05.03.2013, Miroslav Fuks

Vysočina se Spartou vypadla až po penaltovém rozstřelu

Vysočina se Spartou vypadla až po penaltovém rozstřeluAni třetí vzájemné utkání Vysočiny se Spartou Praha nenašlo vítěze a opět skončilo remízou 1:1. V normální hrací době nejprve otevřel skóre zápasu proměněnou penaltou Václav Koloušek, ovšem Sparťan Bednář ještě do půle vyrovnal. Když ve druhé části branka nepadla, musely o vítězi rozhodnout pokutové kopy. V nich selhali hned první tři střelci Jihlavy. Gólman Hanuš přesto udržel naděje Vysočiny až do páté série, kdy hodně šťastně rozhodl Lafata.

Diváci: 1428
Sparta: Čech – Vidlička, Polom, Holek, Pamič Přikryl (61. Kadlec), Hušbauer, Vácha, Krejčí – Bednář (71. Kweuke), Lafata. Náhradníci: Vaclík – Švejdík, Jánoš, Zápotočný, Hovorka.
FC Vysočina: Hanuš – Marek, Šourek, Čvirik, Josl – Rada, Koloušek (64. Karlík) – Masopust (55. Vaculík), Jungr (81. Tomeček), Kosak – Šimonek. Náhradníci: Blažek – Tlustý, Vašíček, Vaněček.

Kouč František Komňacký pro pohárové utkání učinil několik změn v sestavě. Na lavičce oproti duelu s Libercem zůstala pětice Blažek, Tlustý, Karlík, Vaculík a Vaněček a místo nich v základu nastoupili Šourek, Josl, Šimonek, gólman Hanuš a též tvůrce hry Koloušek.

Odvetný duel 4. pohárového kola začal lépe pro Vysočinu, když se ve 2. minutě dral do šance Jungr. Možnost ohrozit branku mu však vzal pozorný Vaclík. Na druhé straně v 6. minutě odpověděl po rychlém brejku Lafata, ovšem mířil jen do Hanuše. Vzápětí Jungr přistrčil míč na Šimonka, jehož střela po teči skončila jen rohem. V 11. minutě unikl po levém křídle Krejčí a předložil do vápna dobrou přihrávku Lafatovi, jehož střelu vyrazil Hanuš na roh. Z něj bylo hostující obraně pořádně horko, neboť Hušbauer z odraženého míče trefil levou tyč! V 15. minutě po levém křídle krásně pronikl Josl a Šimonkovi moc nechybělo, aby otevřel skóre zápasu. Ve 22. minutě Šimonek hlavou prodloužil míč na Kosaka, ten do vápna uvolnil Masopusta a Polom ho ve vápně zfauloval – penalta! A Václav Koloušek s jejím proměněním neměl problém – 0:1! Sparta se snažila o vyrovnání a nejblíže byla ve 28. minutě, kdy po nepovedeném odkopu Marka střílel Hušbauer a Hanuš jeho ránu vytěsnil na roh. V 30. minutě domácí zahrávali standardní situaci z nadějné pozice a Vácha balón posadil na hlavu střelci Lafatovi. Ten však tentokrát hlavičkoval vedle branky. Lépe se vedlo ve 34. minutě Bednářovi, který hlavou zužitkoval roh Krejčího a vyrovnal – 1:1. Hned z rozehrávky obrovsky chyboval Čvirik a Bednářovi v další gólové radosti zabránil vyběhnuvší Hanuš. V 38. minutě se do dobré možnosti prodral Kosak, ovšem střela mu vůbec nesedla. Do konce půle se už nic nezměnilo a tak se do kabin šlo za nerozhodnutého stavu, který však oproti úvodu duelu zlepšil pozici Jihlavy – takto by došlo na penalty.

Jenže ty Sparta nechtěla dopustit a tak na plochu vtrhla hodně aktivně. První nebezpečnou středu druhé půle si však připsal v 50. minutě do zatažení Masopusta Šimonek. Gólman Čech však jeho pokus vyrazil. V 54. minutě hrubě chyboval Holek a před Jungrem se otevřel velmi zajímavý prostor. Bohužel, přihrávka na Kolouška nebyla ideální a tak k zakončení šance nedošlo. V 57. minutě kopal standardku Koloušek a Šourkovi nechybělo mnoho, aby se dostal do velmi dobré šance. Z obdobné situace v 65. minutě neuspěl Karlík po centru Vaculíka. V 67. minutě mohl skórovat Jungr, ovšem po přistrčení Šimonka pálil v nadějné pozici nad břevno. Zcela vyrovnané dění na hřišti změnila 74. minuta, kdy byl za skluz na Krejčího přísně vyloučen Marek. V 81. minutě mohl rozhodnout Kweuke, jenže po nahrávce Krejčího pálil z deseti metrů nad. To však byl ze strany Sparty vše, její územní převaha šanci nepřinesla a tak musely rozhodnout pokutové kopy!

V těch se však Vysočině nedařilo. Hned v první sérii pálil Vaculík jen do tyče, ve druhé Čech vychytal Karlíka a ve třetí Čvirika. Na straně Sparty uspěl Holek, Hušbauer podklouzl a neskóroval, zato Kadlec problém neměl. Ve čtvrté sérii se prosadil mladík Kosak a naopak Vidličku vychytal Hanuš. Rozhodnutí přinesla pátá série – Tomeček vyrovnal, ale za Spartu rozhodl Lafata, který Hanuše prostřelil šťastně mezi nohama.

11.kolo | FC Vysočina - Sparta | 1:1
25.kolo | Sparta - FC Vysočina | 2:2