Z historie

FAKTA Z HISTORIE JIHLAVSKÉHO FOTBALU

Zrod SK Jihlava

Klub byl založen jako Sportovní odbor Sokola 8. dubna 1910, přičemž první valná hromada se konala 25. června 1910. K oficiálnímu ustavení samostatného sportovního klubu došlo až 20. dubna 1912. Prvním předsedou byl zvolen Václav Šícha, byly schváleny stanovy a nový SK dostal od Sokola do vínku inventář v hodnotě asi 30 korun. SK měl v roce svého založení asi 50 členů a prim hrál oddíl fotbalu.

Největší úspěchy jihlavského fotbalu před rokem 2000

1955-1956 – Oblastní soutěž (III. úroveň) – Jiskra Jihlava
1957-1960 - Oblastní soutěž (III. úroveň) – RH Jihlava
1973-1977 – Divize (IV. úroveň) – Modeta Jihlava
1977-1979 - Divize (III. úroveň) – Modeta Jihlava
1985-1987 – Divize (IV. úroveň) – Modeta Jihlava
1989-1991 – Divize (IV. úroveň) - Spartak Jihlava
1991-2000 – MSFL (III. úroveň) – Spartak / FK PSJ Motorpal / FC PSJ Jihlava

Nejvýznamnější fotbalové oddíly v Jihlavě:

SK Jihlava (fotbalový oddíl) – zal. 1910 – později ZSJ Modeta, DSO Jiskra, TJ Tatran, TJ Dynamo, TJ Modeta, SK Jihlava, SKF Jihlava (fotbalový klub, který se v roce 1993 osamostatnil z SK Jihlava) - zánik 1995 sloučením do Spartak PSJ Motorpal

DFC Jihlava – zal. 1918 – zánik 1945 - německý klub

SK Viktoria Bedřichov – zal. 1922 – později JTO Sokol Bedřichov, DSO Sokol Bedřichov, TJ Sokol Bedřichov – existuje po současnost

PAL Jihlava – zal. 1948 - později TSO Spartak Motorpal, TJ Spartak, TJ Spartak PSJ, FK PSJ Motorpal, FC PSJ, FC Vysočina – existuje po současnost

Doprava Jihlava – zal. 1951 - později Lokomotiva Jihlava – zánik 1958 (hráči zamířili do SK a na Bedřichov)

RH Jihlava – zal. 1952 – později DSO RH Jihlava, TJ RH Jihlava - zánik 1962 sloučením do TJ Dynamo

Historie Spartaku Jihlava

Nejúspěšnější fotbalový klub v historii kopané v Kraji Vysočina byl založen roku 1948 jako sportovní kroužek závodního klubu PAL Jihlava, jenž se o osm let později spojil s dvěmi dalšími Dobrovolnými sportovními organizacemi strojírenských závodů a vznikla tak Tělovýchovná jednota Spartak Jihlava. Tento název se neměnil až do roku 1994, kdy se oddíl osamostatnil a vzniklo občanské sdružení FC Spartak PSJ Jihlava. O dva roky později došlo k historickému spojení dlouholetých rivalů Spartaku PSJ a SK Jihlava ve společný klub Spartak PSJ Motorpal Jihlava. Název klubu doznal další změny v roce 1997, tehdy stávající občanské sdružení předalo veškerá svá práva a povinnosti vůči ČMFS společnosti FC PSJ Jihlava.

I tento název však doznal změny. V březnu 2000 totiž jihlavské městské zastupitelstvo schválilo vstup do obchodní společnosti FC Vysočina Jihlava, a.s.. Dalšími akcionáři se stali stavební společnost PSJ a Pivovar Jihlava. V závěru roku 2008 proběhlo navýšení základního kapitálu FC Vysočina a akcionářskou strukturu klubu doplnila společnost Limar Capital B.V.

A jak si klub vedl po sportovní stránce? Již v roce 1950 mužstvo postoupilo do přeboru tehdejšího Jihlavského kraje a v krajských soutěžích mužstvo s většími či menšími úspěchy setrvávalo až do ročníku 1988/89, kdy Spartak po dlouhých čtyřiceti letech existence oddílu postoupil do tehdy vytoužené divize. V divizi však vydržel pouhé dvě sezóny a následoval další postup – do Moravskoslezské fotbalové ligy. Účinkování klubu MSFL mělo výrazně vzestupnou tendenci. Po sezónách, ve kterých se mužstvo pouze zachraňovalo, přišly lepší časy, které vyvrcholily v sezóně 1999/2000, kdy mužstvo obsadilo 2. místo tabulky. To při odstoupení NH Ostrava ze soutěže znamenalo historický postup do II. ligy.

