23.05.2015, Miroslav Fuks & Jaroslav Wollmann

Déšť snesl Vysočině v derniéře gólovou úrodu

Déšť snesl Vysočině v derniéře gólovou úroduVysočina si těžko mohla přát vydařenější loučení se skončeným ročníkem SYNOT ligy. V ligové derniéře výrazně porazila Liberec, čímž si připsala vůbec první vítězství nad tímto severočeským celkem. Brankami se pod výhru 4:0 (2:0) podepsali Jan Kliment, Muris Mešanović, Petr Nerad a Haris Harba. Příjemnou tečku za další vydařenou sezónou mezi českou fotbalovou elitou učinilo loučení legendárního Jaromíra Blažka s prvoligovými trávníky. Škoda, že v deštivém počasí takovému duelu nepřihlížela výraznější divácká kulisa.

29.kolo, sobota 23.5.2015, 17:15
4:0
(2:0)
LiberecLiberec

Góly: 12. Kliment, 18. Mešanović, 48. Nerad, 74. Harba.
ŽK: Nerad – Pimpara, Soungole, Frimmel, Sackey
Rozhodčí: Příhoda – Kordula, Hrabovský.
Diváci: 2558
FC Vysočina: Blažek – Kukoľ, Kryštůfek, Krejčí, Hybš – Jánoš, Šulek (80. Štěpánek) – Kliment, Nerad, Fulnek (67. Batioja) – Mešanović (71. Harba). Náhradníci: Hanuš – Marek, Demeter, Tlustý.
Liberec: Lukáč – Coufal, Brabec, Pimpara, Frýdek – Sackey, Soungole (46. Sus) – Kaiser, Douglas, Frimmel – Bakoš (61. Hadaščok)

Vysočina do utkání proti Liberci nastoupila se čtyřmi změnami v základní sestavě. V brance figuroval avizovaný Blažek, pro něhož duel představoval loučení s prvoligovými trávníky a završení dlouhé úspěšné kariéry, a v záloze dostali příležitost Nerad, Fulnek a Kliment. Naopak scházeli Marek, Tlustý, Demeter a zraněný Vaculík.

Jihlavská sestava byla díky těmto změnám velmi mladá, ovšem Liberec nasadil možná ještě méně zkušené mužstvo. Z absence řady zkušených fotbalistů základní jedenáctky bylo znát, že se Slovan maximálně koncentruje na středeční finále Poháru FAČR. Vysočina tak měla zjednodušenou cestu k premiérovému prvoligovému vítězství nad Libercem, k vydařené domácí derniéře a k příjemné rozlučce Jaromíra Blažka s prvoligovými trávníky. Výsledkem bylo parádní jihlavské představením a krásné loučení s Blažkovou kariérou, který se ve dvaačtyřiceti letech a pěti měsících stal nejstarším hráčem v historii, který kdy nastoupil v české či československé nejvyšší soutěži. Tím navýšil svůj rekord, který získal v březnu letošního roku.

Vysočina mocně toužila po výhře, neboť měla za sebou porážku ve třech zápasech a 198 čekala na vstřelení branky. Skóre utkání mohl v 5. minutě Bakoš, ale Kryštůfek jeho střelu stačil zablokovat. V 10. minutě se snažil technickou střelou prosadit Jánoš, ale mířil vedle tyče. Ukončení gólového půstu Vysočiny tak nastalo po 12 minutách duelu. Kukoľ od rohového praporku zleva našel centrem ve vápně přesně hlavu Klimenta, který s pomocí břevna vstřelil úvodní gól – 1:0. I dál to bylo domácí družstvo, které si vytvářelo šance. V 18. minutě Vysočina zužitkovala chybu v liberecké rozehrávce, Nerad pronikl středem hřiště, do vápna vysunul Klimenta a ten našel před brankou v ještě lepší pozici úplně volného Mešanoviče, který s dorážkou do prázdné brány už neměl nejmenší problém zvýšit na 2:0. Vysočina se poté trochu zatáhla, ovšem Liberec nebyl příliš nebezpečný. Domácí nadále hrozili z brejků, které však mnohdy zhatilo špatné řešení či nepřesná přihrávka. Ve 42. minutě všichni čekali pokutový kop pro Vysočiny poté, co byl Nerad ve vápně sražen Pimparou. K velkému překvapení však žlutou kartu vyfasoval domácí hráč. Do kabin se tak šlo za stavu 2:0.

Liberec byl zkraje druhého dějství velmi aktivní, ovšem jeho šanci na úspěch zmrazila už 48. minuta utkání. Svou premiérovou trefu v dresu Vysočiny zaznamenal Nerad, zimní posila z Bohemians 1905. Po centru Fulneka hlavičkoval Mešanović do tyče a od ní už Neradovi stačilo míč jen dorazit do branky – 3:0. Deset minut na to mohl druhou branku v zápase přidat aktivní Kliment, ze samostatného úniku libereckého brankáře nepřekonal, dostal se i k dorážce, ale míč do prázdné brány nenasměroval a hlavou trefil pouze tyč.  V 71. minutě Harba v útoku vystřídal svého bosenského souputníka Mešanoviče a hned po třech minutách se dočkal gólové odměny. Za vápnem napřáhl ke střele a bylo to 4:0. Harba mohl přidat i druhou branku pět minut před koncem po přiťuknutí Hybše, ale gólovou tečku za utkáním odmítl. Premiérovou branku v lize v 88. minutě odmítl Kryštůfek, když po rohu v ideální pozici pálil těsně vedle. Liberec toužil alespoň po čestném úspěchu, ale nebylo mu přáno. V 78. minutě trefil Soungole přímý kop parádně, ale jen do tyče.  V 89. minutě se na malém vápně k hlavičce dostal Kaiser, ale na brankové čáře se svým zákrokem zaskvěl gólman Blažek, který tak při svém loučení udržel nulu. Za zmínku stojí fakt, že prvních 10 prvoligových minut v závěru utkání odehrál český dorostenecký reprezentant a odchovanec klubu David Štěpánek..

Hráči zápasu v utkání proti Liberci byli vyhlášeni Martin Frýdek a Jaromír Blažek. Výsledky hlasování za FC Vysočina: 1. Jaromír Blažek 48%, 2. Jan Kliment 33%, 3. Muris Mešanović 9%, 4. Lukáš Kryštůfek 4%, 5. Matěj Hybš 3%, 6. Petr Nerad 3%.

15.kolo | Liberec - FC Vysočina | 2:2
29.kolo | FC Vysočina - Liberec | 4:0