29.08.2023, Miroslav Fuks

FC Vysočina na půdě divizních Nespek potvrdil roli favorita

FC Vysočina na půdě divizních Nespek potvrdil roli favoritaDivizní Nespeky druholigovému favoritovi v MOL Cupu statečně vzdorovaly do 20. minuty, kdy skóre otevřel Mame Tall. Do poločasu Vysočina přidala další branky díky Tomáši Fraňkovi a Miroslavu Turečkovi. Zkraje druhého dějství dokázali domácí snížit, ale další branky už střílela Jihlava. Postupně Martin Sládek, Marvis Ogiomade a znovu Tall upravili na konečných 1:6.

NespekyNespeky
2.kolo, úterý 29.8.2023, 17:30
1:6
(0:3)

Branky: 51. Turek – 20. a 82. Tall, 26. Franěk, 30. Tureček, 67. Sládek, 78. Ogiomade
ŽK: 10. Hronek
Rozhodčí: Krejsa – Černoevič, Hádek
Diváci: 680
Nespeky: Vašák (46. Drážek) – Balata (23. Klauz), Bredler (46. Rosenvald), Čaloun (46. Toyin), Hronek, Maršoun, Melichar, Pešta, Petlička, Skalický, Turek (73. Máca).
FC Vysočina: Mastný (46. Jágrik) – Svoboda, Piško, Sládek, Peřina – Vítek, Tureček – Křivánek, Franěk, Ogiomade – Tall. Náhradníci: Tonbul, Křehlík, Chytrý, Farka, Araujo-Wilson, Selnar.

Vysočina na divizní trávník v Nespekách vyběhla v sestavě, která se na všech postech lišila oproti jedenáctce, která v pátek nastoupila k ligovému duelu proti Chrudimi. Premiéru v prvním týmu FCV si odbyl navrátilec z Manchesteru United Ondřej Mastný.

Favorizovaní hosté si od první minuty vynutili územní převahu. Kombinací a účinným presingem Nespeky prakticky nepustili k míči a usadili se na polovině divizního soupeře. Zatímco v 1. kole v Havlíčkově Brodě jihlavský tým poprvé skóroval ve 23. minutě, tak v Nespekách se mu to podařilo o 3 minuty dříve. A střelec byl stejný – Mame Tall, jenž přesně zakončil kombinaci po pravé straně – 0:1. O 6 minut později hosté své vedení zvýšili, když rohový kop dopadl na hlavu precizně zakončujícího Fraňka – 0:2. Chvíli poté mohli domácí snížit na rozdíl jedné branky, ale střídající Kluz svůj postup na gólmana Mastného zakončil střelou vedle. Po půlhodině hry se na levém křídle prosadil aktivní Ogiomade, po jehož akci a následné střele jednoho ze spoluhráčů skončil míč na tyči, ovšem Tureček už měl při dorážce snadnou práci – 0:3. O dvě minuty byl ve velké šanci levý bek Peřina, ale své zakončení poslal přímo do ležícího brankáře Vašáka. Ve 41. minutě Franěk na hranici šestnáctky parádně vypálil z otočky a míč skončil na břevně. V závěru poločasu se Nespeky dočkaly branky a v obci nastala velká sláva, avšak rozhodčí zapískal útočný faul.

Vysočina do druhého poločasu sáhla ke změně na brankářském postu, kdy Mastného vystřídal Jágrik. Hosté pokračovali v kontrole hry, paradoxně však po nedůslednosti v defenzívě inkasovali. Nadšeně hrající Nespeky se brankové odměny dočkaly v 51. minutě, kdy se k míči ve vápně dostal Turek a nekompromisně prostřelil Jágrika – 1:3. Vysočina se poté vrátila ke své ofenzivní převaze, ovšem povzbuzení domácí nevynechali jediné příležitosti ke vstřelení kontaktní trefy. Rozhodně měli míč v držení častěji, než v první pětačtyřicetiminutovce. V 58. minutě Nespeky přečkaly přímý kop v podání Ogiomadeho, který přizvednutý zdí skončil na rohovém kopu. Chvíli poté ze střední vzdálenosti pálil Franěk, ale jeho projektil letěl vysoko nad břevno. Po hodině hry se po pěkné akci domácích musel činit i Jágrik, když střela skončila v jeho rukavicích. Tříbrankové vedení a větší klid Jihlavě vrátil v 67. minutě mladý stoper Sládek, když po centru z pravé strany vyslal halfvolej a ten nakonec doskákal za brankovou čáru – 1:4. V 77. minutě divizní celek vyjel ze své defenzivní ulity a vybojoval si standardní situaci. Příležitost pro Nespeky zakončil Maršoun, nicméně zamířil vedle. V 78. minutě se hosté dočkali páté branky, když se po centru z pravé strany pohotovou střelou ze vzduchu prosadil Ogiomade – 1:5. Vzápětí Nespeky málem přispěchaly s odpovědí. Střídající Máca vyslal křížnou střelu, která ale doskákala vedle branky. Místo toho na druhé straně přišla další gólová radost Vysočiny, o kterou se po rychlé akci postaral urostlý Tall – 1:6. V 85. předvedly Nespeky pohlednou akci, při níž musel zasahovat Jágrik. V dalších minutách už se na skóre nic nezměnilo a Vysočina dokráčela k bezproblémovému postupu do 3. kola MOL Cupu.

Pohárový duel nám zhodnotil asistent trenéra Vojtěch Lampíř: „Jsme spokojení. Od začátku utkání jsme dominovali, byli jsme kvalitní na balónu a troufám si říct, že konečný výsledek odpovídá dění na trávníku. V první půli jsme byli aktivní, což se postupně podepsalo i na skóre utkání. Ve druhém dějství jsme trochu běžecky polevili a soupeř se dostal do dvou šancí, z nichž jednu proměnil. Poté kluci zase zapnuli a přidali jsme další tři branky.“
Asistent kouče Oulehly se vyjádřil i ke složení sestavy: „Nesáhli jsme k žádnému střídání krom brankářského postu, protože jsme klukům chtěli zajistit maximální zápasovou minutáž. Těší nás, že se méně využívaní hráči ukázali v dobrém světle a ošidný pohárový duel bez potíží zvládli. Hráli to, co jsme chtěli, precizně drželi strukturu hry a individuálně se předvedli.“