23.08.2014, Miroslav Fuks

Vysočina na favorizovaný Jablonec nestačila

Vysočina na favorizovaný Jablonec nestačilaVysočina v 5. kole SYNOT ligy zamířila na sever Čech s cílem pokusit se o překvapení na úkor jednoho z favoritů soutěže. V létě výrazně posílený Jablonec však první bodový zisk Jihlavy v tomto ročníku nedopustil a po zásluze si připsal vítězství 2:0 (1:0), když dvakrát skóroval Novák. Hosté znovu dohrávali v oslabení, když byl v 57. minutě po druhé žluté kartě vyloučen Kukoľ.

Diváci: 3318
Jablonec: Hrubý - Romera, Pernica, Kysela, Novák - Hübschman, Rossi - Kopic (82. Moulis), Pospíšil, Crnkić (77. Čížek) – Doležal (70. Kubista). Náhradníci: Špit – Kovář, Mišun, Loučka. Trenér Jaroslav Šilhavý.
FC Vysočina: Hanuš – Vidlička (71. Mlakić), Tlustý, Krejčí, Marek – Kučera, Jánoš - Kukoľ, Jungr (90. Fulnek), Vaculík – Harba (90. Duba). Náhradníci: Blažek – Mešanović, Kosak, Koloušek. Trenér Petr Rada.

Kouč Petr Rada v Jablonci nasadil očekávanou sestavu. Při rozsáhlé marodce ani neměl příliš na výběr, tudíž mezi náhradníky usedli dva mladíci z juniorky – devatenáctiletý chorvatský levý bek Mateja Mlakić a osmnáctiletý útočník Tomáš Duba. Zraněného stopera Lukáše Kryštůfka nahradil Petr Tlustý. V sestavě domácího celku nechyběl jihlavský odchovanec a český reprezentant Jan Kopic.

Domácí „galacticos“ nezačali náporem, ovšem už v 5. minutě hodně vystrašili jihlavskou defenzívu, když se z pětadvaceti metrů opřel do míče Rossi a napálil pravou tyč Hanušovy branky. Doležal z následné dorážky střílel z úhlu nad břevno. Vysočina hrozila z brejků, ovšem hned dvě nadějné akce zabrzdilo sporné ofsajdové postavení. Ještě větší vzruch přinesla 10. minuta, kdy Harba pronikl do vápna a Pernica v pádu rukou či ramenem odehrál míč do zázemí. Pískal se však jen roh. V 15. minutě se v pokutovém území uvolnil Crnkić a vyslal střelu, kterou tečoval některý z obránců Vysočiny nad břevno. Hanuš se musel pořádně protáhnout, aby balón vyrazil na roh. Jihlavský gólman si poradil i v 23. minutě s nepříjemnou hlavičkou Doležala. Po následném rohu však už kapituloval. Crnkić do vápna napálil odražený míč, který se po několika tečích dostal k volnému Novákovi, který „koníčkem“ otevřel skóre zápasu – 1:0. Ve 29. minutě se ve vápně dostal k zakončení Crnkić, ale tísněn nemohl být úspěšný. V 35. minutě se do vápna krásně uvolnil přes dvojici obránců Crnkić, vypálil, ale stoper Krejčí jeho ránu dokázal vyhlavičkovat. V 41. minutě vybojoval míč Jungr, potáhl brejk a z dvaceti metrů levačkou vystřelil těsně vedle levé tyče. Ve 42. minutě to byl opět agilní Crnkić, kdo zaměstnal defenzívu hostů. Po uvolnění od Rossiho se prosadil do vápna i ke střele, která naštěstí letěla nad břevno. Těsně před koncem prvního dějství našel Kučerův centr ve vápně Vaculíka, který se dokázal uvolnit přes Romeru, ten však v poslední chvíli dokázal nebezpečí zažehnat.

První příležitost druhé půle si po průniku do pokutového území vypracoval Rossi, jehož ránu Hanuš elegantně lapil. Jihlavské šance na bodový úspěch na severu Čech ještě více snížila 50. minuta. Pospíšil šajtlí uvolnil za obranu Nováka, který tvrdou ránou propálil Hanuše a vstřelil svoji druhou branku v zápase – 2:0. Jablonec byl i nadále aktivnějším celkem, což v 53. minutě dokumentovala pohotová rána Rossiho po přiťuknutí Kopice. Naštěstí letěla jen do Hanušovy náruče. V 54. minutě se k dalšímu slalomu odhodlal Crnkić, jehož střílený centr na poslední chvíli na roh odkopl Kučera. A v 57. minutě bylo z jihlavského pohledu ještě hůře. Kukoľ hasil jablonecký brejk faulem na Crnkiće, vyfasoval svoji druhou žlutou kartu v utkání a s ní i červený kartonek. V 68. minutě už to mohlo být 3:0, když Kopic předložil na malé vápno ideální míč Romerovi, jehož dorážku však Hanuš dokázal na brankové čáře zachytit. Další výbornou příležitost měl v 71. minutě Pospíšil po zatažení Crnkiće, ale ani on nemířil přesně. Jablonec v této fázi zápasu dominoval a proti oslabenému soupeři si vytvářel tlak i šance. V 78. minutě si prostor k technické střele připravil Kopic, ale Hanuš byl opět na místě. Závěrečné dobývání jihlavské defenzívy už další branku nepřineslo, ovšem v 88. minutě byl blízko hattricku Novák. Jeho střela z levé strany však skončila vedle tyče. Zápas tak skončil 2:0, což byl pro Vysočinu ještě milosrdný výsledek.

5.kolo | Jablonec - FC Vysočina | 2:0
19.kolo | FC Vysočina - Jablonec | 1:1