01.12.2015, Miroslav Fuks

Tulis: S podzimním vystoupením nemůžeme být spokojeni

Tulis: S podzimním vystoupením nemůžeme být spokojeniPolovina páté sezóny FC Vysočina mezi českou fotbalovou elitou je u konce. Bez ohledu na výsledek předehrávaného utkání proti Zlínu nemůže u vedení, sponzorů a fanoušků FC Vysočina vládnout s průběhem podzimní sezóny spokojenost. Jak uplynulé období hodnotí Zdeněk Tulis, ředitel klubu a místopředseda představenstva? Čím si vysvětluje již třetí neúspěšnou podzimní sezónu v řadě?

 

Nechci, aby to znělo jako výmluva, ale nejvyšší soutěž hrajeme, na rozdíl od konkurenčních klubů, teprve pátou sezónu. Stále se vlastně učíme a při tom se snažíme dělat fotbal tak, abychom se vyvarovali sestupovým problémům a posouvali výkonnost klubu i prvního týmu. Zároveň však musíme mít intenzivně na zřeteli rozpočet, který nám velí, abychom prakticky každý rok prodali jednoho fotbalistu a tím zabezpečili stabilitu fungování klubu a jeho další systematický rozvoj. Pravidelně tak ztrácíme špičkové hráče, za něž v našich podmínkách nelze okamžitě nalézt adekvátní náhradu. Ve stávajících fotbalistech našeho kádru nepochybně máme prvoligovou kvalitu, mnohdy je však trápí stabilita výkonů.

Jak byste tedy zhodnotil první polovinu soutěže?
Nemůžeme být spokojeni, neboť jsme si před startem nového ročníku kladli za cíl zisk 21 bodů. Na tuto metu už určitě nedosáhneme. Přitom jsem přesvědčen, že máme dostatečně kvalitní tým, aby tento úkol zvládl. Do naší podzimní bilance se negativně odrazila řada aspektů. S jarní záchranou u hráčů i v realizačním týmu zavládlo nezdravé sebeuspokojení, které se promítlo do několika výsledkově nezvládnutých utkání, což nás stálo lepší umístění v uplynulém ročníku. Během léta jsme postrádali řadu hráčů – čtveřice opor přišla do přípravy zraněná, tři hráči byli na EURU U21 a Kučera s Harbou zamířili do jiných klubů. Navíc jsme přišli o sportovního manažera Jinocha, což se promítlo do nedostatečného doplnění týmu. Měl jsem tehdy být důslednější a tolik nespoléhat na kvalitu a rozhodnutí realizačního týmu. Minimálně jsem měl zkorigovat strukturu letních přípravných duelů, které byly nad možnosti našeho nezkonsolidovaného kádru s řadou mladíku a testovaných hráčů. Vysoké prohry v úvodu přípravy rozhodně psychice a budování mužstva neprospěly.

V kádru však nadále bylo dost kvalitních hráčů a tým též doplnily nové tváře...
Jenže někteří fotbalisté jsou zde už tři nebo čtyři roky a je na nich znát jisté opotřebení. Aby naplnili naše očekávání, tak musí jít na samou hranici svých možností, což se jim ne vždy podařilo. Vedle toho noví hráči – Nerad, Dvořák, Mišůn či Opluštil – do přípravy a poté do sezóny z nejrůznějších příčin nevstoupili ve zcela optimální formě. Mančaft se na jednu stranu dokázal vzepjat k nadstandardním výkonům proti Gatalatasaray, Spartě či Jablonci, jenže zejména ve venkovních ligových utkáních, kdy hráči měli potvrdit svoji rutinu a zkušenosti, zůstávali hodně za očekáváním. Dostávali jsme hodně branek ze standardek a projevila se nedostatečná psychická odolnost i kondiční připravenost hráčů.

