01.12.2011, Miroslav Fuks

Procházka: Takovou sezónu jsem ještě nezažil

Procházka: Takovou sezónu jsem ještě nezažilZ pohledu týmů FC Vysočina nastala ligová tečka za rokem 2011 až v sobotu 26. listopadu, kdy své poslední extraligové utkání sehrál starší dorost U19. Na půdě Bohemians 1905 vybojoval cenné tři body, čímž svůj podzimní účet uzavřel na 12. příčce osmnáctičlenné tabulky a 22 bodech. Trenéra Pavla Procházky jsme se zeptali, zda tato bilance není pod možnostmi mužstva?

 

Nejvyšší dorostenecká soutěž je kvalitní a náročná soutěž, ve které letos dominuje trojice týmů z čela tabulky - Olomouc, Plzeň a Slovácko. Ostatní mužstva jsou poměrně vyrovnaná s výsledkovými i výkonnostními výkyvy, které se nevyhnuly ani nám. Po vynikajícím úvodním zápase, kdy jsme doslova smetli Hradec Králové doma 7:2, jsme po 4. kole byli na čele tabulky s 12 body. Následující utkání v Hlučíně bylo ze spekulativních důvodů domácích odloženo. Vypadli jsme ze zápasového rytmu, což přispělo v následujícím průběhu soutěže k naší první výsledkové krizi trvající 5 zápasů bez zisku bodů. Až v 10. kole jsme po výborném výkonu se Slávií brali 3 body za vítězství 3:1. Spadl nám kámen ze srdce a všichni jsme věřili, že to máme za sebou. Opak byl pravdou, krize č. 2 byla před námi a začala bídným zápasem v Mostě. Následovala divoká domácí porážka 3:5 od Sparty. Obrat nastal na Slovácku, ikdyž  ještě ne výsledkový, ale výkonnostní určitě ano. Do branky se postavil po tříměsíční pauze zaviněné zraněním vazů v koleni Honza Kotnour a tým odehrál kvalitní souboj proti, dle mého soudu, asi nejlepšímu soupeři na podzim. Závěr soutěže jsme zvládli a ze tří kol jsme vytěžili 7 cenných bodů, ke kterým nás dovedl poctivý výkon celého týmu. To osu tvořili Kotnour, Vonásek, Masopust a Štancl. Při střízlivé rekapitulaci mi schází 6 bodů a především mně vadí velký počet obdržených branek.

Lze nějak porovnat jarní úspěšný celek s tím, který odehrál podzimní sezónu? V čem byly rozdíly? Zdá se, že aktuální mančaft má problémy v defenzivní fázi…
Ročník 1993 má ve svém středu především ofenzivní typy. Při souběhu okolností, kdy drtivou většinu podzimu na hřišti chybí kvalitní brankář Kotnour s defenzivně laděným záložníkem Hráčkem, jsou defenzivní činnosti v ohrožení. Pří vší úctě ke klukům, kteří museli tuto úlohu vzít na sebe, se tyto stěžejní hráče nepodařilo na těchto postech plnohodnotně nahradit. Defenzíva je problém tohoto týmu, což bylo v tréninkovém procesu často náplní různých cvičení. Jejich přenos do utkání však nebyl příliš efektivní. Určitě se v zimní přípravě tomuto tématu budeme věnovat.

Jakou roli v tom sehrála absence zraněného gólmana Kotnoura, který naskočil až do posledních 4 zápasů?
Jak už jsem v předchozích odpovědích uváděl, zranění Honzy Kotnoura bylo pro tým zásadním problémem. Pokoušeli se ho nahradit Tomáš Jícha s Jirkou Kubátem, kteří odchytali po jednom zápase. Velkou porci 12 zápasů na sebe nakonec vzal Dan Pelikus, který začal obstojně, ale postupně pod velkým psychickým tlakem začal chybovat, což se podepsalo jak na něm, tak na celém týmu. Určitě se s těžkým úkolem poctivě a srdnatě pral, ale momentální výkonnost v dlouhodobém zápasovém zatížení pro svůj mladý věk a nedostatek zkušenosti ještě plnohodnotně zvládnout ani nemohl. Honza Kotnour chytá extraligu druhý rok a jeho kvalita a zkušenosti se ukázaly v závěrečných kolech, kdy byl jeho výkon vysoce hodnocen. Zkrátka nás podržel.

