutečně táhlo domů.

NICOSIA: V létě 2005 mi ve Slavii končila smlouva a nebylo příliš reálné, že by mne nějaký český klub vykoupil. Když se tedy objevila nabídka kyperské Nicosie, tak jsem neváhal. A nevadil mi ani fakt, že šlo jen o II. ligu. Tu bych kvalitou přirovnal rozhrání české II. a III. ligy. Byl jsem zde maximálně spokojen, taková placená fotbalová dovolená. V létě je na Kypru čtyřměsíční pauza a já se proto vrátil zpátky do Čech. Původně jsem myslel, že se do Nicosie vrátím, ovšem v klubu se změnilo celé vedení, přišel nový kouč a moje smlouva najednou neplatila. Možná dobře, protože v následující sezóně spadli.

PRAHA: Po působení v dresu „Votroků“ jsem se vrátil do Prahy a připravoval jsem se s druholigovou Bohemkou. Těsně před koncem letního přestupního termínu však klubu definitivně nebyly umožněny přestupy a já se vrátil do Slavie. Zde jsem nakonec vydržel celý ročník 2004/05, ovšem ne v „áčku“, ale jako kapitán juniorky. Byla to sice jen ČFL, ale na tento rok vzpomínám velmi rád. Měli jsme výbornou partu a kvalitního trenéra Kozla.

SOKOLOV: Po skončení kyperského angažmá mne oslovil trenér Pulpit, který se s Pardubicemi přestěhoval do Sokolova a tvořil zde nový tým. Mne nabídka a plány klubu zaujaly a zakotvil jsem tu. Do základu jsem se bohužel naplno neprosadil, protože vpravo hrál Ditrich, který v zimě přestoupil do Mladé Boleslavi. I poté se chytli jiní. V Sokolově to prostě nebylo ono a tak jsme se v létě 2007 oboustranně dohodli na ukončení.

SLAVIA: Přestup do Prahy se seběhl hrozně rychle. Pan Tulis mi večer zavolal, že se dohodl se Slavií a já se o den později hlásil v Edenu. Předtím jsem zde byl na týdenních testech, vynechal jsem i zimní dovolenou a tak jsem do zimní přípravy vpadl s velkou energií a v dobré formě. Slavia tvořila nový tým, trenér Beránek mi dával šanci na pravém kraji zálohy a mně se v přípravě dařilo. Přišel však osudný přátelák s Libercem... Při jednom ze soubojů jsem se srazil s protihráčem a ten při pádu mi pádu celou vahou otočil koleno...
Následovala plastika křížového vazu s operací menisku, rekonvalescence a samozřejmě ztráta celého jara. Plány na probojování se do ligové sestavy či dokonce do nominace „21“ na vítězné Mistrovství Evropy, tak vzaly za své. Na hřiště jsem se sice vrátil už v létě, ale nebyl jsem samozřejmě 100% připraven a byl jsem proto rád, že jsem hrál za „béčko“ a seděl na ligové lavičce. V závěru podzimu 2002 jsem poprvé nastoupil v lize, když jsem střídal na Žižkově. Další dva starty jsem si připsal na jaře 2003, ale na trvalé prosazení to nebylo. V létě 2003 jsem uvítal nabídku hostování od Blšan.

ŠKOLA: Udělal jsem strojírenskou školu s maturitou a nyní jsem si podal přihlášku na dálkové vysokoškolské studium v Brně. Uvidíme, zkusím to.

VYSOČINA: V Jihlavě jsem po letech našel zcela jiný klub s lepším zázemím, stadiónem, rehabilitací či tréninkovými podmínkami. Bylo vidět, že Vysočina ušla kus cesty a chce se i nadále posouvat.
Začátek zimní přípravy byl takový oťukávací. V týmu došlo k velkým změnám a velké tréninkové dávky nám také nepřidaly. Postupně jsme se však začali více poznávat, sehrávali jsme se na hřišti a na start jara jsme byli výborně připraveni. Úvod HFK nám bohužel nevyšel, měl však pozitivum v tom, že jsme si vše vyříkali a poučili se z chyb. V domácích duelech proti Třinci a Hradci jsme to snad dokázali. Chceme jít zápas od zápasu, makat a snažit se o maximální bodové zisky. Jsem přesvědčen, že nakonec skončíme v horní polovině tabulky. Na postup favorizuji Opavu a přál bych to Hradci. Boj však ještě bude strašně zajímavý a vyrovnaný.

 
Aktuálně

FC Vysočina v letní přípravě prověří Sparta či Bohemians

Fotbalisté FC Vysočina si nyní užívají třítýdenní období dovolené a odpočinku. Už v pondělí 19. června se budou hlásit na jihlavském stadiónu na startu letní přípravy. O dva dny později absolvují nezbytné funkční a diagnostické testy na Fakultě tělesné výchovy a sportu v Praze. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2023 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu