29.01.2012, Miroslav Fuks

FC Vysočina překvapivým vítězem Tipsport ligy!

FC Vysočina překvapivým vítězem Tipsport ligy!Patnáctý ročník prestižního zimního fotbalového turnaje Tipsport liga přinesl velké překvapení v podobě nečekaného vítěze. Turnajové prvenství a zajímavou finanční prémii získal FC Vysočina Jihlava, který si ve finále po zásluze poradil se Slovanem Liberec 1:3 (1:1)! Dvě branky vítězů zaznamenal nejlepší střelec turnaje Stanislav Tecl a skóre utkání otevřel Petr Kolařík. Za hosty v první části vyrovnával z penalty Janů. Jihlavští fotbalisté během sedmi duelů turnaje nepoznali hořkost porážky a pouze jednou remizovali. Jaromír Blažek, který finále strávil na lavičce, byl vyhlášen nejlepším gólmanem turnaje.

LiberecLiberec
Turnaj, neděle 29.1.2012, 13:00
1:3
(1:1)

Góly: 28. Janů (pen.) – 8. Kolařík, 54. (pen.) a 72. Tecl
Diváci: 200
Liberec: Kolář - Bína, Polák, Kelić, Liška - Rilke, Janů, Rybanský (54. Soběslav), Drobílek - Mustafa, Suk (54. Lukes).
FC Vysočina: Uvarenko – Kryštůfek, Komárek, Gavrić, Helísek (46. Halama) – Veselý, Fadrný (46. Tecl), Kolařík, Kliment (70. Šandera) - Vacek, Sedláček (87. Pavlík).

Vyvrcholení zimního turnaje přineslo ze strany obou finalistů silně kombinované sestavy. V základních sestavách nastoupil jediný hráč, který se objevil v sobotních semifinálových duelech – jihlavský Helísek. V jihlavské sestavě nastoupila dvojice hráčů juniorky – Lukáš Kryštůfek a David Vacek. Do druhé části pak naskočil další junior Vojtěch Šandera. Zajímavostí je i odměna pro jednoho z fanoušků FC Vysočina – tři minuty před koncem si pobyt na hřišti vychutnal Robert Pavlík vystřídavší útočníka Sedláčka.

V 7. minutě viděli diváci první střelu na branku, a hned byla gólová. Jeden z libereckých hráčů podklouzl ve středu hřiště, jihlavští šli do přečíslení, Kryštůfek vysunul dalšího mladíka Kolařík a ten otevřel skóre utkání – 0:1. Slovan se pokusil o odpověď v 10. minutě, kdy utekl po levé straně Drobílek, na jeho přízemní centr si naběhl Mustafa, ze sedmi metrů ale v pádu branku přestřelil. Liberec si po většinu zápasu udržoval územní převahu a více držel míč, jenže Vysočina podnikala rychlé brejky, byla nebezpečnější a soupeře výrazně přestřílela (3:14 na střely na branku!).  Slovan v řadě šancí podržel mladý brankář Koláře. Liberec se dočkal vyrovnání ve 27. minutě, když zkušený Janů proměnil penaltu po ruce jednoho z jihlavských hráčů. O dvě minuty později mohl Slovan vést. Mustafova střela řádně protáhla exlibereckého Uvarenka, který však svůj tým podržel. Poločas skončil nerozhodně jen díky několika úspěšným zákrokům libereckého gólmana Koláře.

První velkou šanci druhé půle přinesla 51. minuta, kdy aktivně a bojovně hrající Jihlavě skvěle vyšel brejk, jenže jasnou gólovou šanci zhatil skvělým vyběhnutím a skokem pod nohy útočníka brankář Kolář. V 54. minutě došlo k penaltovému zákroku libereckého Bíny na pronikajícího Tecla, který vystřídal do druhé půle. Tento spolehlivý penaltový exekutor se přesnou ranou nemýlil – 1:2. V 71. minutě už to bylo o dvě branky. Z levé strany přišla nebezpečná akce Jihlavy, zakončená nepřesnou střelou Sedláčka, jenže na naší zadní tyči jí ve skluzu uklidil do sítě Tecl - 1:3. Ten tak potvrdil svoji pozici nejlepšího střelce turnaje! Ve zbývajících minutách utkání už koncentrovaná sestava Vysočiny změnu stavu nepřipustila a se závěrečným hvizdem rozhodčího přišla velká jihlavská radost z překvapivého turnajového triumfu a příjemné finanční prémie.

4.kolo | Liberec - FC Vysočina | 1:1
18.kolo | FC Vysočina - Liberec | 0:0