Narazili na ropovod
Financí bylo samozřejmě zpočátku pro fotbal málo, tak se stalo běžnou praxí, že funkcionáři fotbalového oddílu obcházeli každý měsíc při výplatě členy a příznivce se sběracími listinami a korunku po korunce získávali prostředky na to nejnutnější. Situace se zlepšila, když se řídícími orgány závodních sokolských jednot staly odborové organizace. Ty už přece jenom disponovaly většími prostředky a situaci prakticky vyřešilo vytvoření Československého svazu tělesné výchovy koncem března 1958.
Nelze se tedy divit, že vybudování vlastního hřiště bylo pro oddíl první velkou starostí. Vhodné místo se našlo poměrně snadno při silnici z Jihlavy do Starých Hor přibližně v místech předpokládané trasy dálničního přivaděče. S vyrovnáváním terénu se začalo 10. září 1951 i při neexistenci řádného povolení a vyřešení majetkoprávních otázek. Po přemístění asi 3000 krychlových metrů zeminy ale narazil buldozerista na potrubí dálkového ropovodu a ONV v Jihlavě další práce s okamžitou platností zakázal.
Fotbalisty to do kolen nesrazilo. Dosáhli toho, že získali nový pozemek na Špitálském předměstí ještě blíže k městu a tak již koncem ledna 1952 bylo přemístěno prvním 4500 m3 zeminy. Opět s předstihem, neboť KNV v Jihlavě si se schválením projektu, vypracovaného pohotově jihlavským Stavoprojektem, dával na čas. Hrubé terénní práce měly být ukončeny ještě na jaře 1952 a přesunuto mělo být skoro 30000 m3 zeminy.
Jenže lidé míní a příroda mění. V horní části pozemku se narazilo na celistvou skálu, takže postup prací byl velmi zpomalen. Na druhé straně byl tento materiál využit k řádnému vyštětování hrací plochy i atletických sektorů po ukončení prací na půdní drenáži. Systém odvodnění stejně jako zpevnění celé plochy funguje spolehlivě dodnes. Mechanizace bylo velmi málo - jeden zapůjčený buldozer, sem tam nějaký skrejpr. Ke cti přišly proto krumpáče, lopaty, kolečka i vozíky polní drážky. Brigádníci z členů ZSJ, později pracovníci závodu, občané města i školní mládež odpracovala na stavbě desetitisíce hodin zdarma.
Přes všechny potíže byla na začátku roku 1955 srovnána vlastní plocha hřiště, opatřena vrstvou škváry a uválcována. Začátkem června se zde už konala krajská spartakiáda, na které cvičilo kolem 10 tisíc cvičenců a jejich vystoupení přihlíželo přes 15 tisíc diváků. Stadion nemohl být otevřen slavnostněji.
První tým FCV se k zimnímu spánku ještě neuložil
Ani zimní spánek či vánoční dovolená. Fotbalisté FC Vysočina po skončení podzimní části nadále pilně trénují a dokonce jsou před nimi v současném přípravném mezidobí dva až tři duely. Tým kouče Marka Jarolím už v pátek 22. listopadu nastoupí ve Vlašimi a o týden později se představí na půdě Viktorie Žižkov. Celý článek
- U16: Střelecká kanonáda proti Vyškovu (19.11.2024)
- U18: Výhra nad Vyškovem (18.11.2024)
- U17: Výhra v posledním podzimním utkání! (18.11.2024)
- Hlasujte o Hráče FC Vysočina Jihlava za podzim 2024 (18.11.2024)
- 2023:
- Bilance fotbalistů FC Vysočina v reprezentačním bloku
- Podzimní dorostenecké hodnocení: U17 - Ivan Čermák
- 2017:
- Rudolf Penn: Sport obecně je třeba podporovat
- Průša: Musíme zvýšit konkurenci a dívat se dopředu
- Před FCV je veledůležitá domácí podzimní tečka proti Brnu
- 2016:
- U17: Remíza ve Zlíně znamená udržení série
- Mladší dorost U16 prohrál na hřišti Zlína
- Podzimní hodnocení žákovských týmů
- 2014:
- Šéftrenér Tvarůžek se ohlíží za žákovským podzimem
- Jakub Fulnek: Na debut v základní sestavě nikdy nezapomenu
- 2013:
- Komňacký: Nemůžeme se spoléhat na to, že uhrajeme 0:0
- Mladší přípravka třetí na halovém turnaji v Chrudimi
- Vysočina potěšila žáky ZŠ Jungmannova
- 2011:
- Fotbalisté nebudou zahálet ani v mezidobí
- Kučera: Naší prioritou je výchova hráčů, výsledky jsou druhořadé
Vytisknout