Od prvních sezón v druhé nejvyšší soutěži se klub pohyboval na horních patrech tabulky. Naprostou sportovní senzací pak skončila sezóna 2004/05, kdy tým pod vedením trenéra Karla Večeři obsadil konečnou 2. příčku a vybojoval z pohledu celého Kraje Vysočina historický postup do nejvyšší soutěže Gambrinus ligy.

V prvoligové premiéře se klub přes nálepku naprostého outsidera neztratil. Do samotného konce soutěže bojoval s mnohem ostřílenějšími kluby o zachování příslušnosti mezi elitou. O tu FC Vysočina přišla velmi smolně až v posledním kole.

Následující opět druholigový ročník 2006/07 byl ve znamení neúspěšného pokusu o návrat mezi českou elitu. Po třech vypjatých sezónách nutně muselo přijít vydechnutí, ekonomická stabilizace a především přestavba prvního týmu. Prvoligové ambice Vysočina oživila v ročníku 2008/09, kdy po výborné podzimním umístění opět ideálně nezvládla jarní část a v konečném účtování II. ligy skončila těsně pod postupovou čárou na 3. příčce. Role klubu těsně před branami Jihlavě zůstala i v ročnících 2009/10 (4. místo) a 2010/11 (3. místo). Úsilí klubu o vytoužený návrat mezi českou elitu však trpělivě pokračovalo a vyvrcholilo v ročníku 2011/12. Tým trenéra Romana Pivarníka si kolo před koncem soutěže zajistil postup do Gambrinus ligy!

Mezi českou fotbalovou elitou se jihlavský tým dokázal etablovat. V žádném šesti následujících prvoligových ročníků se však větší či menší měrou nevyhnul vypjatým bojům o záchranu, navíc vedení klubu bylo nuceno opakovaně sáhnout k impulsu v podobě výměny kouče. Jihlavský tým tak postupně vedli renomovaní trenéři František Komňacký, Petr Rada, Luděk Klusáček, Michal Hipp, Michal Bílek či Martin Svědík. Dosud nejlepší umístění a historický úspěch jihlavský tým zaznamenal v ročníku 2013/14, kdy dosáhl na celkové 8. místo. V ročníku 2018/19 mužstvo smolně sestoupilo, když v posledním kole na domácí půdě podlehlo Karviné. O rok později pak z 2. příčky II. ligy neúspěšně bojovalo proti stejnému celku v baráži o postup.

Překvapivě dobře si klub v minulosti vedl v Českém poháru. Vedle řady nečekaných vítězství nad druho či dokonce prvoligovými kluby, se FC PSJ podařil malý zázrak v sezóně 1995/96, kdy celek postoupil do čtvrtfinále poháru a byl vyřazen až po penaltovém rozstřelu na půdě Teplic. V pohárovém ročníku 2003/04 FC Vysočina dokonce postupně vyřadila Slávii Praha, Viktorii Plzeň a FK Teplice a až v semifinále, tedy mezi čtyřmi nejlepšími celky ČR, nestačila na mistrovský Baník Ostrava.

Výkladní skříní klubu je tradičně výborná práce s mládeží. Prakticky již od roku 1958 se jihlavští dorostenci objevovali v nejvyšších republikových soutěžích. Především však v posledním dvacetiletí pronikli dorostenecké výběry mezi mládežnickou špičku ČR. Neméně úspěšně si vedou i početná žákovská družstva.

Podrobnou historii Spartaku Jihlava do roku 2000 si můžete přečíst v kronice.

Další roky klubové historie pod hlavičkou FC VYSOČINA JIHLAVA naleznete podrobně zpracovány v těchto článcích:

Seriál rozhovorů s osobnostmi k 110. výročí založení fotbalu v Jihlavě: 1910-2020:

Seriál rozhovorů s osobnostmi k 20. výročí vzniku FC VYSOČINA JIHLAVA: 2000-2020:

Seriál rozhovorů s osobnostmi k 70. výročí založení Spartaku Jihlava: 1948-2018:

 
Historie
Aktuálně

U19: První body do tabulky!

Jihlavský starší dorost poprvé v sezóně dokázal bodovat a doma uhájil nejtěsnější možnou výhru 1:0 (1:0) s pražskou Duklou. Ve 28. minutě musel předčasně do sprch hostující stoper, na což Vysočina ihned minutu poté dokázala reagovat, kdy se trefil Daniel Bouchner. Jihlavští po zbytek zápasu dokázali ustrážit svatyni Matyáše Trešla a připisujou si... Celý článek

 
Servis
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu