25.09.2019, Redakce

Vysočina byla Spartě vyrovnaným soupeřem, favoritovi těsně podlehla

Vysočina byla Spartě vyrovnaným soupeřem, favoritovi těsně podlehlaPutování FC Vysočina MOL Cupem skončilo před branami elitní šestnáctky. Na jihlavském stadiónu po velmi dobrém výkonu a vyrovnaném průběhu podlehla velké favoritovi a slavnému celku z Letné - Spartě Praha. Hosté šli do vedení díky Kozákovi, ale Tomáš Smejkal záhy srovnal. Ve druhém dějství se štěstí v závěru přiklonilo hostů, kteří se po brance Haška mohli radovat z postupu - 1:2 (1:1).

3.kolo, středa 25.9.2019, 17:00, sestřih
1:2
(1:1)
SpartaSparta

Góly: 15. Smejkal – 13. Kozák, 85. Hašek.
ŽK: 45+1. Tijani, 55. Rezek, 86. Mikuš, 88. Smejkal.
Rozhodčí: Rejžek – Kotalík, Pečenka.
Diváci: 3676
FC Vysočina: Veselý – Svoboda (70. Novotný), Pojezný, Tijani, Javůrek – Vaculík (87. Vedral), Lacko – Mikuš, Smejkal, Rezek – Jawo (81. Koubek). Náhradníci: Vejmola – Trajković, Ritter, Klobása.
Sparta: Nita – Vindheim, Kaya, Hancko, Frýdek (49. Hanousek) – Mandjeck, Trávník – Karlsson (76. Graiciar), Kanga (64. Hašek), Plavšić – Kozák

Trenér Radim Kučera oproti ligovému utkání s Brnem učinil hned pět změn v základní sestavě. Debutem v základní sestavě „áčka“ si na postu stopera prošel odchovanec Karel Pojezný a na lavičce byl připraven teprve sedmnáctiletý Adam Ritter.

K prvnímu ohrožení branky se v 7. minutě dostal Vindheim po rohu Kangy, ale Veselý si s jeho pokusem poradil. To ve 13. minutě se už rudí mohli radova, když Kozák dostal míč do vápna, otočil se kolem mladíka Pojezného a zakončil nechytatelně – 0:1. Jenže Vysočinu tento moment nakopl k vyrovnání! Javůrek v 15. minutě z levé strany poslal míč do vápna, kde jej z první napálil Smejkal a Nita neměl nárok – 1:1. V 37. minutě mohla jít Vysočina do vedení po průniku a ráně Mikuše, ale Nita vytáhl výborný zákrok. O dvě minuty později se mohli po skrumáži při rohovém kopu radovat hosté, ale Tijani dokázal kulatý nesmysl na brankové čáře odkopnout před hlavičkujícím Frýdkem. Stav 1:1 byl po úvodní pětačtyřicetiminutovce zasloužený.

První nebezpečnou šanci druhé půle měli domácí, když křídelní průnik Rezka se Smejkalem skončil jen v autu a následně z těžké pozice střílel Mikuš vedle. Vysočina byla i nadále při chuti, což kolem 51. minuty dokumentoval krásný průnik Jawa, tři nebezpečné rohy či parádní rána Javůrka, kterou Nita vytáhl z šibenice. A když už stadión propukl v jásot v momentu, kdy Jawo v 53. minutě překonal Nitu, tak byl máván ofsajd. O chvilku později pohotově z voleje pálil Smejkal, ale Nita byl na místě. V 55. minutě skvěle unikl Mikuš, ale jeho gólovou střelu zablokovala hostující obrana. V 57. minutě zleva centroval Javůrek a Kaya si málem míč srazil do vlastní sítě. Sparta o sobě dala ve druhé půli poprvé vědět v 58. minutě, kdy si centr ve vápně našel Kangu, který pálil z první, ovšem Veselého reflex na brankové čáře byl perfektní! A vzápětí po průniku Hanouska po levé straně střílel z penalty nad břevno Trávník. V 70. minutě se zase neujal přímý kop z pětadvaceti metrů v podání Karlssona – střele letěla metr nad břevno. V 82. minutě málem využil nedorozumění mezi Tijanim a Veselým Kozák, ale domácí gólman situaci nakonec zachránil. Sparta si vytvořila územní tlak, který korunovala v 86. minutě brankou na 1:2. Střely Hancka domácí obrana zablokovala, ale na hlavičku Haška po centru Vindheima už skončila v síti. Nepříznivý stav v závěru, to pro hráče FCV není nic nového a nepřekonatelný problém. I proti Spartě si v závěru dokázali vytvořit tlak a vyrovnání bylo na dosah. Bohužel, závar ve 4. minutě nastavení, při němž po střele Rezka ve velké šanci vyplaval Tijani, vyrovnáním neskončil. Nita svůj tým podržel. Sparta se tak mohla radovat z postupu.