21.07.2014, Miroslav Fuks

Rada: Chceme navázat na jaro – sbírat body a dobrým fotbalem bavit diváky

Rada: Chceme navázat na jaro – sbírat body a dobrým fotbalem bavit divákyVelmi krátké fotbalové léto je u konce a ti nejlepší čeští fotbalisté a jejich fanoušci znovu nedočkavě stojí na prahu nového ročníku nejvyšší soutěže. Gambrinus ligu po dlouhých letech nahrazuje SYNOT liga, která slibuje atraktivní podívanou a řadu příznivých novinek pro hráče i fanoušky. A jak jsou na soutěžní ročník nachystáni fotbalisté FC Vysočina? Rozhodně nejen na toto téma přišla řeč na tradiční předsezónní tiskové konferenci.

 

Ing. Zdeněk Tulis, ředitel klubu

Fotbalová Vysočina uplynulý ročník zakončila na skvělém 8. příčce, čímž vytvořila nový rekord v dějinách kopané v Kraji Vysočina. S jakým cílem tedy klub vstupuje do nového ročníku SYNOT ligy?
Začnu trochu zeširoka. Díval jsem se do historie aktuálních účastníků SYNOT ligy a nedalo mi moc práce, abych zjistil, že za jednadvacet sezón české nejvyšší soutěže máme ze všech klubů jasně nejméně startů mezi elitou. Zatímco Bohemians a Hradec Králové vstupují do svého třináctého ročníku, my nakrojíme teprve čtvrtou sezónu. Stále se ligu učíme dělat a hrát, ale rozhodně jí však už nikdy nechceme opustit. Krůček za krůčkem chceme zlepšovat pozici našeho klubu v českém fotbale a dobudovávat podmínky pro působení v elitní soutěži.

K našim základním cílům pro nadcházející ligový ročník tedy náleží stabilizování sportovní výkonnosti mužstva, vyvarování se sestupovým starostem a dále se chceme prezentovat takovým herním projevu, který přiláká do hlediště co nejvíce diváků. Zároveň přinese argumenty k tomu, abychom mohli náš fotbalový stánek postupně dobudovat. Ze strany vedení klubu a majitelů jsme se pro naplnění těchto cílů pokusili učinit maximum. Doufáme, že se tato naše snaha projeví v premiérovém ročníku SYNOT ligy. Rozhodně se nesmí opakovat loňský podzimní propadák, kdy jsme získali pouze 12 bodů z patnácti zápasů.

SYNOT liga znamená výrazně větší přísun financí do klubové pokladny, ale též větší diktát partnerů ligy a televizí...
Sobota na ČT Sport přinese moderní televizní magazín, který vyvrcholí večerním přímým přenosem. Součástí programu by měla být trojice ligových duelů, které budou mít jednotný výkop v 18:00 hodin. V situaci, kdy jsou čeští účastníci omezeni čtvrtečními boji v Evropské lize, se může stávat, že v sobotním termínu budeme nuceni sehrát některé domácí duely. Přitom náš klub si během dlouhých let vyzkoušel, že je z pohledu mentality obyvatel celého kraje, regionálních fotbalových soutěží a dalších aspektů optimálním hracím dnem pátek. Tento den preferujeme i pro nadcházející soutěžní ročník. Budeme se proto ze všech sil snažit a jednat, aby se více než polovina našich domácích zápasů odehrála právě v pátek. Třeba i v rámci pátečních televizních přenosů. Právě utkání s Bohemians ve 3. kole by mělo připadnout na pátek a měla by jej přenášet Česká televize.

Pokládáte kádr FC Vysočina v této podobě za konečný?
Především mne těší, že jsme mužstvo neoslabili, protože jsme udrželi dva naše špičkové hráče – Harbu a Masopusta, kteří si řekli o pozornost špičkových klubů. S majiteli klubu jsme se ale shodli na tom, že mužstvo nechceme oslabovat, aby mohlo pokračovat v nastolené velice kvalitní práci a v divácky atraktivním herním projevu. Momentálně tyto fotbalisty nechceme uvolňovat. Současnému týmu věříme a jsme přesvědčeni, že je minimálně na stejné úrovni, jako bylo na jaře. Navíc je bohatší o zkušenosti z uplynulého ročníku. Z tohoto hlediska začíná být velice zralé.

Lze očekávat, že vedení klubu v otázce posílení ještě povede nějaké jednání?
Hostování skončilo pravému obránci Mikulovi a odešli Karlík a Josl, kteří nebyli stabilními členy základní sestavy. Oba obdrželi nabídku na prodloužení smlouvy, ale rozhodli se ale zkusit štěstí v zahraničí. Na toto jsme logicky museli reagovat.

