18.02.2013, Miroslav Fuks

Tulis: Čekám vynikající přístup hráčů ke každému zápasu

Tulis: Čekám vynikající přístup hráčů ke každému zápasuTakto brzy na Vysočině ještě nikdy fotbalové jaro nevypuklo. Tedy v roce 2006 jihlavský tým vkročil do Gambrinus ligy už 19. února, ovšem stalo se tak na pražském Strahově. Nyní už na stadiónu v Jiráskově ulici naštěstí vyhřívaný trávník nechybí, tudíž v pátek 22. února nic nebrání sehrání duelu proti Hradci Králové. Jak je na jaro Vysočina připravená? Nakolik se proměnil kádr a co čekat od herního projevu? Nejen na toto téma hovořili kompetentní zástupci klubu na předsezónní tiskové konferenci.

 

Ing. Zdeněk Tulis, ředitel klubu

Porovnání s výkopem jara 2006 se vyloženě nabízí. Klub od té doby ušel velkou cestu...
Náš klub se skutečně hodně posunul. Před sedmi lety jsme tady měli půl metru sněhu, soustředění u moře nepřicházelo do úvahy a jarní domácí premiéru proti Brnu jsme odehráli v pronájmu na Strahově.

Rozdíl není patrný jen v otázce stadiónu či trávníku. S jakým rozpočtem nyní klub pracuje?
V letošním roce budeme intenzivně pracovat na tom, abychom naplnili rozpočet, který se bude pohybovat kolem 60 milionů korun. Tedy ve stejné výši, jako v roce 2012. Tato částka obnáší veškeré klubové náklady včetně provozu všech hřišť a stadiónů, trenérů, zaměstnanců a chodu mládežnických a ženských týmů. Že jde v podmínkách našeho regionu o nelehký úkol, snad ani nemusím zdůrazňovat. Obrovskou úlohu v tomto sehrává akciová společnost PSJ a pan František Vaculík. Velké poděkování však náleží i Statutárnímu městu Jihlava, Kraji Vysočina, všem větším i menším reklamním partnerům a též fanouškům na stadiónu. Ti si kupují vstupenky, permanentky, klubové suvenýry či občerstvení. I oni tak mají zásluhu na fungování FC Vysočina. Ještě jednou děkujeme!

Vysočina také poprvé v historii odcestovala na herní soustředění v přímořské oblasti...
Abychom na jaře byli konkurenceschopní ostatním celkům ligy, tak jsme týmu museli umožnit přípravu v optimálních klimatických podmínkách. Další nemalé prostředky investujeme do vyhřívání trávníku, které jsme spustili už od 4. února. Tým tak má zajištěnou generálku i tréninkový proces na trávě před úvodními důležitými zápasy jara.

Nelze se nezeptat na přestup Stanislava Tecla do Plzně. Jak se na něj díváte?
Standa v posledních dnech dokazuje, že přerostl hranice Vysočiny a k dalšímu fotbalovému růstu potřeboval nový impulz a výzvu. Takové mu v Jihlavě zatím nemůžeme nabídnout. Držíme mu palce a přejeme, aby se prosazoval nejen v dresu Plzně, ale i reprezentace. Jeho poslední úspěchy v podobě startu v národním týmu a gólu do sítě Neapole nám udělaly velkou radost.

Jak jste spokojen s doplněním týmu pro jarní boje?
Právě odchod Tecla si společně se zraněními Mešanoviće a Sedláčka vynutil výrazné doplnění útoku. Zároveň jsme se snažili zpevnit zadní řady. Navíc jsme dotáhli přestup gólmana Hanuše a chystáme se uplatnit přestupovou opci u záložníka Jungra. Do klubu přišli věkově vesměs perspektivní hráči a my věříme, že naše očekávání naplní.

Co vlastně od jarní Gambrinus ligy očekáváte?
Hráčům jsme vytvořili optimální podmínky a nyní čekáme vynikající přístup a enormní nasazení celého hráčského kolektivu ke každému zápasu Gambrinus ligy! Stejně tak věřím v pomoc fanoušků, kteří na podzim mnohdy byli příslovečným dvanáctým hráčem svého týmu. Strašně rádi bychom navázali na fantastickou atmosféru, kterou přineslo nedávné MS v Biatlonu. Sportovní fanoušky z celé Vysočiny bychom chtěli pozvat i do ochozů našeho stadiónu a odměnit je takovými výkony a výsledky, které navážou na relativně úspěšný podzim. Náš hlavní cíl je jasný – záchrana elitní české soutěže i pro příští ročník!

František Komňacký, trenér

Nelze začít jinak, než hodnocením zimní přípravy. Jak jste viděl lednový blok?
Mohli jsme být relativně spokojeni. Podařilo se nám odtrénovat a odpracovat vše, co jsme si naplánovali. Vyskytly se jen dílčí problémy s nepřízní počasí či menší marodkou. Výhrady jsem nezaznamenal ani v přístupu hráčů, kteří k plnění svých povinností přistoupili profesionálně. Občas museli zatnout zuby a všechny tréninkové jednotky rozhodně nebyly příjemné. Nutit jsme je ale rozhodně nemuseli, neboť fotbalisté už dávno vědí, že zimní přípravu potřebují.

