08.04.2013, Miroslav Fuks & Jaroslav Wollmann

Vysočina i v deseti vydřela zlaté tři body!

Vysočina i v deseti vydřela zlaté tři body!Na tento zápas se bude v Jihlavě dlouho vzpomínat! Vysočina v nesmírně důležitém záchranářském moravském derby vybojovala tři body za výhru 2:0 nad Zbrojovkou Brno! Získala je v krajně nepříznivé situaci, kdy od 7. minuty hrála bez vyloučeného Tomáše Marka. Přesto díky trefám Ondřeje Šourka a Arnolda Šimonka vydřela v televizním utkání výhru a se ziskem 27 bodů se osm kol před koncem Gambrinus ligy posunula na příjemnou 9. pozici!

22.kolo, pondělí 8.4.2013, 18:00
2:0
(1:0)
BrnoBrno

Góly: 28. Šourek, 56. Šimonek.
ČK: 7. Marek
ŽK: Čvirik, Šimonek, Rada, Vaculík – Sus, Pašek, Škoda, Traore.
Rozhodčí: Paták – Vysloužil, Hrabovský.
Diváci: 2750
FC Vysočina: Blažek – Marek, Tlustý, Šourek, Čvirik – Masopust (67. Kliment), Rada, Jungr, Koloušek (77. Kosak), Vaculík (88. Karlík) – Šimonek. Náhradníci: Hanuš - Kučera, Vaněček, Vašíček.
Brno: Doležal I. – Pašek (43. Traore), Brabec, Pernica, Husár – Mezlík, Sus (59. Škoda), Zavadil, Lutonský – Markovič, Švancara (66. Kroupa)

Trenér František Komňacký vsadil na stejnou sestavu, která v naposledy domácím nejtěsněji porazila silnou Mladou Boleslav. S jedinou výjimkou – do sestavy po karetním trestu vrátil zkušeného Tomáše Marka. Ten se postavil na pravou stranu obranu a do zálohy se místo Kosaka vysunul osvědčený Vaculík.

Jenže byl to právě Marek, kdo dění na hřišti výrazně proměnil. Už v 7. minutě zahrál na Blažka pomalou domů, a přestože jeho gólman mohl být u míče dříve, než startující Lutonský, tak Marek brněnského mladíky stáhl k zemi. Nebylo co řešit, sudí Paták vytáhl červenou kartu a poslal jej hodně předčasně do sprch. Přitom Vysočina začala dobře, když se v 6. minutě prosadil mezi stopery Šimonek, vystřelil k tyči a Doležal musel přesný pokus vytěsnit na roh. Jihlava po nepříjemném oslabení bojovala o každý metr hřiště a zároveň dokázala využívat okének v brněnské defenzívě. V 9. minutě se po uvolnění Rady se ocitl ve velmi dobré pozici Jungr, ale z dobré pozice nedokázal Doležala prostřelit. Ve 28. minutě Masopust vydřel roh, Koloušek jej rozehrál nakrátko na Vaculíka a pro jeho tečovaný dlouho padající centr si vyskočil nikým neatakovaný Šourek. Gólman Doležal, jenž Brno předtím dvakrát podržel, rozhodně neměl zcela čisté svědomí. Brno mělo v první půli častěji míč na kopačkách, snažilo se na jihlavskou defenzívu něco vymyslet, ale kromě střely Husára z 21. minuty si žádnou vážnější šanci nevypracovalo. A to mohl ještě do přestávky zvýšit na 2:0 Šimonek, když po centru Vaculíka hlůavou trefil jen připraveného Doležala.

I ve druhém dějství se bojující Vysočina výrazněji zaměřila na defenzívu. Ve 49. minutě se Zbrojovka dostala do dobré příležitosti, když se Husár prodral do vápna a předložil míč Mezlíkovi, ale ten z ideální pozice netrefil branku. A tak se znovu radovali domácí! V 56. minutě nacentroval z pravé strany Masopust přesně na malé vápno na nabíhajícího Šimonka a vytáhlý slovenský útočník vstřelil ve čtvrtém startu po zimním příchodu na Vysočinu svůj první gól v Gambrinus lize. Záhy měli Brňané možnost okamžité korekce nepříznivého výsledku, ale Markovič sám před Blažkem vůbec netrefil branku. Markovič se proti Blažkovi neprosadil ani v 63. minutě, v závěru se neujala ani pohotová rána Mezlíka a v 83. minutě Škodovu střelu zablokoval Šourek. Vysočina do hry nasadila rychlíky Klimenta s Kosakem a z nebezpečných brejků byla několikrát blízko třetí branky. Navíc hrozila i ze standardek, kde stojí za zmínku kvalitní hlavičky Šimonka a Šourka. I bez třetí branky však úspěšně došla pro cennou výhru 2:0!

Vysočina si připsala nejen nesmírně cenné tři body, ale také potvrdila, že jihlavská pevnost je jen velice těžko dobytná. Navíc defenzíva žlutých udržela už páté čisté konto v posledních pěti domácích duelech v řadě! V neposlední řadě Jihlava i v deseti mužích v poli vstřelila stejně branek, jako v předchozích osmi zápasech dohromady.