Podzim z vašeho pohledu přinesl výborný start, slušný konec a strašidelnou prostřední fázi, když jste mezi 6. až 15. kolem získali pouhé 3 body. Zažil jste někdy předtím obdobnou sérii? Pro psychiku mladých hráčů asi byla velmi náročná…
Popravdě řečeno nezažil. Pro trenéra i hráče šlo o nejvyšší stupeň psychického zatížení a vypětí, kdy jsme všichni dělali pro úspěch maximum, ale výsledky se nedostavily. Balón je prostě kulatý a nějaké zaručené předpoklady často vezmou za své. Potom taktické záměry musí stranou a nastupuji morálně volní vlastnosti. To bývá často problém pro dospívající chlapce. V těchto krizových situacích se ukazuji a profiluji odolní hráči, kteří jdou na "krev" a za žádnou cenu nechtějí prohrát. Tento test samozřejmě rozkryje také charaktery na druhém pólu stupnice, kterých, bohužel, v týmu máme většinu. Doba je taková, bojovníků ubývá, kluci často podlehnou klamnému sebeuspokojení.

Které zápasy se vám na podzim nejvíce povedly?
Potěšily mne výhry nad Hradcem Králové 7:2, nad Zlínem 6:0 a nad Slávia Praha 3:1. Přes prohry jsme podali dobré výkony i doma s Olomoucí (2:4) a venku se Slováckem (4:1).

Jaká vlastně podzimní extraliga byla? Uvítal jste větší porci zápasů při rozšíření na 18 celků?
Soutěž je to bezesporu kvalitní a náročná. V rozšíření problém nevidím, ikdyž 17 kol a jarní předehrávka navíc představovaly slušnou porci. Pokud je k dispozici dostatečně široký a kvalitní kádr, tak se to zvládnout dá.

Přejdeme k hráčům – kdo si zaslouží za skončenou sezónu pochvalu? Kdo naopak zůstal za očekáváním? Jak si vedli mladší hráči, kteří byli ve starším dorostu nováčky?
Pochvalu za přístup a výkony zaslouží jednoznačně kapitán týmu Lukáš Masopust. Vstřelil 9 gólů a 9 jich připravil, je pravým tahounem a spolupráce s ním je výborná. Dále budu jmenovat útočníka Martina Štancla, který nám chodil vypomáhat na zápasy z juniorky a vždy odvedl poctivý výkon, ať už výsledek dopadl jakkoliv. Zaznamenal 8 branek, povětšinu vítězných. Brankář Honza Kotnour i přes své zranění žil po celý podzim s kabinou a v závěru sezony zářil na hřišti. Budu ještě jmenovat stopera Vonáska a ofenzivního hráče Klimenta, neboť oba Honzové patřili kvalitou mezi nejlepší hráče v soutěži, ikdyž výkonnost  měli kolísavou. Za svými možnostmi určitě zaostali ofenzivní záložníci Radim Šuta s Danem Kavkou, kdy ligu perfektně rozehráli, ale postupně se propadali až ke špatným výkonům. Musí v sobě probudit morálně volní vlastnosti, aby v budoucnu našli uplatněni v dospělém fotbale. Z nováčků se v sestavě zabydleli Filip Dvořáček s Dominikem Pedrem a v průběhu soutěže se prosadil Franta Rozmahel. Ostatní mladíci střídali postupné zápasové zatížení se zápasy v „B“ dorostu, aby měli potřebnou herní praxi.

Dojde v průběhu zimní přestávky k nějakým změnám ve vašem kádru? Posune se někdo na přípravu do juniorky?
Je pravděpodobné, že se do dospělého "áčka" či do juniorky někteří hráči posunou. Půjde o zimní přípravu, kdy se po vyhodnocení rozhodne, ve které kategorii budou v jarní sezoně nastupovat. Naopak náš tým bude doplněn z U18 a U17. Jména budou upřesněna do konce roku.

Hráčské statistiky

Odehrané minuty: 1605 - Masopust, 1427 - Šuta, 1374 - Vonásek, 1335 - Dvořáček, 1307 - Tvrdý, 1305 - Pedro, 1260 - Kliment, Štancl, 1176 - Kavka, 1170 - Pelikus, 1086 - Rozmahel, 1074 - Kelbler, 1040 - Urbánek, 655 - Klusák, 505 - Hráček, 360 - Kotnour, 324 - Bialek, 287 - Mlčoch, 245 - Míka, 135 - Votava, 96 - Hošek, 90 - Kubát, Jícha, 48 - J.Kučera, 26 - Maruš, 9 - Ločárek.

Vstřelené branky: 9 - Masopust, 8 - Kavka, Štancl, 5 - Kliment, 4 - Šuta, 3 - Vonásek, 2 - Urbánek, 1 - Kelbler, Tvrdý.

 
Aktuálně

U19: Výhra s divizním Havl. Brodem

Jihlavský starší dorost dokázal porazit v posledním přípravném utkání divizní A-tým Havlíčkova Brodu 1:0 (0:0). Za domácí se již tradičně trefil útočník Tomáš Zimmermann. Jihlavské již v sobotu 2.3. čeká mistrovský zápas s konkurentem v tabulce Pardubicemi. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu