21.08.2013, Miroslav Fuks

Vysočina bez problémů postoupila do 3. kola poháru

Vysočina bez problémů postoupila do 3. kola poháruFC Vysočina potvrdil roli favorita a na půdě divizního Slovanu Rosice si bez větších potíží zajistil postup do 3. kola Poháru České pošty. Po poločasovém vedení 0:2 dokázali střelci Vysočiny přidat ve druhém dějství další čtyři branky a nakonec se radovali z jasné výhry 1:6 (0:2), když hattrick zaznamenal Jan Kliment, dvakrát se trefil střídající Jakub Teplý a jednou skóroval Haris Harba.

Diváci: 570
Rosice: Lengál – Vítámvás, Klusák, Živný, Michna – Chlup, Havlásek, Lang, Pšikal – Malata, Selinger.
FC Vysočina: Hanuš – Mikula, Tlustý, Šourek, Kosak – Karlík, Jánoš (72. Jungr) – Marcin, Harba (79. Přeučil), Kliment – Šimonek (58. Teplý). Náhradníci: Blažek – Vaculík, Koloušek.

Trenér František Komňacký avizoval velké změny v sestavě, které skutečně učinil. Oproti poslednímu ligovému utkání proti Dukle se do základní jedenáctky dostali gólman Hanuš, pravý bek Mikula, netradičně na levém okraji obrany nastoupil Kosak, v záloze hráli Marcin, Karlík a Kliment a v útoku nahradil Přeučila Šimonek.

Po úvodním oťukávání získala Vysočina rychle převahu a prakticky z první šance skórovala. Šourek poslal v 7. minutě krásný dlouhý míč za obranu na nabíhajícího Klimenta, který byl u míče dříve, než gólman Lengál, lehce ho obešel a pohodlně skóroval do zcela odkryté branky – 0:1. V 16. minutě pálil po přihrávce Kosaka pohotově Harba, ovšem vysoko nad branku. Ve 20. minutě unikl netradiční levý bek Kosak po křídle a předložil ideální centr hlavičkujícímu Klimentovi – 0:2. Ve 22. minutě si oba mladí hráči spolupráci vyměnili, ovšem Kosak pálil z voleje nad břevno. O tři minuty později pohotově vypálil Karlík, ovšem brankář Lengál dokázal jeho ránu vyrazit. V 29. minutě uvolnil do vápna Jánoš Klimenta, který však střelu z úhlu nedokázal vměstnat do branky. V 31. minutě Mikula vyslal centr z pravého křídla, ovšem Marcin si s koncovkou neporadil dobře. Domácí se pokoušení snížit stav ve 34. minutě, kdy Michna střelou z velkého úhlu málem překvapil Hanuše. Ve 42. minutě našel Marcin Karlíka, jenž vyslal za vápnem technickou střelu, kterou domácí brankář vytěsnil.

Do druhého dějství vstoupila Jihlava s velkou snahou definitivně rozhodnout o svém postupu. A nutno dodat, že se jí to brzy podařilo. Hned v úvodu nevyužil dobré šance Kliment a následná Harbova střela byla zablokovaná. V 52. minutě Kliment dobře sklepl míč ve vápně na Šimonka, který našel Harbu, jenž z blízkosti vyslal nechytatelnou ránu – 0:3. O tři minuty později se po domácí standardce zrodil rychlý brejk tažený Harbou a zakončovaný Klimentem, který tak završil hattrick – 0:4. Domácí chtěli vstřelit alespoň čestný gólový úspěch. V 58. minutě střílel Selinger v dobré pozici vedle branky, ovšem v 64. minutě Rosice využili chyby na jihlavské levé straně a její pravý křídelník předložil před branku Pšikalovi gólovou přihrávku – 1:4. Vysočina v závěru znovu zabrala, soupeře přitlačila a vytvořila si řadu dobrých možností. V 75. minutě předložil Harba ideální přihrávku na malé vápno Marcinovi, který však koncovku trestuhodně nezvládl a branku překopl. Brzy poté to byl znovu Harba, kdo vyslal za obranu Rosic přesný centr na hlavičkujícího Teplého – 1:5. Tentýž útočník se minutu před koncem radoval ze své druhé branky. Nahrávku Jungra sice netrefil ideálně, ale míč si nakonec cestu do sítě našel – 1:6. V samotném závěru ještě proti Hanušovi neuspěl ve velké šanci domácí Lang.

Postup do III. kola znamená, že jihlavský tým nastoupí pravděpodobně 25. září na hřišti třetiligových Karlových Varů.

František Komňacký: „Trenér nemůže být s výkonem svého celku nikdy spokojen a i po dnešním pohárovém vítězství mám ke hře svého celku výhrady. Viděl jsem spoustu chyb a nedostatků, na druhou stranu však chci hráče pochválit za přístup k utkání. Mnohdy se totiž v takových zápasech proti papírovým outsiderům stane, že se mužstvo nevyhecuje k poctivému týmu. To se dnes naštěstí nestalo, hráči zápas vzali od začátku vážně, brzy jsme vedli 0:2 a tím utkání prakticky rozhodli. Mrzí mne, že jsme ještě spoustu šancí zahodili. Musím však říci, že šest vstřelených branek mne těší, neboť pohárová utkání jsou mnohdy ošidné,“ řekl k utkání jihlavský lodivod, který svůj komentář ještě doplnil: „Dali jsme šanci hráčů, kteří tak často nenastupují a jsou na hraně prvního mužstva. Myslím, že někteří šance využili a naznačili, že s nimi můžeme počítat i do prvoligových bojů."
Pozápasové ohlasy v sestřihu tradičně přináší Youtube kanál Ježour TV . Krom komentáře trenéra Františka Komňackého zde najdete i názory mladých střelců Jana Klimenta a Jakuba Teplého.