04.06.2009, MF DNES - Vysočina - Jan Salichov

O postupu by se mělo rozhodovat na hřišti a ne jako v kasinech, zní z Jihlavy

O postupu by se mělo rozhodovat na hřišti a ne jako v kasinech, zní z JihlavyPrvní Bohemians 1905, druhý Zenit Čáslav. Čelo tabulky druhé fotbalové ligy se po 29. kole s definitivní nebude měnit. Kolo před koncem soutěže by tak měli být známi oba postupující do nejvyšší soutěže. Jenže... Zatímco u ambiciózních Bohemians 1905 po roční pauze nikdo o jejich bleskovém návratu mezi českou elitu nepochybuje, druhý Zenit Čáslav sám neví, zda-li má chuť do první ligy skutečně jít.

 
 "Stadion na ligu nemáme, ani nejsme schopni vytáhnout 20 milionů na úpravy. Budeme se zabývat i možným odprodejem," přiznal manažer středočeského klubu Martin Svoboda.

V médiích se okamžitě objevily spekulace o tom, které tři týmy by o prodej licence měly zájem: Jihlava, Hradec Králové a Slovácko. Vedení FC Vysočina však nyní úvahy o odkoupení čáslavské licence jednoznačně odmítá.

"Je to těžká otázka. Samozřejmě po lize toužíme, ale určitě nedisponujeme takovými finančními prostředky, které by v tomto obchodě mohly být," uvedl včera MF DNES ředitel jihlavského klubu Zdeněk Tulis.

Tým z Vysočiny proto doufá v jinou možnost: že bude liga nabídnuta dalšímu v pořadí. "Musíme skončit třetí. Věříme, že dojde k tomu, že mužstvo ze třetího místa by mohlo postupovat," doufá Tulis.

Nabídnutou příležitost by pak Jihlava zřejmě využila. "Pokud bude šance, samozřejmě to seriózně zvážíme. A jsme připraveni na to reagovat," potvrdil MF DNES František Vaculík, předseda představenstva PSJ a.s., zakládajícího akcionáře společnosti FC Vysočina.

Pro Hradec nedozrál čas, Slovácko o koupi uvažuje

Situace však rozhodně není jednoduchá, prvoligovou licenci od Čáslavi může odkoupit prakticky kdokoliv. Třeba také právě teď až dvanáctý Hradec Králové.

"Kdybychom hráli na špici druhé ligy, měli hotový stadion a ne jen dočasnou výjimku, měli ochozy plné diváků, neváhal bych. Fotbal v Hradci by si to zasloužil," uvedl pro Deník Martin Soukup, jeden z členů představenstva FC Hradec Králové.

"V této konkrétní situaci podle mého názoru ještě nedozrál čas." Naopak zájem má dlouholetý účastník nejvyšší soutěže, aktuálně jedenáctý celek FC Slovácko. "Zatím jsme ve stadiu spekulací. K této otázce bych se chtěl vrátit koncem příštího týdne," připustil majitel klubu Zdeněk Zemek.

"Jsem přesvědčen o jedné věci: ať jde do ligy mužstvo, které si svou výkonností vybojovalo druhé místo. A pokud na to nemá, co se týče ostatního zázemí, tak ať postupuje třetí v soutěži," preferuje sportovní cestu Tulis. "O postupu by se mělo rozhodovat na hřišti a ne, jako v kasinech," dodává jednoznačně.

Administrativní řešení problému, a volný odkup licence, pak považuje za nespravedlivé. "Hlava mi nebere, že by postoupilo mužstvo, které vezme peníze a přitom bude v tabulce třeba třinácté," má jasno Tulis.

"Potom může dojít k situaci, že si movitý majitel koupí mužstvo, které mu skončí třetí od konce. A na konci sezony peníze, které my investujeme do mládeže, do stadionu a hráčů, investuje do koupi soutěže," zlobí se Tulis. "Potom tu druhou ligu ani nemusíme hrát." Jihlava proto odkup licence striktně odmítá. "Pokud neskončíme třetí, ani se o to nezajímám," říká Vaculík.

"Protože si myslím, že jsme měli schopnost, máme ji a snad budeme mít i dál, si to vybojovat sami."

Hodnocení sezony nemusí být jen černé

O vytouženou jistotu postupu do nejvyšší soutěže se po bravurně zvládnutém podzimu na jaře připravili vlastními chybami, přesto celkově nemusí hodnotit sezonu pouze černě. V případě očekávaného sobotního vítězství na hřišti posledního Fulneku totiž jihlavští fotbalisté dosáhnou nebo téměř vyrovnají svou nejlepší druholigovou sezonu: postupový ročník 2005 - 2006.

"Ta sezona měla i svá pozitiva," připouští ředitel FC Vysočina Zdeněk Tulis. "Pokud bychom vyhráli ve Fulneku, získali bychom historicky nejvíce bodů ve druhé lize. Navíc by třetí místo bylo naše druhé nejlepší umístění ve druhé lize," vysvětluje šéf klubu.

Nevydařený boj o první ligu také nemusí být nutně zklamáním. "Naším cílem bylo připravit podmínky k tomu, aby se FC Vysočina mohla dostat do první ligy do tří let. A nyní uplynul rok jedna," uvědomuje si František Vaculík, generální ředitel PSJ – největšího finančního partnera jihlavského týmu.

 
Aktuálně

Absolon: Čeká nás další těžký soupeř a my proti němu chceme uspět

V rychlém sledu se můžeme těšit na další letní fotbalovou bitvu na stadiónu FC Vysočina. Nenechte si už v pátek 26. července od tradičních 18:00 hodin ujít pikantní duel 2. kola Chance Národní Ligy, v němž chceme obrat o všechny body ambiciózního soupeře s početnou kolonou exjihlavských hráčů a trenérů – MFK Vyškov! Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu