26.06.2018, Miroslav Fuks

Cenná remíza s Jabloncem - 1:1 i ve třetím duelu přípravy

Cenná remíza s Jabloncem - 1:1 i ve třetím duelu přípravyLetní příprava fotbalistů FC Vysočina je zatím ve znamení remíz 1:1. Po Trnavě a Pardubicích se tento nerozhodný výsledek zrodil i v duelu proti Jablonci. Třetí celek loňského ligového ročníku a jistý účastník základní skupiny Evropské ligy šel do vedení díky trefě Kubisty, ovšem v závěru druhého dějství zaslouženě vyrovnal Vladislav Levin. Napravil tak předchozí neproměnění pokutového kopu.

Diváci: 100
Jablonec: Hanuš – Holeš, Hovorka, Břečka, Hanousek – Hübschman – Janković, V.Kubista, Považanec, Masopust (36. Acosta) – Doležal. Střídali: Hrubý – M.Kubista, Čvančara, Acosta.
FC Vysočina: Řehák (46. Sváček) – Vaculík (62. Matulka), Tlustý (46. Vedral), Mikuška (46. Štěpánek), Javůrek (22. Dujmović) – Mara (62. Smejkal), Nerad (46. Levin) – Fulnek, Zoubele (62. Svoboda), Novotný – Klíma (62. Turyna).
Stanice TV prenosu: přenos

Kouč Martin Svědík ve třetím duelu letního přípravy testoval gólmana Josefa Řeháka, třiadvacetiletého odchovance Slavie, jenž v lednu přestoupil do druholigové Vlašimi a zde v roli jedničky odchytal prakticky celé jaro. Navíc mohl poprvé nasadit ruského středního záložníka Levina. Naopak absentovali Schumacher či Daníček.

V úvodní šanci zápasu byl v 5. minutě Zoubele, ovšem sudí pískl ofsajdové postavení. O minutu později v nadějné pozici prováhal střelu Klíma a podobně si vedl na druhé straně Masopust, jehož pokus zablokoval Tlustý. Exjihlavský krajní záložník měl po chybné rozehrávce Mary velkou možnost v 8. minutě, ale branku minul. V 19. minutě pak po centru Hanouska hlavičkoval nepřesně Doležal. Favorizovaní hosté šli do vedení ve 24. minutě, kdy Kubista vypálil z první šajtlí z osmnácti metrů a gólman Řehák jeho ránu dokázal pouze vyrazit tak nešťastně, že zapadla do branky – 1:0. Ve 27. minutě uvnitř vápna vyslal nebezpečný pokus Fulnek, ovšem brankář Hanuš jej dokázal vyrazit na roh. Naopak ve 31. minutě se Řehák vyznamenal při ráně jabloneckého pravého beka Holeše. V 34. minutě šli hráči účastníka nadcházejícího ročníku Evropské ligy do rychlého brejku, na jehož konci bylo uvolnění Masopusta a opět jeho nezvládnuté zakončení. V poslední minutě první půle se k přímému kopu postavil Nerad, ovšem Hanuš jeho podařenou střelu dokázal vyrazit.

Do druhého dějství Vysočina nastoupila se čtyřmi změnami a měla i první příležitost, když Zoubeleho střela z hranice šestnáctky letěla nad břevno. V 55. minutě Levin chytře rozehrál standardní situaci na nabíhajícího Zoubeleho, ovšem jeho střílena přihrávka přinesla jen závar před jabloneckou brankou, nikoli přímé ohrožení Hanuše. V 58. minutě na střídajícího gólmana Sváčka postupoval Hanousek, ale z úhlu jej nepřekonal. O dvě minuty později táhl rychlý kontr Klíma, uvolnil se do vápna a zde byl faulován. Bohužel, Levin Hanuše z pokutového kopu nepřekonal, neboť exjihlavský gólman jeho přízemní pokus k levé tyči lapil. O minutu později pálil na druhé straně nad břevno Považanec. Další minuty byly na šance chudé. Oba týmy bojovaly, hráli agresivně, k vidění byla řada důrazných soubojů, nikoli však nebezpečných situací ve vápně. V poslední desetiminutovce zápasu aktivita přešla na kopačky hráčů v modrém. Svoji snahu korunovali zaslouženou vyrovnávací brankou v 89. minutě, kdy vpravo dobře zakombinovali Matulka se Smejkalem, jenž do vápna uvolnil Levina, který přízemní střelu z pravé strany šestnáctky trefil na zadní tyč do sítě – 1:1! Když v nastaveném čase poslal Považanec přímý kop z velkého úhlu nad břevno, zrodila se remíza 1:1.

„Sehráli jsme kvalitní přípravné utkání proti silnému soupeři, pro nějž šlo o první letní duel. Rozložení našich sil jsme přizpůsobili kondiční připravenosti hráčů, tudíž někteří odehráli 30 minut, jiní takřka hodinu. V některých fázích utkání jsme se prezentovali slušným výkonem a dařila se nám kombinace. Jenže v naší hře je zatím citelně znát odchod útočníků Ikauniekse a Dvořáka. V pokutovém území, kde se zápasy rozhodují, nejsme tak nebezpeční, důrazní a produktivní. Ostatně, tentýž problém nás provázel i v závěru jarní části. Dále mi vadí, že jsme nejen dnes, ale i v předchozích přípravných zápasech, dávali soupeřům po našich chybách prostor k nebezpečným brejkům. Proti Jablonci jsme takto inkasovali po chybě Vaculíka s Fulnekem, navíc při gólové střele rozhodně neměl čisté svědomí gólman Řehák. Každopádně, zápas rozhodně splnil svůj kondiční a herní účel,“ řekl k utkání trenér Martin Svědík, jehož mrzí zápasové zranění Jana Javůrka a Filipa Vedrala.