03.10.2012, Miroslav Fuks

Ve Zlíně rozhodl penaltový rozstřel ve prospěch Vysočiny

Ve Zlíně rozhodl penaltový rozstřel ve prospěch VysočinyFotbalisté FC Vysočina ve Zlíně předvedli dva rozdílné poločasy. V tom první byli velmi aktivní a po zásluze šli díky dvěma trefám Stanislava Tecla do vedení 0:2. Druhá půle však Jihlavě nevyšla a zlínská snaha byla odměněna vyrovnáním na 2:2. O postupu tak musely rozhodnout pokutové kopy, v nichž měli pevnější nervy a též více štěstí hráči Vysočiny, když rozhodující penaltu proměnil Václav Koloušek.

ZlínZlín
3. kolo, středa 3.10.2012, 17:00
2:3pen
(0:2)

Góly: 46. Holík, 58. Bublák - 14. Tecl (pen.), 45+1. Tecl, rozhující penaltu proměnil Koloušek
ŽK: Kroča, Malcharek, Malý
Rozhodčí: Plesar – Vysloužil – Marek.
Diváci: 850
Zlín: Dostál – Malý, Kroča, Elšík, Červenka – Bartolomeu (46. Holík), Bublák (82. Motal), Salachna, Matejov, Hruška (74. Železník) – Malcharek
FC Vysočina: Hanuš – Obert, Tlustý, Šourek, Gavrič – Karlík (90. Kosak), Koloušek - Mešanović (68. Masopust), Kučera (53. Jungr), Vaculík – Tecl

Kouč František Komňacký dle očekávání učinil změny v sestavě. Pro pohárový duel dostal důvěru v brance gólman Hanuš a v základní sestavě nenastoupili Rada, Masopust a Jungr. Místo nich hrál na pravém beku Obert, na kraji zálohy Mešanović a v roli podhrotového hráče se představil Kučera.

Vysočina byla v první půli lepším a aktivnějším celkem a po zásluze šla do dvoubrankového vedení. Pod něj se podepsal kdo jiný, než nejlepší kanonýr Gambrinus ligy Stanislav Tecl. Nejprve si ve 13. minutě vybojoval penaltu, když ho fauloval Kroča. Následně pokutový kop sám proměnil. Na 0:2 zvýšil v nastavení úvodního dějství, když hlavou zužitkoval standardní situaci zahrávanou Kolouškem. To však z pohledu Jihlavy nebylo vše. Už v 10. minutě Vaculík posunul na Mesanoviče, který trefil břevno. Zlín nastoupil v omlazené sestavě a rozhodně mu nebylo možné upřít snahu. V nadějné možnosti se v 16. minutě ocitl Hruška po centru Bartolomea, ale pálil nad branku. Neuspěl ani Bublák ve 26. minutě, když v dobré pozici též přestřelil branku Hanuše. Gólman Hanuš Vysočinu podržel ve 41. minutě, kdy dvěma excelentními zákroky vychytal Hrušku.

Druhá půle však prvoligovému celku nevyšla dle představ. Už v její první minutě obral střídající Holík Šourka o míč a sám postupoval na Hanuše, kterého dokázal prostřelit – 1:2. Brzy poté mohl vyrovnat Hruška, který se odstal k odraženému míči na zadní tyči. Hanuš naštěstí na poslední chvíli zareagoval a dokázal balón chytit. Zlín se dočkal vyrovnání v 58. minutě, kdy Malý centroval do vápna, Holík vybojoval míč v souboji se Šourkem a míč si našel Bublák, jenž střelou k tyči srovnal – 2:2. Poté Vysočina znovu roztočila svá ofenzivní kola. Postupně nebezpečně pálili dvakrát Karlík a Tecl a po jedné nadějné střele si připsali Koloušek a Jungr. Přes všechny jihlavskou snahu už rozhodující gól nepadl a tak se šlo na penaltový rozstřel.

Úvodní dvě série přinesly úspěchy střelců – Matejova, Tecla, Motala a Vaculíka. Ve třetí sérii svoji penaltu neproměnil Salachna, naopak střídající Kosak uspěl. Čtvrtou sérii otevřel šťastným gólem o tyč Železník, naštěstí ho napodobil střelou k tyči i jihlavský exekutor Jungr. Elšík v páté sérii musel proměnit a to se mu podařilo. Rozhodnutí tak měl na kopačce zkušený Koloušek a to se mu podařilo! Vysočina se tak v pohárovém osmifinále může těšit na vítěze duelu Žižkov vs. Sparta.

Trenér František Komňacký nebyl s výkonem svého celku ve Zlíně vůbec spokojen: „Splnili jsme hlavní cíl v podobě postupu do dalšího kola. Bohužel jsem však zklamaný tím, jakým výkonem se dnes mužstvo prezentovalo. Z mého pohledu jsme byli lepším týmem jen v posledních dvaceti minutách, kdy už domácímu celku docházely síly. Naše vedení se v první půli zrodilo hodně lacino, s hrou jsem spokojen nebyl. Přesnost, způsob hry či kombinace, to vše bylo z naší strany špatně. Druhé půlce dala ráz chyba Šourka, kterou zlínský hráč využil. V tu chvíli jsme se začali bát o výsledek a přišlo zasloužené vyrovnání. Jak už to v pohárovém utkání bývá, tak domácí ožili a nadšeným výkonem si řekli o vyrovnání. Rozhodnout tak musely penalty, které jsou vždy loterií. My jsme nasadili možná trochu zkušenější exekutory a navíc jsme měli Hanuše, který si i na tréninku vede při penaltách dobře. Nakonec jsme postoupili a přiřadili jsme se mezi ostatní prvoligové týmy, které postoupily podobným způsobem, ale s tím, co jsme předvedli, spokojený nejsem.“