17.02.2018, Miroslav Fuks

Vysočina potvrdila že doma na Slavii umí a získala tři důležité body!

Vysočina potvrdila že doma na Slavii umí a získala tři důležité body!Vysočina na úvod jara vydřela nesmírně cenné a povzbudivé vítězství, když v přímém přenosu zdolala vysoce favorizovanou Slavii Praha! Fakt, že Jihlava na tým z Edenu umí, podtrhla jediná branka z kopačky Pavla Dvořáka v 10. minutě nervydrásajícího utkání. Hosté se po zbytek duelu tlačili alespoň za vyrovnáním, ovšem jihlavská defenzíva spolu s gólmanem Matejem Rakovanem udržela čisté konto a též tři nečekané záchranářské body!

17.kolo, sobota 17.2.2018, 16:30
1:0
(1:0)
SlaviaSlavia

Gól: 10. Dvořák.
ŽK: 45. Schumacher, 56. Ikaunieks – 49. Sýkora, 63. Kolář, 90. Danny, 90+3. Deli.
Rozhodčí: Pechanec – Kotík, Kříž.
Diváci: 3789
FC Vysočina: Rakovan – Vaculík (65. Holík), Tlustý, Buchta, Schumacher – Fulnek (83. Klíma), Levin, Urblík, Zoubele (86. Štěpánek) – Dvořák, Ikaunieks. Náhradníci: Valeš – Nový, Popović.
Slavia: Kolář – Frydrych (73. Danny), Kúdela, Deli, Sýkora – Ngadeu – Mingazov (46. Stoch), Hušbauer (78. Necid), Bucha, Zmrhal – Škoda. Náhradníci: Kovář – Jugas, Tecl, Hromada.

Kouč Martin Svědík dal důvěru stejné jedenáctce, jako v generálce proti Vlašimi. To sestava Slavie se oproti utkání v Ostravě značně lišila.

Už úvodní minuty zápasu ukázaly, že duel bude obrovským bojem o každý metr hřiště. Oba týmy trávník maximálně zmenšovat a soupeře intenzivně pressovali. Hrá byla velice rychlá a agresivní, tudíž času na práci s míčem bylo minimum. První šance utkání se zrodila v 10. minutě a nakonec jarní ligovou premiéru rozhodla. Zoubele se elegantně uvolnil ve středu pole a vyslal do křídla Ikauniekse, jenž ideálně vysunul do vápna Dvořáka. Útočník, jenž v zimní přípravě nasázel pět branek, potvrdil svoji formu a proti vybíhajícímu Kolářovi zvolil to nejlepší řešení – pohotovou střelu, jíž prostřelil slavistického gólmana a otevřel skóre utkání – 1:0. Slavia poté logicky vrhla síly do útoku a toužila po rychlém vyrovnání. Možná nejblíže mu byla už o čtyři minuty později, kdy Sýkora rozehrál z pravé strany rohový kop, ve vápně našel osamoceného Zmrhala, který Rakovana prostřelil, ale na brankové čáře zasáhnul Levin. Ve 23. minutě pak v tutovce selhal kanonýr Škoda, který hlavičkoval osamocení z malého vápna po centru Škoda. Branku však minul! Na druhé straně po rychlém kontru zahrozil Zoubele, ale branku levačkou přestřelil. V 39. minutě z levé strany centroval Zmrhal, ve vápně se k hlavičce dostal Mingazov, ale míč mezi tři tyče nedokázal dostat. Minutu před koncem prvního dějství, kdy už o sobě začalo výrazněji dávat vědět sněžení, měl na kopačce vyrovnání Sýkora, když Rakovan nedůrazně vyboxoval a zmíněný levý bek svou střelu opřel o vnější tyč.

Druhou půli ovlivnilo sněžení. Zmrzlý a sněhem stále více pokrytý trávník komplikoval kombinaci a eliminoval technické rozdíly. Slavia si vytvořila tlak a dominovala při držení míče, ovšem velkých šancí bylo jen minimum. Vysočina se seskupila do koncertovaného a konsolidovaného obranného bloku, neúnavně bojovala a hvězdy Slavie dokázala udržet na uzdě i po příchodu Dannyho či Necida. Naopak sešívaným hodně zatrnulo v 63. minutě, kdy vysoko operující gólman Kolář za půlkou fauloval Ikauniekse a mohl být hodně rád, že od sudího dostal jen žlutou kartu. V 68. k parádní ráně z dvaceti metrů natáhl Hušbauer, ovšem Rakovan vytáhl ještě lepší zákrok. Stejně dobře na oranžový reflexní míč zareagoval při pokusu Stocha. A štěstí měl při jeho standardce těsně za hranicí velkého vápna, po které míč doskákal vedle tyče. Když jihlavští obránci ubránili či uskákali několik závarů a standardek, a přežili čtyřminutové nastavení, mohli slavit cenné a překvapivé tři body!