31.03.2023, Miroslav Fuks

Vysočina se proti juniorům Sparty dočkala první jarní výhry

Vysočina se proti juniorům Sparty dočkala první jarní výhryFotbalová Vysočina se na čtvrtý pokus dočkala premiérové jarní výhry a zároveň udržela svoji jarní neporazitelnost. V důležité bitvě o „šest“ bodů proti juniorce Sparty Praha byla lepším celkem a vypracovala si množství gólových šancí. Nakonec se však o výhru 2:1 (1:0) musela strachovat až do konce. Jihlavské branky zaznamenali Marvis Ogiomade a Jakub Selnar, za Spartu pět minut před koncem snížil Cisse.

Diváci: 673
FC Vysočina: Jágrik – T. Svoboda, Vedral, Gabriel, Peřina – Vítek (67. Křišťál), Tureček – Ogiomade, Selnar (81. Křehlík), Záhradník (67. L.Fila) – Araujo-Wilson (90+2. Piško).
Sparta B: Heča – Vydra, Večerka (46. Kukučka), D.Horák – Hodouš (74. Váňa), Kaštánek, Okeke, Goljan (46. Lehocký) – Cissé, Pavelka (61. Jonáš) – Schánělec (61. O.Novotný). Náhradníci: Nalezinek – Ambler.
Stanice TV prenosu: záznam

Kouč Smetana učinil hned tři změny oproti sestavě na půdě Táborska. Místo Křišťála, Lacka a Fily nastoupili Peřina, Vítek a Záhradnik. „Béčko“ Sparty do branky nasadilo trojici posil z „áčka“ – gólmana Heču, stopera Vydru a též po zranění velezkušeného středopolaře Pavelku.

Před osmnáctou hodinou se v Jihlavě rozpršelo natolik, že duel byl posunut o patnáct minut. Vynucený odklad výkopu se však nijak neprojevil na úsilí obou celků. Zejména domácí Vysočina dávala od začátku najevo, že mocně touží po třech bodech. Agilní byl zejména exsparťan Peřina na levém beku, který svými průniky dělal letenským značné problémy. V 7. minutě zpětnou přihrávkou našel ve vápně Araujo-Wilson, kterému však dlouho trvalo, než našel střeleckou pozici, až nakonec vypálil z penalty hodně mimo. V 11. minutě už domácí „zařízení“ trefili, ovšem bylo to pouze břevno Hečovy branky. Stalo se tak po Selnarově rohovém kopu a pohotovém voleji Peřiny. V 16. minutě Vysočina vybojoval míč na půlce Sparty, balón se dostal k Selnarovi, který neváhal a vyslal přízemní střelu z pětadvaceti metrů, která jen těsně minula Hečovu pravou tyč. Do stejného místa mířil v 19. minutě z hranice vápna i Ogiomade, který odkrytý kout Hečovy branky trefil naprosto přesně – 1:0! Ve 24. minutě Araujo-Wilson získal míč na jihlavské polovině a vyslal do brejku proti Hečovi rozběhnutého Selnara. Ten se na hraně ofsajdu dostal za stopery k zakončení, ale Heča jeho pokus vyrazil na roh. Ofenzivní podívaná v podání Vysočiny však i nadále pokračovala! Ve 26. minutě vpravo zatáhl rychlý kontr Selnar, před brankou předložil balón Záhradnikovi, který jej převzal a těsně před Hečou dokázal i zakončit, ovšem bývalý gólman Slovácka jeho pokus vytěsnil na další roh. Až ve 32. minutě se hosté dostali k prvnímu vážnému ohrožení jihlavské branky. Nejprve Pavelka vybojoval míč na Peřinovi, ale vystřelil velmi nedůrazně jen do kopaček Vedrala. Od domácího stopera odražený míč se dostal ke Goljanovi, který tvrdou ranou donutil Jágrika k zákroku a vyražení míče nad břevno. V 39. minutě to Selnar pro změnu zkoušel ze střední vzdálenosti technicky, ale branku o metr minul. Ve 40. minutě zleva odcentroval agilní Peřina na hlavu druhého krajního beka Svobody, ale jeho hlavička neměla potřebné parametry. Hráči se na kluzkém terénu rozhodně nebáli střílet prakticky z každé pozici. Rána Okekeho snad z třiceti metrů měla velkou razanci, ale letěla vedle. O minutu později tentýž středopolař z obdobné vzdálenosti našel Jagrikovy rukavice. Velice ofenzivní první půle tak na mokrém pažitu nabídla pouze jednu branku.

První šanci druhého dějství měl ve 49. minutě Selnar, který využil nepřesné rozehrávky sparťanské defenzívy a byl u míče dříve, než Heča. Balón však nezpracoval ideálně a tak vyběhnuvší Heča tento minisouboj vyhrál. Na druhé straně z úhlu nepříjemně vypálil střídající Lehocký, ovšem Jágrik byl na místě a balón vyrazil. V 53. minutě se Selnar konečně dočkal! Svoboda utekl po pravém křídle, odcentroval na zadní tyč na Záhradnika, která balón posunul na volného Selnara. Jeho první ránu zhruba z penalty vyrazil Heča, ale k odraženému míči se znovu dostal záložník FCV a na dlouhou nohu zavěsil – 2:0! O dvě minuty později po Vedralově zaváhání zahrozil Cisse, ale Jágrik byl u kulatého nesmyslu včas. V 58. minutě znovu unikl pravý bek Svoboda a Selnar se dostal k zakončení ve vápně. Tentokrát jej však Heča vychytal. V dalších minutách se Jihlava více soustředila na defenzívu a úspěšně snažila ofenzivním snahám mladé Sparty, která do sestavy během patnácti minut druhé půle nasadila všech pět možných střídajících. Vysočina nasadila Filu a též Křišťála - netradičně na defenzivní střed zálohy. V 85. minutě Vysočina rozběhla nadějný útok, který však hosté dokázali odvrátit a naopak do kontru vyrazit. Na konci přečíslení tří útočníků na dva obránce byl skórující Cisse – 2:1. Rezerva Sparty útočila, což otevíralo okénka v její defenzívě. V 90. minutě do ní zamířil Ogiomade, ve vápně si zasekl míč ke střele, ale levačkou vypálil nad. Na skóre se tak už nic nezměnilo a tři body zůstaly doma!

6.kolo | Sparta B - FC Vysočina | 1:3
20.kolo | FC Vysočina - Sparta B | 2:1