Zadání v otázce doplnění kádru jsme však zatím splnili z padesáti procent. Zatímco kvalitního pravého obránce Vidličku máme, levého stále hledáme. Jde o úzkoprofilové zboží. Měli jsme vytipovaná tři hráče, ale tito zde nakonec nejsou. Naše finanční možnosti mají své jasně definované hranice a konkurencí pro nás jsou movitější kluby, které navíc mohou nabídnout účast v evropských pohárech a tím i lepší perspektivu fotbalového růstu. Takovým příkladem je bývalý znojemský levý bek Mudra, kterého v létě angažoval Liberec.

O víkendu jsme testovali slovenského defenzivního záložníka Liptáka, který dostal dva až tři dny na rozmyšlenou, zda by stál o angažmá v FC Vysočina a rozšíření našeho hráčského kádru. Mohl by být alternativou za Karlíka.

Petr Rada, trenér

Nelze začít jinak, než Vaším hodnocením letního přípravného bloku...
Příprava probíhala standardně a nebyly v ní žádné výkyvy. Hřiště jsme měli kvalitní a počasí bylo optimální. Absolvovali jsme dvě soustředění – kondiční v ideálních podmínkách v Jihlavě a herní v parádním prostředí v Horním Rakousku. To narušil jediný moment, kdy nám v den konání zápasu odřeklo Baku přípravné měření sil. S podobnou situací jsem se nesetkal. Tým, který hraje soutěže UEFA, by měl být za podobný prohřešek potrestán. Tento jeden zápas mi ve skladbě letní přípravy citelně chyběl.

Vlastní duely přinesly rozdílné výkony a výsledky. Zápasům jsme nijak neustupovali a nepřizpůsobovali jsme jim tréninky. Šli jsme do nich z plné přípravy bez ohledu na sílu soupeře. Povzbuzením bylo cenné vítězství nad francouzským Lille v poměru 1:0. Od tohoto utkání bychom se měli odrazit do ligy. Hráči v něm podali velmi dobrý výkon a také si dodali tolik potřebné sebevědomí.

Vrásky na čele Vám asi přidělává pohled na poměrně početnou marodku hráčů...
Mrzí mne, že řada fotbalistů neabsolvovala celou přípravu. Mnozí byli nebo ještě jsou zranění, což nám někdy komplikovalo rozložení zápasové zátěže či tréninková cvičení. Velmi nám pomohla přítomnost nového kondičního trenéra Jana Budějského, který se rekonvalescentům intenzivně věnoval a připravoval je na návrat do plného tréninkového a zápasového rytmu. Zranění Jánoš s Marcinem a nemocný Jungr začali naplno trénovat v tomto týdnu. Do zápasu proti Třebíči nenastoupili a určité úlevy měli Šourek a Mešanović, ale ti by se měli dát do neděle do pořádku. Masopust je zatím ještě ve stavu zraněných hráčů. Vedle něho momentálně bohužel nemůžeme počítat se Šimonkem. Absolvoval letní přípravu, ale teď se u něj objevily vysoké teploty a čeká ho komplexní vyšetření.

Nakolik jste spokojený s letním pohybem v kádru?
Post pravého obránce by měl po návratu Mikuly do Slavie zacelit zkušený Vidlička. Místo v kádru si vybojovali navrátilci z hostování Kliment a Kryštůfek. Řadu hráčů jsme testovali. Někteří zkouškou neprošli, jiní se zalekli, nebo se nepřizpůsobili podmínkám v FC Vysočina. I proto nadále platí, že v kádru po odchodech Josla a Vepřeka postrádáme klasického levého obránce. Navíc odešel i defenzivní záložník Karlík, tudíž je asi jasné, jakým směrem se nyní ubírají naše myšlenky na posílení soupisky.

Máte konkrétní cíl, se kterým vstoupí Váš celek do SYNOT ligy?
Čeká nás velmi těžký podzim, který bude ještě náročnější, než byla jarní část. Oproti jaru to pro nás bude o něco těžší, protože soupeři na nás budou připraveni a nic nepodcení. Chceme sbírat body, bavit dobrým fotbalem diváky a navázat na některé jarní zápasy, které se snad fanouškům mohly líbit. Každopádně věřím tomu, že jsme na ligu dobře připravení a zvládneme ji.

Máte už jasno o sestavě pro nedělní ligovou premiéru proti Mladé Boleslavi?
Otazníky mám v sestavě na třech, možná na čtyřech místech. Příjemné starosti mi udělaly letní výkony některých hráčů. Například Mešanoviće. O sestavě rozhodneme v pátek s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu a hře soupeře.

 
Aktuálně

Michal Veselý: Hráli jsme v době, která byla postavená na partě

Anketa fanoušků a návštěvníků klubového webu o „Jedenáctku dvacetiletí FC Vysočina“ zná svého druhého člena. Mezi nominovanými pravými beky po souboji s Vladimírem Kukoľem zvítězil Michal Veselý. Jsme rádi, že vám i s Michalem můžeme nabídnout aktuální rozhovor. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
M-soft
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu