12.07.2017, Miroslav Fuks

Jan Staněk: Nabídka FC Vysočina pro mne byla splněním snu

Jan Staněk: Nabídka FC Vysočina pro mne byla splněním snuJedenáct dní poté, co nastoupil do pozice výkonného ředitele FC Vysočina, předstoupil Jan Staněk v úterý 11. července před zástupce médií. Pětačtyřicet minut trpělivě a obšírně odpovídal na jejich pestré dotazy a my vám jeho slova rádi nabízíme ve video formátu a jeho velkou část i v textové podobě.

 

„Moc bych si přál, aby můj příchod odstartoval novou a snad úspěšnou éru FC Vysočina. Do klubu jsem nastoupil z prostředí, které se spotem moc společného nemá – z advokacie. Nicméně jsem působil v  kanceláři, která je dlouhodobě českou špičkou na trhu poskytování právních služeb pro sportovní kluby a sportovní asociace. Navíc se sám ve sportu pohybuji, tudíž si myslím, že mám o fotbalovém odvětví poměrně velké povědomí. Doufám, že mi to pomůže i ve funkci výkonného ředitele FC Vysočina a že v ní budu úspěšný jak já, tak i celý klub,“ řekl Jan Staněk v úvodu své úterní tiskovky.

Co bylo impulsem k Vašemu příchodu do Jihlavy?
Advokátní kancelář KŠD Legal, v níž jsem působil, dlouhodobě intenzivně spolupracuje se stavební společností PSJ. A tak došlo k mým dubnovým setkáním s panem Františkem Vaculíkem, majoritním vlastníkem klubu. Po našich prvních rozhovorech jsme dospěli k tomu, že spolupráce by byla možná a už jsme se bavili o její konkrétní formě. Nakonec z toho vypadla moje pozice výkonného ředitele FC Vysočina.

Jak složité pro Vás bylo opustit práci v prestižní advokátní kanceláři?
Byl to pro mne velký krok. Nebylo lehké opustit vybudovanou pozici a slibně rozjetou kariéru v KŠD Legal. Já však mám k fotbalu obrovský vztah. Od malička jsem ho hrál, jsem odchovancem Hradce Králové a tímto nejpopulárnějším světovým sportem opravdu žiju. Nabídka působení v FC Vysočina tak vlastně představovala splnění snu pracovat ve fotbale. Když už jsem nemohl udělat díru do světa jako hráč, tak mne těší, že jsem dostal možnost se do fotbalu vrátit. Pravdou však je, že jsem fotbal nikdy úplně neopustil, protože jsem v uplynulých čtyřech letech působil jako člen disciplinární komise FAČR pro I. a II. ligu.

Měl jste o FC Vysočina nějaké povědomí?
O klubu jsem toho věděl poměrně hodně. Jelikož jsem nějaké čtyři roky spolupracoval s PSJ z pozice advokáta, tak jsem logicky měl blízko i ke klubu, který tato stavební společnost dlouhodobě podporuje a vlastní. Navíc jsem s panem Tulisem v minulosti spolupracoval na některých právních záležitostech. Jihlavu jsem proto vnímal jako klub, který mi je sympatický a kterému jsem přál. Fotbal skutečně hodně sleduji, tudíž jsem více než dvacítku hráčů z jihlavského kádru znal jménem.

Jako odchovanec Hradce Králové jste asi fandil Votrokům...
To nebudu zastírat. I proto pro mne byl závěr skončené sezóny strašně složitý. Musím říci, že od květnového momentu, kdy byl dotažen můj nástup do FC Vysočina, jsem musel zradit a v posledních kolech jsem fandil Jihlavě. Popřel jsem tak sám sebe a jsem rád, že mne to v nadcházejícím ligovém ročníku nečeká. Za rok, až Hradec znovu postoupí a Vysočina se určitě zachrání, tak mne to asi zase čeká. Já to ale mám postavené tak, že když jsem něčeho součástí, tak za to maximálně bojuju a žiju tím.

