21.09.2022, Miroslav Fuks

FC Vysočina v Libišanech odvrátil blamáž až v prodloužení

FC Vysočina v Libišanech odvrátil blamáž až v prodlouženíFC Vysočina odvrátil pohárovou blamáž na půdě FC Libišany až v prodloužení. Domácí celek, který je nováčkem MOL Cupu i Přeboru Pardubického kraje, dokázal ve druhé půli vyrovnat nepříznivý stav po penaltě proměněné Filipem Vedralem a skóre 1:1 udržel až do konce základní hrací doby. Druholigový favorit své střelecké trápení protrhl až ve 108. minutě, kdy se trefil Tomáš Svoboda a o chvíli později na konečných 1:3 upravil Mame Tall.

LibišanyLibišany
2.kolo, středa 21.9.2022, 16:00
1:3prod
(0:1)

Góly: 54. O.Kraják - 41. Vedral (pen.), 108. Svoboda, 113. Tall
ŽK: 44. Chmelík, 49. Šibal, 99. Ottmar, 117. Semelka – 28. Peřina, 61. Ogiomade, 117. Shudeiwa
Rozhodčí: Krejsa – Šimáček, Matoušek
Diváci: 550
Libišany: Šimon – Kirchner, Chmelík, Motyčka, Ottmar, O.Kraják, Machala, Jošt, L.Kraják, Záruba, Šibal. Náhradníci: Zasadil, Semelka, Horyna, Jelínek, Fidra, Kovaliv, Říha.
FC Vysočina: Soukup – Svoboda, Vedral, Piško (62. Lacko), Peřina (91. Selnar) – Tureček, Shudeiwa – Křivánek (80. Farka), Ogiomade (62. Křehlík), Fila (72. Zahradník) - Araujo-Wilson (62. Tall). Náhradníci: Jágrik.

Tým kouče Jan Kameníka postoupil do 3. kola MOL Cupu, kde se s velkou pravděpodobností může těšit na domácí konfrontaci s prvoligovým týmem. Cesta k atraktivnímu utkání však byla proti nadšeně hrajícím Libišanům velice trnitá. Co v pozápasovém hodnocení jihlavského trenéra zaznělo? „Od počátku zápasu jsme více drželi míč a snažili jsme se o kombinační hru. Na menším hřišti se nám více dařila v křídelních prostorech, než středem pole. Domácí bránili v užším bloku v hlubším postavení a my jsme po celý duel dobývali jejich defenzívu. Bohužel, nešlo nám to podle představ a vytvářeli jsme si málo gólových příležitostí. Scházel mi větší tlak ve vápně i střelba ze střední vzdálenosti, k níž jsme se přes obranný val jen těžko dostávali.“

Jak Kameník viděl brankové situace a další průběh pohárové bitvy? „Úvodní branku zápasu vstřelil z penalty ještě do poločasu Filip Vedral, přičemž pokutovému kopu předcházel faul na našeho hráče po centru ze strany a následném závaru před brankou gólmana Šimona. Jenže brzy po nástupu do druhé půle jsme si nechali vstřelit vyrovnávací branku. Už potřetí v poslední době jsme inkasovali z brejku, když jsme nedostatečně zajistili obranu. To hráčům rozhodně musím důrazně vytknout. Zbytečně jsme si takto zkomplikovali zápas, místo toho, abychom šli za druhou brankou. V dalších minutách jsme Libišany znovu sevřeli a měli jsme optický tlak, ale opět se potvrdilo, že se nyní trápíme s proměňováním šancí i jejich tvorbou. Schází nám přesná finální přihrávka a efektivní náběhy hráčů do správných prostorů. I proto se šlo do prodloužení.“

Jak jste viděl prodloužení? „Naplno se projevila naše kondiční převaha. Navíc jsme s příchodem Lacka, který se zařadil netradičně na post stopera, a Selnara uklidnili hru a kvalitněji jsme kombinovali přes křídla, odkud jsme do vápna posílaly nebezpečné míče. Dvakrát se tak prosadili Tomáš Svoboda a Mame Tall. Naopak soupeř už se k ničemu nedostal. Jsme rádi, že jsme toto ošidné utkání dovedli do postupového konce,“ uvedl Kameník.

V duelu jste dali velký prostor talentům z klubové akademie. Zasáhli do něj hned tři dorostenci a jeden hráč ročníku 2004. Jak jejich výkony hodnotíte? „Jsme velmi rádi, že jsme je do tohoto duelu dostali a že takto nabrali velmi cenné zkušenosti. Díky tomu jsme sestavu trochu více protočili a dali šanci hráčům, kteří toho za nás zatím moc neodehráli. Křehlík, Zahradník a Farka v utkání obstáli, jejich nástup do naší hry vnesl větší rychlost, pohyb a též kvalitu na balónu. Farka začal jako křídelník, což není jeho optimální post, ale v prodloužení se zasunul na beka, kde to zvládl velmi dobře. To samé mohu říci o Křehlíkovi, který hrozil ze strany, odkud do vápna posílal nebezpečné míče. A dařila se mu spolupráce se spoluhráči. Zahradník se v pozici podhrotového hráče k balónům dostával trochu méně a neměl moc prostoru se rozběhnout, ale bylo to dané menším hřištěm a hustou obranou soupeře. Zařazení těchto mladíků je samozřejmě odrazem kvalitní práce Regionální fotbalové akademie. Na Filu, ač je věkem stále ještě dorostenec, již nahlížíme optikou stabilního člena našeho kádru a klademe na něj větší nároky,“ okomentoval lodivod FCV.

Na místě je jistě ocenění výkonu domácího týmu, že? „To jednoznačně. Je vidět, že tam dobře pracují a mají fotbal rádi. Disponují útulným prostředím, které má svoji úroveň a kam přišlo zhruba 600 diváků. Byli nebezpeční po jejich pravé straně, kde nás v některých momentech dokázali přečíslit a vytvořit si nebezpečnou situaci,“ uzavřel své hodnocení Kameník.