Po prohraném duelu v Olomouci jste sáhli k odvolání trenéra Klusáčka a asistenta Zúbka. Přinesla změna kýžený efekt? Lze shrnout důvody, které klubové představenstvo k tomuto kroky vedly?
Na Luďka Klusáčka jsme dva měsíce čekali po skončení jeho zahraničního angažmá. Velmi jsme o něj stáli a viděli jsme v něm kouče pro dlouhodobou koncepční práci. Měl jistě snahu, ale vedle výše zmíněných aspektů jsme nebyli spokojení s tempem a intenzitou tréninků. Bylo to vidět v zápasech, kdy tým často nebyl schopen vydržet nasazené tempo po celých 90 minut. Díky zvýšené motivaci toho byl schopen v duelech proti špičkovým týmům, ovšem v zápasech proti rovnocenným soupeřům už nikoli. Na nepovedený start do ligy jsme museli včas zareagovat, což vedlo k trenérským změnám. Řešení nebylo jednoduché, neboť jsme ho museli zohlednit i z hlediska ekonomiky klubu. Chtěl bych touto cestou ocenit velkou vůli a odvahu pana Bokši, který nám v letní přípravě pomohl vyřešit pozici sportovního manažera a začal do tohoto úseku zavádět potřebný řád a disciplínu. Zároveň byl za nastalé situace ochoten převzít i roli hlavního kouče. Společně s trenérem Romanem Kučerou se nyní snaží nepříznivý vývoj sezóny zvrátit.

Počítáte, že trenérský tým zůstane zachován ve stávající podobě i pro jarní odvety SYNOT ligy?
Nechci předbíhat, protože sezóna ještě neskončila. Realita je taková, že nenaplníme bodový cíl a rozhodně nemůžeme být spokojeni. Na druhou stranu, klobouk dolů před prací a snahou současného realizačního týmu. Zodpovědně k tomu přistoupili i zkušení hráči. Všichni si uvědomili vážnost situace a snaží se udělat maximum pro to, aby z této sezóny nebyl totální propadák. Řešení realizačního týmu zvolíme až poté, co si po posledním zápase sezónu vyhodnotíme a vyslechneme názory sportovního manažera a trenéra. Pozitivní je fakt, že Roman Kučera na počátku listopadu ve velké konkurenci úspěšně složil zkoušky a prošel úzkým sítem ke studiu nejvyšší trenérské licence. Už tedy splňuje podmínky pro to, aby u týmu působil v roli asistenta. Předtím tuto pozici zastával na krátkodobou výjimku.

Lze v průběhu podzimu nalézt zápas, v němž tým hrál dle Vašich představ?
Pozitivně můžeme nahlížet na řadu zápasů. Doma se Spartou, s Jabloncem či v Teplicích. Pak jsme ale sehráli několik utkání, kde jsme předvedli pouze dobré pasáže, a duely nedotáhli do úspěšného konce. Vzpomenout lze například utkání s Libercem, na Bohemians, ale i v Mladé Boleslavi. Právě zde se objevily nedostatky v psychice mužstva. Někteří hráči se musí vážně zamyslet, zda by fotbalu nemohli dávat ještě více. Neměl by je uspokojit jen fakt, že nastupují v základní sestavě prvoligového týmu.

Jak jste viděl výkony jednotlivých hráčů? Které byste chtěl za jejich podzimní výkony vyzdvihnout?
Ocenil bych dva fotbalisty, kteří mají stabilní vysokou výkonnost po celou sezónu – gólmana Hanuše a útočníka Mešanoviće. V poslední době, kdy se chleba začíná lámat, bych pochválil i výkony Vaculíka, který na sebe vzal zodpovědnost v důležitých momentech, kdy jsme potřebovali vstřelit branku. Má na svém kontě nejen dvě proměněné penalty, ale i šest gólových asistencí.

Nakolik se v zimní přestávce promění stávající kádr prvního týmu? Uvažujete o posilách?
Pracujeme na tom. Tým chceme na vytipovaných postech doplnit o tři fotbalisty, zároveň si uvědomujeme, že kádr už nemůže být takto široký. Někteří hráči budou muset odejít.