S jakou vizí jste do FC Vysočina nastoupil?
Majitelé klubu i lidé, kteří se kolem něj pohybují, mohli pozorovat, že FC Vysočina v poslední době stagnuje. Od druhého postupu do nejvyšší soutěže se fotbalová i mimofotbalová výkonnost klubu spíše lehce snižovala. Uplynulý ročník, v němž se Vysočina s velkými obtížemi zachránila mezi elitou, byla pro majitele klubu impulsem k tomu, aby se znovu pokusili nastartovat to, co se v Jihlavě započalo před dvaceti lety. V tuto chvíli si přeji, aby se FC Vysočina v rámci svých možností etabloval v I. lize a umisťoval ve středu tabulky. Do budoucna samozřejmě toužíme, aby se podařilo dostavět stadión a nalézt nové silné partnery, kteří se přidají k těm ostatním. Poté bychom se mohli bavit o tom, co se aktuálně povedlo Zlínu. Jeho úspěch je nepochybně velkou inspirací pro všechny menší kluby. Mojí vizí je vybudovat silný regionální klub, který bude fungovat jako rodina. A to nejen ve vztahu dovnitř, ale i navenek vůči obyvatelům města a kraje. Aby zde lidé sportem žili a chodili se na stadión bavit a fandit svému klubu, nikoli nadávat a očekávat porážku domácího celku. Chceme zvrátit zhoršující se náladu vůči výkonům týmu a sportovnímu řízení klubu.

Jak tuto atmosféru a vnímání klubu zlepšit?
Obnáší to řadu strategických kroků a spoustu mravenčí práce vůči fanouškům a obecně široké veřejnosti, aby fotbal a hlavně jihlavský klub vnímala pozitivně. Konkrétní kroky mám v hlavě a určité věci jsme již nastartovali. Vycházet to samozřejmě musí ze samotných hráčů, kteří musí bojovat na hřišti a též dobře působit mimo stadión na své okolí ve městě i v celém regionu.

Dozná v této souvislosti změn hráčský kádr?
Tato otázka je složitá a má více rovin. V první rovině si musíme odpovědět na otázku, zda ti fotbalisté jsou špatní nebo zda se s nimi špatně pracovalo. Zda to v nich je nebo není. Na toto prověření má nyní nový realizační tým, který jsme pečlivě vybírali, dostatečný prostor. Přísluší k němu staronový sportovní ředitel Josef Jinoch, který většinu hráčů zná, umí je motivovat a dokázal v nich v závěru jara vyždímat slušné výsledky, které klub přivedly k záchraně. Kdybychom po celý ročník hráli tak, jak se dařilo v posledních sedmi kolech, tak bychom v tabulce skončili úplně někde jinde. A právě na to, abychom z týmu v každém utkání dostali maximum a tento pocit přenesli i na fanoušky, se musíme zaměřit.

Druhý aspekt představují naše finanční možnosti. Nejsme v situaci, že bychom mohli půlku kádru vyhodit a přivézt nové fotbalisty.

Je v současné době o některé jihlavské hráče zájem?
Registrujeme poměrně intenzivní zájem prvoligových klubů o pětici stávajících hráčů. Nepohybujeme se však v částkách, za které některé hvězdy FC Vysočina v minulosti přestupovaly. V žádném jednání však nejsme tak daleko, abychom se blížili dohodě. Každý hráč má svoji cenu a též i my máme určité finanční očekávání. Se sportovním ředitelem Jinochem jsme si řekli, že pokud tyto představy bude někdo schopen naplnit, tak o tom vážně budeme uvažovat. Třeba i z hlediska okysličení naší současné soupisky, které bychom tak dali nový impuls. Do začátku září, kdy nastane konec letního přestupového období, je ještě spousta času a hodně se bude čekat na to, zda se čeští pohároví zástupci dostanou do základních skupin evropských soutěží. Poté lze očekávat pohyb v kádrech ostatních ligových týmů.

Na post hlavního kouče jste přivedli poměrně neznámé jméno – Ivana Kopeckého...
Jeho příchod jsme si velmi přáli. Jde o velmi talentovaného trenéra, který si do nejvyšší soutěže musel proklestit složitou cestu. Věříme, že šanci, kterou mu dáváme, chytne „za pačesy“. Že tým vyburcuje a vymačká z něj maximum.

Vysočina vyměnila ředitele, sportovního manažera i realizační tým. Došlo ve strukturách klubu ještě k dalším personálním změnám?
Součástí změn je i ukončení spolupráce se sportovním manažerem Milanem Bokšou k 30.6.2017. Jeho případné budoucí angažování není zcela uzavřené, ovšem zatím jsme pro něj nové uplatnění nenašli. Za práci, kterou v Jihlavě odvedl, mu náleží velký dík a respekt. I díky němu je dnes FC Vysočina etablovaný v I. lize. Pět let, to už je docela dlouhá doba. To samé platí i o panu Lumíru Fikesovi, jenž by měl v pozici scouta skončit za dva měsíce po vypršení výpovědní lhůty.

