14.03.2015, Miroslav Fuks

Vysočina na Dynamu dominovala a zaslouženě vyhrála!

Vysočina na Dynamu dominovala a zaslouženě vyhrála!Fotbalisté FC Vysočina se zcela dočkali první jarní výhry, když ovládli utkání na půdě Dynama České Budějovice a ve velmi důležitém záchranářském duelu zvítězili 1:3 (1:1). Pod dvěma jihlavskými góly se proměněnými pokutovými kopy podepsal Lukáš Vaculíka a tříbodový export pečetil Muris Mešanović.

Diváci: 3278
Č. Budějovice: Křížek - Janotka, Kladrubský, Lengyel, Machovec (71. Linhart) – Eliáš, Volešák (61. Benát) - Pešek, Varadi, Śkoda – Kalod (46. Funda). Náhradníci: Fryšták –, Řezáč, Dvořák, Chrien. Trenér František Cipro.
FC Vysočina: Hanuš – Kukoľ, Tlustý, Krejčí, Hybš – Marek, Kučera – Fulnek, Marcin (75. Kliment), Vaculík (84. Jungr) – Mešanović (90. Kryštůfek). Náhradníci: Blažek – Demeter, Batioja, Harba. Trenér Luděk Klusáček.

V sestavě FC Vysočina došlo oproti utkání s Jabloncem ke dvěma změnám. Do základní jedenáctky se po trestu za žluté karty vrátil Krejčí, který nahradil stopera Kryštůfka, a místo nemocného podhrotového hráče Šulka dostal důvěru poprvé v základní ligové sestavě Marcin. Alespoň na lavičku poprvé po těžkém zranění usedl Jungr.

Vysočina do utkání vstoupila aktivněji, když už ve 2. minutě zahrávala roh, který však skončil nepřesným signálem. Na druhé straně se v 5. minutě dostal k hlavičce po centru z pravé strany Kalod, ale Hanuše neohrozil. Hlavou odpověděl v 9. minutě Vaculík, který poslal centr Mešanoviće těsně vedle levé tyče. Vysočina nadále lépe kombinovala a držela míč. Ve 13. minutě Hybš velmi dobře nacentroval na zadní tyč, kde si naběhl Marcin a poslal hlavičku do tyče Křížkovy branky. Od ní se kulatý nesmysl odrazil až k druhé tyči a kolem ní do zázemí! Velkou šanci měli i domácí, když v 15. minutě potáhl Pešek rychlý brejk po pravém křídle, našel Kaloda a ten hlavičkoval velmi nepřesně mimo branku. Ve 20. minutě Kučera uvolnil do vápna Mešanoviće, ten se krásně u postranní čáry zbavil Lengyela, ovšem finální přihrávka mu na přetíženém malém vápně nevyšla. Ve 23. minutě se po rozehraném přímém kopu odhodlal ke střele Hybš, ale pálil metr nad břevno. Ve 24. minutě z úhlu vystřelil Pešek a Hanuš jeho pokus raději vytáhl na roh. V 25. minutě hosté podnikli rychlý brejk, Kučera vysunul Fulneka, ten našel Mešanoviće a bosenský hrot z dvaceti metrů pálil těsně vedle tyče. Ve 26. minutě byl po další rychlé akci Vysočiny faulován ve vápně pronikající Kučera Kladrubským a zahrávala se penalta! K té se postavil kapitán Vaculík a přesnou ránou k pravé tyči se nemýlil – 0:1! Jenže už o chvilku později Marek ve vápně zavadil o Volešáka a byla tu další penalta, kterou bezpečně proměnil Kladrubský – 1:1. V 31. minutě to Mešanović znovu zkoušel technicky ze střední vzdálenosti, ovšem Křížek s jeho střelou měl lehkou práci. V 35. minutě se Fulnek s Marcinem prokombinovali do vápna a Marcin se dostal ke stříleném centru do vápna, který však před Mešanovićem lapil Křížek. Ve 40. minutě Kučera rychle rozehrál na Marka, který poslal do vápna centr na zadní tyč, našel Marcina, jenž vrátil na Kukoľa, který trefil spojnici! K odraženému míči už se Vaculík nedostal. Ve 45. minutě po pravém křídle parádně utekl Kukoľ, ovšem jeho střílenou přihrávku gólman Křížek zachytil. První dějství tak skončilo smírem.

Vysočina znovu začala aktivně. Před domácí brankou bylo poprvé horko v50. minutě, kdy se Fulnek odhodlal k sólu a byl faulován na hranici velkého vápna. K přímému kopu se postavil Hybš, ale trefil jen svého spoluhráče ve zdi. Odražený míč dobře napálil Vaculík, ale byl z toho jen roh. v 56. minutě Kučera našel ve vápně Mešanoviće, který se zbavil obránce a vystřelil. Křížek však tečovaný balón dokázal vyrazit. V 58. minutě Vysočina pom rohovém kopu předvedla velký závar s nůžkami Mešanoviće, ovšem gól nepřinesl. V 59. minutě Hybš potáhl míč přes půlku hřiště, na křídle našel Fulneka, s jehož stříleným centrem měl Křížek velkou práci. Chvilku poté Machovec fauloval ve vápně Mešanoviće a byla z toho další penalta! Zodpovědnost na sebe v 61. minutě vzal znovu Lukáš Vaculík a bylo to 1:2! Domácí se po špatném vstupu do druhé půle znovu pokusili o vyrovnání a herní zlepšení, ale museli čelit brejkům Vysočiny. V 68. minutě jeden z nich táhl. Kučera, do křídla uvolnil Fulneka, kterému nechybělo mnoho, aby před brankou našel volného Mešanoviće. V 72. minutě Vysočina zahrávala standardní situaci, která přistála u Krejčího, jehož hlavičku Křížek ještě vyrazil, ovšem jen před všudybyla Mešanoviće, který při dorážce měl lehkou práci – 1:3!  Domácí zahrozili po rohu v 75. minutě, kdy Varadi tečoval míč na přední tyči jen do boční sítě. V 78. minutě prošel obranou Dynama Kliment, obešel Lengyela, ovšem z úhlu pálil nad břevno. Ve zbývajících minutách hosté nepřipustili komplikace, drželi míč a nevyužili několik nadějně rozjetých brejků. Tři záchranářské body zcela po zásluze putovaly na Vysočinu!

Hráč utkání za FC Vysočina: 1. Lukáš Vaculík 48%, 2. Muris Mešanović 25%, 3. Matěj Hybš 11%, 4. Jan Hanuš 7%, 5. Jakub Fulnek 5%, 6. Matúš Marcin 2%, 7. Petr Tlustý 2%.

6.kolo | FC Vysočina - Č. Budějovice | 0:0
20.kolo | Č. Budějovice - FC Vysočina | 1:3