26.11.2012, Miroslav Fuks

Výkonem potěšili, ale vrací se s prázdnou

Výkonem potěšili, ale vrací se s prázdnouVysočina se s podzimní Gambrinus ligou rozloučila důstojně. Před takřka deseti tisíci diváky v plzeňské Doosan Aréně podala velmi dobrý výkon a vytvořila si několik zajímavých možností. Vysoce favorizovanému soupeři však nakonec podlehla nejtěsněji 1:0, když o jediné brance Bakoše rozhodla chybně nařízená standardní situace. Jihlavským příznivcům u televizních obrazovek každopádně předvedla správnou pozvánku do ochozů stadiónu v Jiráskově ulici ke čtvrtečnímu pohárovému duelu proti Spartě.

Diváci: 9900
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Ševinský, Čišovský, Rajtoral - Horváth, Darida, Štípek (80. Zeman), Hora (65. Malakyan), Ďuriš - Bakoš
FC Vysočina: Blažek – Obert, Tlustý, Šourek, Josl – Rada, Kučera – Masopust (75. Kosak), Jungr, Vaculík – Sedláček (82. Gavrić). Náhradníci: Hanuš – Kryštůfek, Gabriel, Kliment.

Kouč František Komňacký měl při pokračující marodce relativně zjednodušenou úlohu. Jím zvolená základní sestava tudíž nijak nepřekvapila – při zranění Karlíka se do jedenáctky vrátil Jungr. Ten v herním rozestavení působil v roli podhrotového hráče a do defenzivnější úlohy se stáhl Kučera.

Úvod zápasu nepřekvapil. Viktorie držela míč a snažila se o kombinaci, Vysočina nevynechala jedinou příležitost k rychlému brejku. Čekání na šanci tak trvalo až do 13. minuty. Nejprve tečovaná střela Vaculíka pořádně vylekala Kozáčika, který míč s námahou vytěsnil na roh. Uvolněně hrající Jihlava následně rozehrála rohový kop Vaculíkem na bližší tyč, kde nabíhal Šourek. Ten míč sklepl na volného Jungra, který z úhlu zhruba z 16ti metrů nádherně napálil zadní pravou tyč Kozáčikovy branky!  O 4 minuty později poprvé zahrozili i domácí. Horváth našel svou levačkou hlavu Bakoše. Ten ale nedokázal míč usměrnit na branku a přestřelil. Plzeňský kanonýr, který se na podzim střelecky trápil, se dočkal ve 24. minutě. Sudí chybně posoudil Radovo údajné hraní rukou ve středu pole a z následné standardní situace trestalo přesné duo Horváth – Bakoš. První jmenovaný centroval a druhý hlavičkoval – 1:0. Vysočina i poté trpělivě bránila a čekala na brejky. Ve 28. minutě Jungr vybojoval roh, který vrátil do vápna Rada a zde pohotově pálil z voleje Vaculík. Našel však jen Kozáčikovu náruč. Minuta 38. přinesla po plzeňském rohu obrovský závar s řadou zmatků v hostujícím vápně. Jihlavská obrana však odolala. O minutu později měl velkou šanci Ďuriš, který se dostal po Daridově přihrávce sám před Blažka. Jeho ránu ale dokázal jihlavský brankář parádním zákrokem vykopnout a napodruhé chytit. Minutu před koncem byla Vysočina blízko vyrovnání, když Jungr uvolnil Masopusta, který se prosmýkl do vápna a zde místo střely ještě hledal Sedláčka. Ten se manévrem dostal až mimo velký čtverec a poté vypálil nad branku. Do kabin se tak šla za zaslouženého vedení domácího celku.

Druhá půle přinesla velmi dobrý fotbal. Plzeň chtěla vstřelit druhý pojišťovací gól a Vysočina bojovala o vyrovnání. V zaplněných ochozech to jen zahučelo v 50. minutě, kdy moc nechybělo, aby Kozáčikovi nevyšla klička na atakujícího Jungra. Vzápětí se zaskvěl Štípek, který na pravém křídle přešel přes dva obránce a krásnou střelou napodobil Jungra z první půle. Jen s tím rozdílem, že trefil spojnici zadní tyče! V 56. minutě zakončoval z malého vápna po přihrávce Oberta na dlouhou nohu před vybíhajícím Kozáčikem Masopust – jen vedle. O 4 minuty později se do dobré příležitosti ve vápně dostal Sedláček, jenže koncovku vůbec nezvládl a střílel nad branku. Ofenzivní fotbal pokračoval. Horova střela v 62. minutě byla jen tečovaná na roh a na druhé straně Radův projektil letěl metr vedle branky. V 67. minutě Vysočina zaskočila Plzeň rychle rozehraným autem, Vaculík poslal bochánek do prostoru, kam nabíhal Sedláček a Kozáčik se musel mocně natáhnout, aby mu míč z hlavy sebral. V 68. minutě Horváth vybojoval míč na Kučerovi a vyslal za obránce Bakoše. Ten postupoval lehce z úhlu sám na Blažka a souboj nervů prohrál. Gólmana neprostřelil, ani nenahrál Ďurišovi na druhé straně. V 76. minutě se k zajímavému průniku přes půlku hřiště odhodlal Masopust, jenže střela mu nevyšla. Další minuty patřily aktivně hrající a napadající Vysočině. Ta definitivně ztratila respekt a červenomodrým zle zatápěla. V 85. minutě přiklepl na hrot nasazený Gavrić balón Kučerovi, jemuž střela z hranice vápna příliš nesedla a minula branku. V 88. minutě mohla Jihlava vyrovnat. Josl potáhl rychlý protiútok, našel volného Jungra, který však první střelu prováhal a po následné zasekávačce nepálil dostatečně přesně a tvrdě. Chvíli poté se zajímavou střelou po přihrávce Obert blýskl Gavrić – letěla jen těsně vedle pravé šibenice Kozáčikovy branky. Poslední minuta hodně zajímavého duelu přinesla centr Zemana, který dobře hlavičkoval Bakoš. Blažek však byl velmi pozorný a míč dokázal zachytit. Když v nastavení netrefil nadějný volej na penaltě Kučera, bylo po zápase. Viktoria zvítězila 1:0. Vysočina však na zápase Čech zanechala velmi dobrý dojem!