Nakolik je reálné, že se v dohledné době pohne otázka dostavby jihlavského stadiónu?
Nebudu slibovat, že se tady během roku začne stavět. To z hlediska všech stavebních lhůt ani není reálné. Vizi a přání máme. Koncept multifunkčního zařízení, který klub v nedávné minulosti prezentoval, jsem vzal za svůj a chci jej dále rozvíjet. Investici by z větší části kryly dotace z Evropské unie nebo ze státního rozpočtu, a byly by dofinancovány v rámci PPP projektu nebo z prostředků města, případně kraje. Vhodné dotační programy na to existují, jen je třeba nalézt vhodný formát a dokázat sem dotace dotáhnout. Myslím si, že jde o jedinou cestu, jak v dnešní době postavit stadión, pokud na něj nemáte vlastní finanční prostředky. Pan Tulis byl uvolněn z ředitelské pozice, dostal tuto agendu na starosti a za tímto úkolem cílevědomě jde. Myslím si, že dostavba stadiónu by představovala krásné završení práce, kterou pro klub odvedl a na čem ho vybudoval.

Jak intenzivně nyní s bývalým ředitelem Zdeňkem Tulisem komunikujete?
Pan Tulis z klubu neodešel ve zlém, zůstává jeho součástí a bude jmenován předsedou dozorčí rady. Normálně se spolu bavíme a z logiky věci některé věci musíme konzultovat. Předává mi své zkušenosti a znalosti, aby přechod byl hladký a bezproblémový. Předpokládám, že během čtrnácti dnů až měsíce by měla být celá tíha řízení klubu na mně. Řadu otázek a problémů samozřejmě řeším s představenstvem klubu, které zůstalo tříčlenné a vedle mne jej tvoří Jarmila Vaculíková a Jiří Pech, jako jeho předseda. Myslím si, že zatím naše spolupráce a komunikace funguje dobře.

Mimochodem, v jaké finanční kondici se nyní klub nachází?
Vždycky by to mohlo být lepší. Mohu říci, že klub je momentálně stabilizovaný. Má zajištěné financování a nejsme v prodlení s výplatami hráčů ani zaměstnanců. V současné ekonomické situaci a ochotě sponzorů dávat finance ve větší míře do sportu, je to zatím maximum, co můžeme dosáhnout. Strašně si vážíme stávajících sponzorů, zároveň však budeme intenzivně pracovat na oslovení dalších velkých firem. A to nejen regionálních. Budeme jim chtít ukázat, že jim fotbal může přinést pozitivní momenty pro jejich podnikání – z hlediska jejich image, reklamy či náboru zaměstnanců. Jsem přesvědčen, že nadcházející ročník HET ligy bude výrazně více sledovaný, než sezóny předešlé, tudíž bude nepochybně zajímavý pro zviditelnění reklamních partnerů.

Jak vnímáte fakt, že se v Jihlavě bude v ročníku 2017/18 hrát jak fotbalová, tak i hokejová liga? Vidíte Duklu jako konkurenci fotbalu?
Spatřuji v tom jedinečnou šanci, aby se z Jihlavy stalo město sportu. Nepatří mezi největší města v republice, ale je centrem velkého regionu a proto si myslím, že toto krajské město má potenciál obě prestižní soutěže absorbovat. Každý, kdo má rád sport, musí účinkování obou klubů vnímat pozitivně a radovat se z jejich úspěchu. Myslím si, že je v silách našeho regionu, aby obě soutěže ekonomicky utáhl. Registruji zde řadu společností, které dosud nenašly motivaci, nebo je zatím nikdo nepřesvědčil k tomu, aby ty peníze, které v tomto regionu vydělají, alespoň částečně přenesly do zábavy svých zaměstnanců, sportovního trávení volného mládeže a do své společenské odpovědnosti.

Hokejová Dukla nepochybně určitou konkurencí je, ovšem nemělo by to nic bránit spolupráci obou klubů. Rád bych se v brzké době sešel s panem Ščerbanem a přátelsky si s ním pohovořil o tom, jak co nejvíce dětí a dospělých přitáhnout ke sportu a na stadióny. Doufám, že se oběma klubům bude nejen v nadcházející sezóně dařit a lidé se na jejich zápasech budou bavit. Na hokeji se s přáteli bavit o tom, že za pár dnů vyrazí fandit na fotbal a zase naopak.

Záznam odpovědí Jana Staňka přináší Youtube kanál Ježour TV.

 
Aktuálně

Jihlava postupuje do dalšího kola MOL Cupu

Utkání třetího kola MOL Cupu mezi Jihlavou a Pardubicemi skončilo vítězstvím domácích 2:0. Své vedení z první půle dokázali jihlavští fotbalisté po poločase ještě navýšit a zásluhou výborného výkonu gólmana Adama Jágrika odešli z utkání bez obdržené branky. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2021 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu