20.1.2018, Miroslav Fuks

Vysočina se s Tipsport ligou rozloučila výhrou nad Libercem

Vysočina se s Tipsport ligou rozloučila výhrou nad LibercemFotbalisté FC Vysočina se s hornopočernickou umělou trávou a aktuálním ročníkem zimní Tipsport ligy rozloučili tím nejlepším způsobem. Potvrdili, že se jim proti Liberci daří a po střelecky efektivním výkonu jej porazili výrazně 1:4 (1:1). Dvakrát se trefil Davis Ikaunieks a po jedné brance přidali Jakub Fulnek a Nikolas Daníček.

Diváci: 150
Liberec: Hladký – Kacharaba (C). Breite, Dorley, Wiesner, Havelka, Karafiát, Knejzlík, Mikula. Potočný, Pulkrab. Náhradníci: Blažek, Bartl, Coufal, Folprecht, Heppner, Konečný, Köstl, Voltr, Prokš, Gembický
FC Vysočina: I. půle: Rakovan – Vaculík, Štěpánek, Krejčí, Schumacher – Mara - Fulnek, Urblík, Zoubele - Dvořák Ikaunieks. II. půle: Valeš – Nový, Krejčí, Mikuška, Schumacher (66. Novotný) - Záviška, Mara (66. Daníček), Levin, Popović - Klíma,.Ikaunieks.

Liberec od prvních minut lépe kombinoval, držel míč a byl pohyblivější. První příležitost měl v 5. minutě Dorley, ale Rakovan proti němu vyběhl včas a šanci zneškodnil. Jihlava se dostávala spíše jen k rychlým kontrům a během prvního dějství měla řadu rohových kopů a standardních situací. V 15. minutě po rohovém kopu a centru Urblíka hlavičkoval do sítě Krejčí, ale sudí viděli jeho ofsajd. V 18. minutě Slovan využil chyby v rozehrávce mezi Rakovanem a Marou. Presující Potočný získal míč a dostal se k zakončení, které Rakovan dokázal vyrazit, ovšem na dorážku Pulkraba už byl krátký – 1:0. Zhruba od 20. minuty se Jihlava herně zvedla a začala být aktivnější na polovině Liberece. Ve 27. a 28. minutě letěly z pravé strany dva nebezpečné centry Vaculíka, ovšem Zoubele a později Dvořák nehlavičkovali důrazně. V 32. minutě po rohovém kopu znovu hlavičkoval Zoubele, ale branku netrefil. V 39. minutě předvedli na levém křídle rychlou akci Schumacher a Urblík, jenž našel v ideální pozici na penaltě Zoubeleho, který však střelu prováhal a získal jen roh. Ve 41. minutě se po centru Dvořáka a faulu na Zoubeleho zrodila penalta, ke které se postavil Ikaunieks. Se střelou doprostřed brány si však Hladký dokázal poradit a lotyšský reprezentant neuspěl ani s dorážkou z velkého uhlu. Na druhé straně o minutu později zahrozil po přihrávce Potočného Pulkrab, jenž z první pálil vedle tyče. Hráči v bílém byli za svoji aktivitu odměněni o minutu později, když Dvořák mezi stopery uvolnil Fulneka, který se prohnal obranou, obešel Hladkého a trefil se do odkryté branky – 1:1.

Do druhého dějství učinili trenéři Holoubek a Svědík řadu změn. V jihlavské sestavě figuroval teprve šestnáctiletý stoper Mikuška. Slovan byl v prvních dvaceti minutách dominantní. Vysočině se nedařilo držet míč, ovšem kompaktním blokem Liberec nepouštěla do šancí. Za zmínku stojí střela Bartla z 59. minuty, která skončila tečovaná na rohu a z něj se oblouček z hlavy jednoho z libereckých hráčů snesl na břevno. V 69. minutě mohl skórovat Heppner, ale Valeš jeho hlavičku dokázal reflexivně vyboxovat. V 71. poslal před branku zajímavou přízemní přihrávku Ikaunieks, jenže Klíma ani Záviška na ni nedosáhli. V 74. šla Jihlava do vedení, když Mikuška poslal míč středem na Popoviće a ten hlavou našel za obranou nabíhajícího Ikauniekse. Ten pohotově přehodil vyběhnuvšího Hladkého – 1:2. O minutu později hledal Popović před brankou Ikauniekse, ale ten této šance na dlouhou nohu nevyužil. V 77. minutě Záviška vybojoval míč, táhl velmi zajímavé přečíslení a našel Ikauniekse, který ale získal jen roh. Ten kopl Lotyš na zadní tyč, kde jej krásně trefil zcela volný Daníček – 1:3. A v 83. minutě byla liberecká pohroma dovršena, neboť Popović našel za obranou Ikauniekse, který si poradil se stoperem, přehodil gólmana a poté se z úhlu šikovně trefil do sítě – 1:4. V závěrečných minutách už Vysočina cenné vítězství bez potíží udržela.