23.11.2013, Miroslav Fuks

Vysočina si z Příbrami veze potupného „bůra“

Vysočina si z Příbrami veze potupného „bůra“Velice důležitý duel FC Vysočina v Příbrami skončil pro jihlavský celek naprostým fiaskem. Domácí celek byl v první půli aktivnější a především mnohem více efektivní, když příbramským hráčům za Blažkova záda padla většina vyslaných střel. Po půli tak na ukazateli skóre svítilo 3:0 a ve druhé půli domácí dokonce zvýšili na hrozivých 5:0! Vysočina si tak připsala historicky nejvyšší porážku za dobu svého působení v Gambrinus lize. Naopak Příbram odčinila debakl 6:0 z Jablonce.

Diváci: 2864
Příbram: Hruška - Zápotočný, Mišůn, Hájovský, Pleško – Mareš (79. Krameš), Krbeček, Tarczal, Pilík (85. Danoski) – Stratil (60. Švancara), Řezníček. Náhradníci: Rondzik – Aziz, Andrejević, Brandner. Trenér Petr Čuhel.
FC Vysočina: Blažek – Jánoš, Tlustý, Krejčí, Josl – Marek, Karlík (67. Jungr) – Vaculík, Koloušek, Harba (67. Kosak) - Přeučil (85. Teplý). Náhradníci: Hanuš – Kliment, J.Kučera, Mikula. Trenér František Komňacký.

Kouč František Komňacký před důležitým duelem v Příbrami zamíchal sestavou. Oproti domácímu remízovému duelu proti Baníku obměnil v základní jedenáctce čtyři hráče a jiným našel méně tradiční posty. Místo v sestavě nezbylo na Mikulu, Teplého, Jungra a zraněného Masopusta. Na post pravého beka se nečekaně postavil Jánoš, Marek se přesunul do středu pole, Koloušek na post podhrotového hráče, Harba se stáhl na levé křídlo, doprava se přesunul Vaculík a na hrotu útoku dostal důvěru Přeučil. V sestavě Vysočiny tak figurovala hned čtveřice fotbalistů, kteří v minulosti oblékali příbramský dres – Blažek, Krejčí, Vaculík a Koloušek. V průběhu druhé půle pak nastoupil další expříbramský hráč Jungr.

Úvodní oťukávání přineslo před zraky zhruba sedmdesáti fanoušků FC Vysočina ve slušivých žluto-modrých čepičkách velký boj o každý metr hřiště a nepřesné střelecké pokusy příbramského Řezníčka z 2. minuty a jihlavského Marka ze 4. minuty. V 5. minutě neuspěl ani Pilík, který z dvaceti metrů pálil vedle pravé tyče. V 7. minutě dobře odcentroval Josl, našel hlavu Přeučila, ale ten hlavičkoval vedle levé tyče Hruškovy branky. V 11. minutě se domácí ujali důležitého vedení, když z levé strany perfektně odecentroval Pilík a přesně našel hlavu Mareše, který otevřel skóre utkání – 1:0. V 22. minutě odmítl po rohovém kopu Pleška zvýšit domácí vedení Zápotočný, který z první poslal skákavý míč vedle tyče. V 29. minutě z pravého křídla centroval Zápotočný, ovšem hlavička Řezníčka Blažkovi moc práce nenadělala. Po půlhodině hry bylo v Příbrami ještě veseleji. Stratil se z pětadvaceti metrů opřel do míče a trefil se krásně do šibenice – 2:0! Jihlavskou katastrofu pak dovršila 33. minuta, kdy vpravo unikl Tarczal, odcentroval před branku a odražený míč do sítě propálil Pilík – 3:0! V 38. minutě si první nebezpečnou situaci konečně připsala i Vysočina, když po standardce zahravané Kolouškem z pravé strany hlavičkoval těsně vedle Krejčí. To bylo v prvním dějství ze strany Jihlavy vše a tak se šlo do kabin za jasného příbramského vedení 3:0.

První šanci druhé půle si ve 48. minutě připsal Řezníček, který ze strany podél Krejčího postupoval na branku, ale jeho následná střela letěla vysoko nad břevno. Tentýž hráč se v 52. minutě samostatně prokličkoval do vápna, ustál atak hostujících obránců, ale ti nakonec jeho střelu zablokovali. Vysočina se ve druhé půli snažila o ofenzivní aktivitu, ale scházel jí buď důraz, přesnost nebo lepší předvídavost. Po hodině hry se na hřiště dostal i „Mercedes“ Švancara a Příbram tak sáhla ke korekci sestavy dříve, než jihlavský tým. V 67. minutě se Vysočina dočkala první střely na branku, kterou vyslal z přímého kopu Přeučil, ale Hruška s jejím zneškodněním neměl moc těžkou práci. V 74. minutě příbramské obraně zatopil Jungr, ale jeho polostřela – polocentr úspěch nepřinesla. Naopak v 75. minutě si Švancara narazil s Tarczalem a sám před Blažkem pohodlně zavěsil – 4:0. To už bylo moc i na výborně povzbuzující fanoušky FC Vysočina, kteří čtvrt hodiny před koncem začali opouštět stadión. Měli proč, neboť v 81. minutě to bylo už 5:0, když se přímého kopu ze vzdálenosti zhruba dvaadvacet metrů krásně trefil Pleško – 5:0! Vysočina se opticky snažila, ale ve zbytku druhé půle se už na nic nezmohla. Nepodařené venkovní výkony a výsledky jihlavského týmu v podzimní sezóně tak dosáhly svého pomyslného vrcholu.

15.kolo | Příbram - FC Vysočina | 5:0
29.kolo | FC Vysočina - Příbram | 3:0