11.01.2014, Miroslav Fuks

V Tipsport lize jsme poprvé porazili Sigmu

V Tipsport lize jsme poprvé porazili SigmuFotbalisté FC Vysočina jsou v roce 2014 nadále stoprocentní, když ve druhém utkání Tipsport ligy porazili Sigmu Olomouc 1:0 díky trefě Jiřího Krejčího po rohovém kopu Vladimíra Kukoľa. Tato branka znamenala nejen další tři body do tabulky turnaje, ale též vůbec první zimní výhru Jihlavy nad Sigmou. Kouč Petr Rady do zápasu nasadil zcela odlišnou jedenáctku, než tomu bylo ve středu proti Znojmu.

Rozhodčí: Marek – Paták, Machálek
Olomouc: Reichl – Vidlička (79. Štěrba), Dreksa (79. Holub), Falta (53. Stříž), Nepožitek, Ševčík, Houska, Rolinc (46. Ševčík), Hýbl, Šindelář, Zahradníček (79. Hladík).
FC Vysočina: Blažek – Mikula, Karlík, Krejčí, Josl - Masopust (80. Kliment), Jánoš, Jungr, Kukoľ (87. Kosak) – Marcin, Přeučil. Náhradníci: Kotnour – Kryštůfek, Teplý.

Vysočina do zápasu vstoupila aktivněji, než soupeř, což jí vydrželo prakticky celý zápas. Jihlavská jedenáctka byla důraznější, rychlejší a především více nebezpečná. Poprvé gólmana Reichla střelou ohrozil už v 1. minutě Masopust, ovšem nebezpečnější byla rána aktivního Kukoľa z 12. minuty, jehož projektil letěl těsně nad. V 16. minutě se jihlavský celek zaslouženě dočkal svidní (a nakonec jediné) branky zápasu. Na roh Kukoľa si naběhl Krejčí a přesnou hlavičkou od země k  levé tyči překonal Reichla. Ten sice dělal, co mohl, ale nedokázal gólu zabránit – 0:1. Olomouc se poté snažila o vyrovnání, ovšem, tomu byla zejména v prvním dějství velmi vzdálená. Proto se do ofenzívy znovu vrhla Vysočina. V 34. minuty jihlavský celek předvedl ukázkový rychlý brejk, kdy Masopust uvolnil Jungra, ten přesným pasem našel na malém vápně Přeučila, jenž to zkusil přízemní střelou z bezprostřední blízkosti, ale radost mu pokazil výtečným zákrokem Reichl. O dvě minuty Reichl vyzrál na Přeučila, když lapil jeho střelu z dvaceti metrů. Další stoprocentní tutovka Jihlavy se zrodila v 38. minutě. Před bránu se dostal z levé strany vápna Kukoľ, který ale na Reichla ani tentokrát nevyzrál. Opět to byla přízemní střela a olomoucký brankář podržel svůj tým. Dnes již poněkolikáté. Neuspěl ani Jánoš, jehož dělovka nadělala olomouckému brankáři velké problémy, míč před ním nepříjemně skočil, ale nakonec skončil v jeho rukavicích.

Ve druhé půli hráči Vysočiny, jejichž sestava se nijak nezměnila, ubrali na tempu utkání a dolů šla i kvalita celého zápasu. Olomouc více držela míč, ale nadále nebyla nebezpečná. Naopak hrozila Jihlava z řady rychlých kontrů. Upozorňoval na sebe zejména Marcin, který sehrál velice dobrý zápas. V 55. minutě se uvolnil přes dva hráče a vypálil z hranice vápna, ovšem jeho ráně chyběla přesnost. V 57. minutě si první vážnější příležitost vytvořila Sigma, kdy se centr Housky dostal na hlavičku Dreksa a míč šel těsně vedle jihlavské brány. V 70. minutě se zrodila další obrovská šance Vysočiny, kdy přetažený centr na zadní tyč propadl na Masopusta a ten z voleje trefil břevno! V 74. minutě se k nadějnému přímému kopu postavil Přeučil, ovšem pálil těsně nad Reichlovu bránu. V poslední desetiminutovce Sigma zabrala a dostala do dvou solidních příležitostí. Nejprve v 84. minutě nebezpečně střílel Ševčík a Blažek míč nedokázal udržet v rukavicích. Nakonec mu pomohla obrana. V 88. minutě jihlavské obraně zatrnulo po centru ze strany, který musel odkopem na roh hasit Kosak. Na zasloužené výhře Vysočiny se tak už nic nezměnilo.