Fanoušky jistě zajímají další kroky hostujících hráčů Tomáše Kučery a Harise Harby?
V zimním období budeme s Plzní jednat o tom, zda naplní svoji přestupovou opci. Následně bychom uvítali jeho jarní hostování u nás, abychom zajistili jeho výrazně lepší herní vytížení. Ohledně Harby budeme jednat s Trnavou, zda uplatní svoji přestupovou opci, prodlouží hostování na Slovensku o půl roku nebo se vrátí do Jihlavy.

Je možné v tuto chvíli hodnotit finanční stabilitu klubu a jeho ekonomické výsledky za rok 2015?
FC Vysočina se v českém měřítku neustále snažíme posouvat dál. Svědčí o tom získání Regionální fotbalové akademie či významný krok akcionářů, kteří přistoupili na navýšení základní jmění společnosti ze 7 na 20 milionů korun, což nepochybně stabilizuje ekonomiku klubu. Z hlediska zajištění klubového rozpočtu náleží obrovský dík akcionářům i zaměstnancům společnosti PSJ a zejména pak rodině Vaculíkových, kteří se na něm podílí zhruba z jedné čtvrtiny. Nesmíme zapomenout ani na nemalou podporu statutárního města Jihlavy a Kraje Vysočina. Musíme si uvědomit, že fotbal na této úrovni, kdy chceme hrát důstojnou roli v nejvyšší soutěži, výborně pracovat s mládeží a vytvářet ty nejlepší tréninkové podmínky, je ekonomicky velmi náročný. Z pohledu možností našeho regionu jde o veliké peníze, které bychom bez PSJ, města a kraje absolutně nebyli schopní zajistit.

Lze v nadcházejícím roce očekávat investice do stadiónu, popřípadě do tréninkového či provozního zázemí klubu?
V tomto roce se nám vlastními investicemi podařilo zrealizovat nový trávník hlavního stadiónu, vybudovali jsme kvalitní posilovnu a výrazně jsme zlepšili šatnové prostory mládeže. Zkraje příštího roku hodláme rozšířit zázemí VIP Exclusive a neustále hledáme cesty k tomu, abychom uzavřeli náš stadión prostřednictvím výstavby tribuny za brankou. Na tomto intenzivně pracujeme, už máme vypracovanou architektonickou studii a byli bychom velice rádi, kdybychom nalezli příznivou odezvu u představitelů města, kraje a příslušných ministerstev. Touto investicí nechceme výrazně zatěžovat rozpočet města a kraje. Hodláme nalézt vhodné dotační programy.

Jak hodnotíte rozběh Regionální fotbalové akademie na Vysočině?
Získání první moravské RFA pro Vysočinu považuji za obrovský úspěch a heroický výkon. Zároveň jde o ocenění dlouholeté stability FC Vysočina a naší velmi dobré práce s mládeží. Rádi bychom nechyběli ani u druhého kroku, který FAČR plánuje od roku 2017. Půjde o klubovou akademii hráčů od 15 do 17 let.

Chtěl byste touto cestou něco vzkázat příznivcům FC Vysočina?
Rád bych jim poděkoval za přízeň a trpělivost. Děláme všechno pro to, aby FC Vysočina v SYNOT lize působil dlouhodobě. Musíme si uvědomit, že ani největší kluby se nevyvarují výkyvům. My jsme v této elitní společnosti zatím krátkou dobu. Všem přeji příjemné prožití vánočních svátků a mnoho zdraví a štěstí do příštího roku. Věřím, že rok 2016 bude z pohledu FC Vysočina úspěšnější, než ten končící.

Dále bych chtěl využít příležitosti a popřát hodně zdraví a úspěchů všem akcionářům a zaměstnancům PSJ k 25. výročí založení společnosti.

 
Aktuálně

Ani v generálce Vysočina neztratila zimní neporazitelnost

Generálka na jarní start FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY mezi Líšní a FC Vysočina vítěze nepoznala. Brněnský tým šel do vedení po rohu už v 7. minutě. Vysočina, která po celé utkání více držela míč a lépe kombinovala, se zaslouženého vyrovnání dočkala po půlhodině hry z kopačky Jakuba Selnara. Další branky už nepadly, takže Jihlava i v osmém duelu udržela... Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu