24.05.2012, Miroslav Fuks

Trávník je minulostí, rodí se nový!

Trávník je minulostí, rodí se nový!Fotbalisté a fanoušci FC Vysočina se dočkali! V sobotu postupu do Gambrinus ligy a v úterý 22. května zahájení prací na vyhřívaném trávníku, který je nezbytnou podmínkou vstupu mezi českou elitu. Nový trávník bude díky použití technologie Fibresand abnormálně odolný, bude protkán téměř třiceti kilometry trubek pro vyhřívání a konečně bude jeho součástí i automatické zavlažování. Náklady na jeho vybudování dosáhnout 19,4 milionu korun. Generálním dodavatelem stavebních prací se na základě výběrového řízení stala akciová společnost PSJ.

 

Rozbahněné, podmáčené či nerovné hřiště, které kvalitnímu fotbalu v Jihlavě často bránilo na konci podzimu či na počátku jara, bude minulostí. Ideální hrací povrch zajistí jak vyhřívaný trávník, tak i použití špičkové technologie Fibresand. Tu představuje umělými vlákny vyztužený vegetační substrát, který bude použit v horní vrstvě trávníku. Jedná se o směs křemičitého písku, organického materiálu a polypropylenových vláken. „Do ní provedeme zhruba 15. června výsev speciálního travního semene. Kořeny trávníku se spojí s umělými vlákny a ten pak bude odolnější, stabilní za každého počasí, nebude nedocházet k vykopnutí drnů a nebude na něm zůstávat stojatá voda ani po silných deštích,“ poskytl odborné informace Zdeněk Philipp, majitel stejnojmenné společnosti, která v roli hlavního subdodavatele zajišťuje realizaci trávníku. V poslední době se podílela i na trávnících v Plzni, Olomouci, Žilině a na Viktorii Žižkov.

Na perfektně střižený nový trávník si však ještě budeme muset několik týdnů počkat. Fotbalistům by měl být k dispozici nejdříve na konci července, tedy se startem podzimní části Gambrinus ligy. Zatím na stadiónu ve středu 23. května vypuklo stažení původní trávy a byla zahájena příprava základu plochy. Poté přijde na řadu vybudování kvalitní hloubkové celoplošné drenáže a instalace systému automatické závlahy. Následně bude do hloubky zhruba 30 centimetrů instalován topný rošt tvořený téměř třiceti kilometry trubek. V těch bude kolovat kapalina na bázi glykolu. Vytápění bude zajišťováno z kotelny, která vznikne v prostoru rohového objektu tribuny blíže k budově bazénu.

Na topný rošt bude navezena a urovnána dvaceticentimetrová vrstva písku a na ní deset centimetrů vegetační vrstvy Fibresand. Finální úpravy povrchu obstarají stroje vybavené laserovými gradem. Díky nim bude plocha hřiště srovnána s přesností 5 mm.

„Jihlavský vyhřívaný trávník bude zcela odpovídat standardům ostatních stadiónů v Gambrinus lize. Jeho rozměry budou v souladu s předpisy UEFA a FA ČR včetně výběhových zón. Po obvodu ho bude lemovat tři metry široký pás červeného umělého trávníku. Z okolí hrací plochy zároveň zmizí pozůstatky škvárové dráhy či doskočiště, které plně nahradí trávník,“ uvedl Zdeněk Tulis, ředitel FC Vysočina.

  • fotografie z realizace vyhřívaného trávníku ze dne 23.5.2012 najdete ZDE

 
Aktuálně

Kameník: Jsme přesvědčení, že kádr je konkurenceschopný

Už třetí týden probíhá letní dril fotbalistů FC Vysočina. Na její průběh, hodnocení odehraných duelů, odchovance v přípravě či nové tváře v kádru jsme se zeptali osoby nejpovolanější – kouče Jana Kameníka. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2022 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu