24.02.2024, Miroslav Fuks

Ani v generálce Vysočina neztratila zimní neporazitelnost

Ani v generálce Vysočina neztratila zimní neporazitelnostGenerálka na jarní start FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY mezi Líšní a FC Vysočina vítěze nepoznala. Brněnský tým šel do vedení po rohu už v 7. minutě. Vysočina, která po celé utkání více držela míč a lépe kombinovala, se zaslouženého vyrovnání dočkala po půlhodině hry z kopačky Jakuba Selnara. Další branky už nepadly, takže Jihlava i v osmém duelu udržela svoji zimní neporazitelnost – 1:1 (1:1).

Diváci: 60
Líšeň: Šulla – Aldin, Čermák, Gerža, Jeřábek, Mionič, Pašek, Polášek, Rolinek, Sokol, Vlasák. Náhradníci: Vajner – Dziuba, Hapal, Jokovič, Otrísal, Tauš.
FC Vysočina: Mastný – Svoboda, Piško, Tonbul, Farka – Lacko, Shudeiwa (68. Šancl) – Křehlík (68. Ogiomade), Selnar (80. Miška), Franěk (80. Záhradnik) – Sagna (80. Araujo-Wilson). Náhradníci: Soukup – Chytrý, Sládek, Vítek.

Kouč David Oulehla do generálky, která se hrála v obci Březí u Mikulova, nepovolal zkušené Vedrala a Turečka, kteří budou v úvodním jarním utkání scházet kvůli trestu za 4 žluté karty.

Vysočina se od úvodu snažil dominovat na míči a vytvářet si gólové příležitosti. V 7. minutě však přišel první rohový kop utkání, protečovaná hlavička některého z hráčů Líšně na přední tyči a pohotová nechytatelná hlavička Paška na tyči zadní – 1:0. Vysočina následně zahrávala dva rohové kopy, přičemž ten druhý propadl ideálně na zadní tyč na malé vápno Svobodovi, který však z první přestřelil. Ve 22. minutě hlavičkoval po centru zprava Vlasák, ale v těžké pozici branku minul. Vysočina se i nadále snažila o držení míče a tvorbu hry. A po půl hodině se přes koncentrovanou a důraznou defenzívu brněnského celku dokázala prosadit. Lacko potáhl balón směrem k vápnu, přes obránce soupeře udržel míč a posunul jej vlevo na hranici vápna k volnému Selnarovi, jenž se trefil z první přesně k pravé tyči Šullovy branky – 1:1. V 37. minutě se k přímému kopu ze zajímavé pozice po faulu na Tonbula postavil Franěk. Jeho střela skončila tečovaná zdí v rukavicích gólmana.

Do druhého dějství oba celky nastoupily beze změn. Jasný to signál, že se hrála generálka a ligový start se blíží. V 54. minutě nebezpečně pálil Shudeiwa, ale jeho pokus byl zablokován hráči Líšně a následně skončil v rukavicích Šullly. V poli se hra opticky více vyrovnala, ovšem nadále byla pro oba celky velmi složité prosadit se do šancí. V 64. minuty se defenzivní ulitou prosmýkl Lacko a odhodlal se ke střele z 20 metrů, která však branku minula. V 66. minutě si nadějnou pozici vypracovala trojice Křehlík – Sagna – Selnar, ovšem střela posledně jmenovaného vedla po teči jen k rohovému kopu. V 70. minutě se na hranici vápna uvolnil ke střele Sagna, ale pravou tyč těsně minul. Naopak Líšeň nadále potvrzovala, že umí být velmi nebezpečná z rohových kopů. V 76. minutě vyslal z rohu vápna krásnou technickou střelu Selnar, ale Šulla ji dokázal vytěsnit na roh. Další šance na skórování už duel nenabídl, tudíž skončil asi zaslouženým smírem.

Jak tečku za zimní přípravou viděl kouč David Oulehla: „Šlo o utkání, které mělo z hlediska nasazení, soubojů, důrazu a emocí ligové parametry. Narazili jsme na těžkého soupeře, který nás před jarním startem optimálně prověřil. Myslím si, že jsme byli kombinačně silnějším celkem, ale na to se fotbal nehraje. Těžko jsme se dostávali do bloku soupeře, který bránil výborně. V předfinální či finální fázi jsme mnohdy nedokázali obejít protihráče nebo dát včas přesnou přihrávku. Jsem spokojen s přístupem a nasazením hráčů. Nelze ale říci, že naše sestava bude příští pondělí na startu jara totožná. Pracujeme s velkým kádrem hráčů, mnozí mají šanci proniknout do základu a my samozřejmě musíme zohlednit i zdravotní stav.“
Můžete okomentovat výkon útočníka v jihlavském dresu debutujícího Sagny, který odehrál na hrotu 80 minut? „Určitě není na vrcholu své výkonnosti. Je po zranění, kondičně ne zcela dotrénovaný. Přesto si vedl velmi dobře. Byly na něj fauly, dostal se ke dvěma střeleckým pokusům, z nichž jeden letěl jen těsně vedle tyče. Je to fotbalista, s nímž se dá pracovat, a já věřím, že za nějaké dva týdny na tom bude lépe a týmu výrazněji pomůže,“ uvedl Oulehla.