21.10.2004, Redakce

Umělá tráva oslaví první narozeniny

JIHLAVA - Před necelým rokem se ve středu 19. listopadu 2003 Kraj Vysočina dočkal slavnostního otevření vůbec první umělého travnatého povrchu s fotbalovými parametry. Nové hřiště tzv. „3. generace“ vyrostlo v jihlavském sportovním areálu v ulici Na Stoupách, které využívají zejména mládežnické týmy FC Vysočina.

 
Toužebně očekávané hřiště vyrostlo náklady dosahujícími výše 16 miliónů korun. O investici se Statutární Město Jihlava, které ze svých rozpočtových prostředků uvolnilo 9 mil. Kč, podělilo s Krajem Vysočina. Výsledkem je moderní umělý travnatý povrch 3. generace s nezbytným umělým osvětlením, které dobu jeho zimního využití prodlouží až do večerních hodin. Hřiště má rozměry hrací plochy 100 x 64 metrů a je držitelem certifikátu ČMFS, jenž ho opravňuje ke konání mistrovských utkání do úrovně III. ligy dospělých a I. ligy dorostu.

Jak intenzivně bylo hřiště využíváno? „Vyjma horkých letních měsíců bylo skutečně v plné permanenci. Díky svému otevření před začátkem fotbalové zimy byla k dispozici pro zimní přípravu našich týmů a především pak umožnila konání velkého množství přípravných utkání týmů z celého regionu a patřila i I. ročníku zimního turnaje, na kterém se představily nejkvalitnější týmy našeho kraje. Hřiště si neodpočinulo ani na začátku jarní sezóny 2004, neboť bylo vzhledem k nepřízni počasí a snaze šetřit přírodní trávníky hojně využíváno nejen k tréninkům, ale i k mistrovským zápasům. Obdobně tomu bylo i tento podzim,“ shrnul vytíženost umělé trávy ředitel FC Vysočina Jihlava Ing. Zdeněk Tulis. „Zapomínat nemohu ani na konání pravidelných utkání I. a II. ligy jihlavské malé kopané či na další turnaje mládeže i dospělých pořádané nejrůznějšími organizacemi. Myslím si, že v našem kraji budeme těžko hledat hřiště, které během necelého roku posloužilo takovému množství sportovců.“

„Hraní na umělé trávě pro nás znamenalo obrovský krok kupředu. Oproti dřívějšímu škvárovému areálu „U Točny“ jsme Na Stoupách vedle perfektní hrací plochy konečně našli i luxus v podobě sprch a šaten. Určitě bychom se na škváru již nechtěli vrátit, o čemž svědčí fakt, že od jarní sezóny 2005 budou na umělce probíhat i zápasy III. a IV. ligy,“ uvedl Jan Mráka, předseda občanského sdružení Malá kopaná Jihlava, které v současnosti sdružuje kolem 1400 aktivních fotbalistů v 93 týmech.

Tento "škvárový" obrázek je již naštěstí minulostíSrovnat zimní trénování na dřívější škváře a dnešní umělé trávě může srovnat i bývalý hráč FC PSJ a dnes trenér přípravky FC Vysočina Richard Chylík: „Na zimní přípravu na škvárových hřištích se sněhem, kalužemi či ledem samozřejmě jako každý fotbalista nevzpomínám moc rád. Moji devítiletí svěřenci jsou v zimním období naštěstí díky umělce těchto útrap ušetřeni a mohou se připravovat na kvalitním terénu. Zároveň mají i v těchto nefotbalových měsících možnost více pracovat s míčem a zkvalitňovat své technické dovednosti. V minulosti byly pro tento účel intenzivně využívány tělocvičny, jejich tvrdé palubovky však nebyly příliš ideální a řada fotbalistů si z nich odnesla kloubní problémy. Nejen já a moji žáčci, ale především jejich rodiče velmi oceňují moudré rozhodnutí městských a krajských zastupitelů, že se v Jihlavě hřiště těchto parametrů podařilo vybudovat.“

Přednosti umělé trávy v současnosti využívá stále více týmů z celého regionu a proto se začíná hledat řešení, které by vedlo ke zvýšení dnes již výrazně omezených kapacitních možností této plochy. V této souvislosti spojily své síly ZŠ Rošického v Jihlavě, FC Vysočina a sdružení Malá kopaná Jihlava, aby se společně pokusily najít finanční prostředky k realizaci další umělé trávy. Ta by měla za přispění Města Jihlavy vzniknout v areálu FC Vysočina v Jiráskově ulici v těsném sousedství ZŠ Rošického na místě dnešní škvárové plochy. Konkrétně by se mělo jednat o menší hřiště o rozměru cca 70 x 50 metrů s umělým osvětlením. „Myslíme si, že se jedná o naprosto ideální a nejekonomičtější spojení potřeb a aktivit tři subjektů, které by zajistilo opravdu maximální vytížení hřiště po celý den. Ráno by plochu využívala základní škola, v odpoledních hodinách by hřiště nejdříve patřilo tréninkům mládežnických týmů FC Vysočina a poté soutěžním kláním jihlavské ligy malé kopané. O víkendech by umělka mohla být otevřena veřejnosti nebo by mohla sloužit pořádání nejrůznějších turnajů,“ nastínil plány Jan Mráka.

 
Aktuálně

Vysočinu čeká tečka za podzimem – v sobotu v exilu Viktorie Žižkov

Fotbalisté FC Vysočina se s pořádně protaženým fotbalovým podzimem rozloučí na půdě Viktorie Žižkov. Jihlavští mladíci proti jednomu z favoritů FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY nastoupí v sobotu 5. prosince od 13:30 hodin v jeho dočasném exilu - na stadionu SK Prosek, neboť žižkovský stadión prochází rekonstrukcí. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu