09.04.2014, Miroslav Fuks & Jaroslav Wollmann

Plzeň porazili, tři góly vstřelili, ale v poháru končí

Plzeň porazili, tři góly vstřelili, ale v poháru končíFotbalisté FC Vysočina se s Pohárem České pošty ve čtvrtfinále rozloučili opravdu se ctí. Mistrovské Plzni cestu mezi čtyři nejlepší celky řádně znepříjemnili, bojovným výkonem nadchli početné publikum a otočili nepříznivý vývoj zápasu, díky Karolu Karlíkovi, Murisi Mešanovićovi a Michalu Vepřekovi vstřelili tři branky, favorizovaného soupeře porazili a k postupu do semifinále jim scházel jediný gól. Postupu Viktorie výrazně napomohla diskutabilní penalta v 50. minutě.

Čtvrtfinále - II., středa 9.4.2014, 18:00
3:2
(2:1)
PlzeňPlzeň

Gól: 32. Karlík, 37. Mešanović, 90. Vepřek – 15. Tecl, 50. Kovařík (pen.).
ŽK: Mešanović, Karlík – Kolář, Hejda, Hořava, Limberský.
Rozhodčí: Jech – Urban, Dobrovolný.
Diváci: 3389
FC Vysočina: Hanuš – Jánoš, Šourek, Krejčí (71. Kučera), Josl (77. Vepřek) – Kukoľ, Karlík, Koloušek, Kosak – Přeučil, Mešanović (73. Harba). Náhradníci: Vejmola – Jungr, Vaculík.
Plzeň: Bolek – Řezník, Hejda, Procházka, Limberský – Hořava, Horváth (90. Končal) – Petržela (86. Ďuriš), Kolář, Kovařík – Tecl (58. Wágner). Náhradníci: Kozáčik – Hrošovský, Bakoš, Rezek.

Kouč Petr Rada dal šanci, obdobně jako v úvodním pohárovém duelu v Plzni, hráčům širšího kádru. Zatímco ze standardního složení obrany scházel pouze Mikula, tak z ofenzívy zůstali na lavičce Jungr, Vaculík, Kučera a Harba. Jedinečnou šanci přesvědčit trenéra o svých schopnostech tak dostali v poslední době méně využívaní Karlík, Kosak, Přeučil a Mešanović.

Vysočina možná nenasadila všechna ofenzivní esa, ovšem hráči, kteří je nahradili, svým výkonem v pohárovém duelu dokázali, že se Jihlava může těšit z kvalitního kádru. V první šanci zápasu se ve 14. minutě ocitl Karlík, který po centru Kukoľa z pravé strany pálil z hranice vápna nad branku. O minutu později hosté vstřelit velice důležitou branku. Kolář hlavou prodloužil míč za stopery nabíhajícímu Teclovi a exjihlavský kanonýr bez problémů přehodil vybíhajícího Hanuše – 0:1. Vysočina se však nevzdala! V 17. minutě si Přeučil zaběhl na pravou stranu, zbavil se Limberského a prostrčil míč do vápna na Kukoľa, který pohotově napálil břevno! Ve 28. minutě zpoza velkého vápna vystřelil Hořava, ovšem Hanuš jeho pokus bez problémů lapil. Zasloužené vyrovnání se zrodilo v 32. minutě, kdy Mešanović zády k bráně udržel na malém vápně balón, přistrčil jej na Karlíka, který se z vápna trefil přesně k tyči – 1:1. O pět minut později už Vysočina vedla, přičemž gól lze označit za hodně kuriózní. Karlík odkopával balón z vlastní poloviny před svým vápnem, k míči se bez problémů dostal gólman Bolek, ale byl mimo pokutové území, takže musel hrát nohama. Atakoval ho Mešanović, dokázal vystihnout jeho kličku, vypíchl mu míč a zhruba ze čtyřiceti metrů trefil prázdnou branku – 2:1! Jihlavě v tuto chvíli k postupu scházel jediný gól.

Plzeň do druhé půle vstoupila velmi aktivně a ofenzivním tlakem. V 46. minutě technicky vypálil Horváth, ale Hanuš byl na místě. O minutu později mohl podruhé skóroval Tecl, ovšem svůj průnik z levé strany do vápna nezužitkoval a ve velké šanci přestřelil. Plzeň se přesto uklidňující druhé branky dočkala. Sudí Jech v 50. minutě pískl hodně diskutabilní pokutový kop poté, co Hořava při pohybu z velkého vápna upadl při kontaktu s Kosakem. Kovařík z ohlušujícího pískotu tribun penaltu proměnil – 2:2. Tento moment hodně ubral na dramatičnosti zápasu a nasadil korunu nepovedenému výkonu trojice sudích. Vysočina cítila křivdu a snažila se o vstřelení kýžených dvou branek, Plzeň jí však aktivní hrou do šancí nepouštěla. Za zmínku stála v 73. minutě jedovka Kučery zpoza vápna, kterou Bolek vyrazil na roh. V závěru jihlavští fotbalisté toužili alespoň po třetí brance a tím po povzbuzení v podobě vítězství nad úřadujícím českým mistrem. Nakonec se po zásluze dočkala v 90. minutě, kdy Koloušek na pravé straně rozehrál standardní situaci a do vápna se snesl balón až na zadní tyč na nohu Vepřeka, který pod břevno nekompromisně skóroval – 2:3. Na další gól a tím postup do semifinále už jihlavský celek neměl dostatek času.

10.kolo | FC Vysočina - Plzeň | 1:2
24.kolo | Plzeň - FC Vysočina | 1:1