Nakolik jste byl spokojen se soustředěním v turecké Antalyi?
V Antalyi jsme nalezli vše, pro co jste tam jeli - ideální klima, vynikající stavu, velmi dobré ubytování, regenerační procedury, bazén i posilovnu. Solidní parametry měla tréninková hřišti a kvalitní byly i zahraniční týmy, se kterými jsme se střetli. Toto prostředí znám za uplynulých patnáct let velmi dobře a vím, že nás tam mohou potkat jen dva problémy – soustavné deště a velká marodka mužstva. Naštěstí nás nic takového nepotkalo. S ohledy na počasí jsme nemuseli měnit žádnou tréninkovou jednotku či rušit přípravný zápas. Menší zdravotní problémy se vyskytly, když jsme v závěru soustředění měli z 23 fotbalistů k dispozici jen 19 hráčů. Tento snížený počet nám trochu zhoršil nácvik některých situací, ovšem nejednalo se o velký problém.

Co říci k přípravným duelům, který jste nakonec sehráli dvanáct?
V zápasech jsme chtěli dát rovnoměrnou herní příležitost v podstatě celému kádru. Aby si hráči mohli říci o místo v ligové sestavě. Šlo o prověrky proti solidním soupeřům, které se odehrály na kvalitních terénech a mne těší, že při nich nedošlo k vážnějším zraněním. Zápasy nám také ukázaly, na jakém místě sestavy máme problém a jak se hráči vyrovnávají se zápasy pod kondičním tlakem a mankem. Cením si toho, že ikdyž v řadě utkání ztráceli po individuální a technické stránce, tak tyto aspekty dokázali nahradit týmovostí a taktickým myšlením. Právě díky tomu jsme vyrovnané zápasy dokázali získat v náš prospěch.

Naopak mne mrzí nepovedená generálka, která byla první možností pro naše fanoušky, aby nás v přípravě mohli vidět. S Táborskem jsme prohráli 2:3 a před startem ligy jsme tak dostali facku. Ta někdy pomůže a my uvidíme, jak na ni tým zareaguje. Mančaft se musí vrátit k pokoře a ke svým herním přednostem. Zároveň si musíme připomenout, v čem je třeba přidat, abychom byli v lize konkurenceschopní. Takže z generálky nebudeme dělat žádné drama či tragédii, tak to prostě v přípravných zápasech občas bývá, nicméně poučení to pro nás být musí.

Kádr zaznamenal jediný odchod, zato řadu příchodů. Byl tým posílen dle vašich představ?
Každý trenér si umí představit ještě širší a kvalitnější tým než ten, co zrovna má. Já v tomto směru nejsem výjimkou, nicméně respektuji možnosti klubu. Opravdu lze říci, že naše vedení kádr slušně doplnilo. Všichni příchozí fotbalisté mají předpoklady k tomu, aby nám v průběhu sezóny pomohli. Při posílení týmu jsme se soustředili na příchod útočníků, přičemž do kádru přišla trojice nových hrotů, kteří jsou typologicky zhruba stejní a mají potenciál zúročit práci celého týmu a střílet branky.

V přípravných duelech se prosazovali i další talentovaní odchovanci FC Vysočina...
Vedle Masopusta a Kučery, kteří o sobě dali výrazně vědět už na podzim, se do užšího kádru protlačili krajní záložníci Kosaka a Kliment. Oba mají budoucnost před sebou a budou v našem klubu dostávat prostor k tomu, aby se zapojili do velkého fotbalu. V zimní přípravě prokázali velkou míru talentu a pozitivní vztah k fotbalu. Jdou výkonnostně nahoru a z dorosteneckého fotbalu se stávající prvoligovými hráči.

Máte už jasno o základní sestavě na Hradec Králové? Nastoupí Václav Koloušek?
Ještě před generálkou jsem měl takřka jasno, v jaké sestavě proti Hradci nastoupíme. Nepovedený výkon mi však docela zamotal hlavu. I proto o sestavě přemýšlím a zvažuji určité změny. Rozhodně se chceme z generálky poučit. Jsem rád, že nyní máme několik alternativ, jak základní jedenáctku složit. Zařazení Václava Kolouška je určitě jednou z nich. Po zranění už trénuje naplno a postupně se zvyšuje i jeho zápasová zátěž. Když nastoupil, tak ukázal své přednosti – kvalitní přihrávku a práci s míčem.

Starosti vám naopak přidělaly zdravotní problémy stopera Milana Kopice...
Při zimním posílení týmu jsme se chtěli, krom nahrazení Tecla, zaměřit i na defenzívu, neboť jsme na podzim inkasovali příliš branek. Ještě asi před deseti dny jsem si myslel, že nám tento problém vyřeší stoper Milan Kopic, který se do Jihlavy vrátil po více než šesti letech. Bohužel, znovu se mu ozvalo koleno, s nímž má chronický problém. V tuto chvíli nedokážu říct, jestli bude pro první jarní kolo k dispozici, ale spíše ne. Má domluvená vyšetření u specialisty v Čechách i Německu. Na tuto nejistotu jsme museli zareagovat, tudíž od pondělí testujeme zkušeného slovenského stopera Petera Čivrika a umíme si představit jeho registraci už do pátečního duelu. Čivrik naposledy hrál v Trnavě, má zkušenosti z rumunské a polské ligy, z evropských pohárů a já ho velmi dobře znám z Púchova, kde jsem ho trénoval.

  • ohlasy všech aktérů tiskové konference přinesl i Youtube kanál Ježour TV

 
Aktuálně

Matúš Lacko: Moc mi chybí parta a zápasový adrenalin

Zanedlouho třiatřicetiletý středopolař Matúš Lacko chtěl využít vydařené zimní přípravy a prožít úspěšné fotbalové jaro. Místo vypjatých bitev o postup teď společně s celým světem zažívá koronavirovou krizi a tráví čas především v domácí izolaci. Nebo si najde prostor i pro další aktivity? Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu