11.09.2006, iDnes.cz - Jan Salichov

Tulis: Mužstvo si může dovolit deset porážek

Tulis: Mužstvo si může dovolit deset porážekPocity velkého zklamání zažívá v těchto dnech ředitel FC Vysočina Zdeněk Tulis. Zatímco před jeho cestou na dovolenou jihlavští fotbalisté prohráli pouze jediné ze čtyř utkání, v těchto dnech se nacházejí v herní i výsledkové krizi. "Dovolil jsem si odjet na desetidenní dovolenou do Turecka. Týden to bylo perfektní, pak začaly ty výsledky," popisuje Tulise.

 
"Ale stále věřím, že je v našich silách hrát o to, co jsme si řekli ze začátku."

Váš tým pomýšlející na postup se trápí, prohrál už čtyři utkání v řadě. Co s tím?

Musíme se nějakým způsobem dát dohromady a začít vyhrávat a plnit to, co jsme si řekli. Já si myslím, že naším úkolem je udělat skutečně všechno pro to, abychom bojovali o postup. Teď je potřeba, aby se každý z hráčů nad sebou zamyslel. A začali hledat chyby u sebe a od nejbližšího utkání s Bystrcí to otočili.

Do sezony jste přitom vstoupili dobře, třikrát jste vyhráli. Co se s týmem stalo?

Myslím si, že hráčům po tom dobrém a úspěšném začátku možná chybělo více pokory. Možná trochu podcenili utkání v Jakubčovicích. A následně se dostali to takového průvanu, který zatím nezvládají.

Mluvíte o špatném přístupu hráčů. Uvažujete v tomto směru třeba i o nějakých pokutách?

Já do těch pokut jako ředitel moc nezasahuju. To už musí být opravu veliký problém. Od toho je tady trenér a ten si s tím musí nějakým způsobem poradit. Ale určitě si v pondělí (dnes - pozn. red.) s trenérem sedneme a o té situaci se pobavíme.

Budete se snažit mužstvu nějak pomoci?

Tahle situace opravdu nahrává tomu, abychom něco udělali. Já jsem před sezonou nepředpokládal, že se dostaneme do takové situace, že bychom třikrát za sebou prohráli. Proto budeme hledat takové řešení, abychom mužstvo oživili.

Jak?

Zkusíme to buď vlastními silami a metodami, nebo možná i nějakou metodou zvenčí. Ještě máme dostatek prostoru nějakého hráče dovést. Já si myslím, že pořád jsou volní hráči, kteří se dají získat.

V čem je v současné době hlavní problém? Proč se nedaří?

Myslím si, že to hrajeme moc profesorsky. Chybí nám větší agresivita, víc srdce, porvat se o to.

A asi také scházejí góly? V posledních třech zápasech dala Jihlava pouze jediný...

To je jednoznačně další problém. Protože když chceme vyhrát, musíme dát více gólů než soupeř. A já jsem přesvědčen o tom, že to mužstvo má na to, aby dávalo dva, tři góly za zápas.

Je tedy problém v útočnících?

Gól ale není jen otázkou útočníků. To je otázka záložníků, podpůrných akcí a dalších věcí, co s tím souvisejí. Navíc si myslím, že mužstvo jeden gól může vždycky dostat. Ať už je to kvalitou soupeře, nebo něčím jiným. A proto bychom měli dávat víc gólů. A tam je potřeba říct, že osa toho mužstva by se měla zamyslet.

Osa mužstva?

Rzeszoto, Kadlec, Vladyka, Faldyna. Zkušení hráči, na kterých leží hlavní otěže fungování klubu. Ti by se měli zamyslet, kde se dělá chyba. Protože oni jsou vyzdvihováni za kvalitní výkony a budou také káráni za nekvalitní výkony.

Hlavní zopdovědnost za výsledek ale většinou nese trenér. Nezměnila se po posledních výsledcích pozice pana Bokši?

O mě je známé, že se trenérů vzdávám nerad. Jsem zastáncem toho, aby kouč dostal co největší prostor k práci. Navíc pan Bokša je kvalitní odborník, který má naši důvěru.

Takže jeho odvolání nehrozí?

Samozřejmě situace je taková, že kdyby výsledky byly opakovaně neúspěšné, přemýšlím o tom. Ale v každém případě je trenér až to nejkrajnější řešení.

Nakolik tedy poslední výsledky ovlinily konečný cíl mužstva?

Pořád jsem přesvědčen o tom, že dvacet vítězství znamená postup do ligy. Teoreticky si tak mužstvo může dovolit deset porážek. Pouze mě mrzí, že ty porážky nastaly po takovém krásném úvodu. Když jsme měli dvoubodový náskok, mohli jsme odstartovat takovým způsobem, abychom to měli jednodušší.

 

Podle Večeři má Vysočina možná silnější kádr než loni

Už podruhé v letošní sezoně se na utkání jihlavských fotbalistů přišel podívat i trenér prvoligového ostravského Baníku Karel Večeřa. "Jestli jsem tu pracovně? Kdepak, přišel jsem fandit," uvedl před pátečním utkáním s Vítkovicemi zkušený kouč.

"Komu? To je přeci zbytečná otázka," usmál se Večeřa, jenž v posledních dvou letech vedl právě FC Vysočinu. Během svého angažmá vybojoval s Jihlavou postup do nejvyšší soutěže.

V historicky první sezoně klubu v první lize však ani on nedokázal očekávaný sestup nezkušeného nováčka odvrátit.

V létě, poté co mu v klubu skončila smlouva, pak odešel Večeřa do Ostravy. "Ale po Vysočině se mi občas stýská. Byla tam totiž skutečně výborná parta a takové skoro až rodinné zázemí," zavzpomínal.

Do Jihlavy se tak v letošní sezoně přijel znovu podívat. "Byl jsem na utkání s Olomoucí," prozradil Večeřa, jenž věří, že by se Vysočina mohla do nejvyšší soutěže vrátit.

"Vždyť kádr má stejně silný jako v minulé sezoně, možná i silnější." Večeřa se zastal i svého nástupce, kouče Bokši, o jehož kvalitách někteří jihlavští fanoušci po sérii neúspěšných výsledků v poslední době začali zpochybňovat.

"Ani já jsem to v Baníku neměl ze začátku lehké. Po úvodník dvou porážkách mě už někteří vyhazovali," vzpomíná kouč aktuálně třetího týmu nejvyšší soutěže.

 
Aktuálně
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
M-soft
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu