04.07.2009, Miroslav Fuks

Vysočina na úvod bezbrankově s Českými Budějovicemi

Vysočina na úvod bezbrankově s Českými BudějovicemiPrvní letní zápas FC Vysočina a zároveň premiéra kouče Luboše Urbana na jihlavské lavičce skončila bezbrankovou remízou. Duel proti prvoligovým Českým Budějovicím přinesl dva rozdílné poločasy, po nichž lze konečný výsledek hodnotit jako zasloužený. Za Vysočinu též poprvé nastoupili Korčíán, Krutý a Minarech.

Č. BudějoviceČ. Budějovice
přát., sobota 4.7.2009, 16:00
0:0
(0:0)

ŽK: Schut
Rozhodčí: Benedikt - Eibl, Řehoř.
Č. Budějovice: Kučera (60. Pešule) - Nitrianský (46. Bakala), Horejš (46. Jasanský), Žižka, Leština (35. Riegel) - Dolejš, Schut, Mezlík, Šíma - Klavík (46. Sedláček), Timm (46. Ondrášek)
FC Vysočina: Winter - Veselý (46. Gabriel), Tlustý, Kadlec, Cihlář (46. Vyskočil) - Gába, Karlík (46. Lovětínský) - Vydra (60. Tecl), Minarech (46. Korčián), Krutý - Simr (60. Kaplan)

Kouč Luboš Urban nehodlal v prvním utkání měnit herní schéma, na které jsou fotbalisté FC Vysočina zvyklí a tak sestavu konstruoval v systému 4 – 2 – 3 – 1. „Hráli jsme proti kvalitnímu prvoligovému soupeři, tudíž jsme nechtěli sahat k hromadným střídáním. I proto hráči Kopic, Drábek, Dupal a Šamánek trénovali individuálně. Gólman Štěpanovský dostane šanci v dalších zápasech a jeho kolega Tulis ještě po zranění třísel není schopen nastoupit,“ uvedl po utkání kouče Luboš Urban.
Do zápasu lépe vstoupili fotbalisté Jihlavy, kteří si v úvodu vytvářeli větší množství příležitostí. Zle bylo pře gólmanem Kučerou již v 7. minutě, kdy budějovický brankář na těžkém terénu pouze vyrazil Karlíkovu ránu a následnou Simrovu dorážku z pěti metrů zastavila tyč. I další šance si na své konto připisovali fotbalisté z Vysočiny - hned v 11. minutě musel Kučera vytasit výborný zákrok po střele Vydry. Jihočeši odpověděli až v 18. minutě, kdy Horejš poslal dlouhým nákopem do úniku Dolejše, ten na kluzkém terénu přešel přes vybíhajícího gólmana a zpětnou přihrávkou hledal Timma, který se ale ke střele nedostal. Ještě zajímavější šance Jihočechů přišla o pět minut později, kdy po pohledné akci zkoušel obloučkem zakončovat Schut, jen těsně ale minul. V 27. minutě pálil po centru Timma bez přípravy Dolejš a jeho tvrdou ránu si za záda vlastního brankáře málem srazil Karlík. Hosté měli následně také velkou možnost, kdy po rychlé akci postupovali tři na jediného obránce Dynama, zakončující Minarech ale nechal pouze vyniknout velmi dobře chytajícího Kučeru. „Troufám si říci, že jsme po první půli měli vést 2:0. Lépe jsme se pohybovali, soupeře účinně napadali a byli herně lepší,“ dodal jihlavský kouč.
Úvod druhého poločasu byl na obou stranách viditelně poznamenán velkým množstvím střídání. Přesto mohl hned v úvodu skórovat Dolejš, tomu ale ve stoprocentní šanci míč přeskočil nohu a byl z toho nakonec pouze odkop od jihlavské brány. V dalších minutách sílil déšť a k vidění byl spíše urputný fotbal ve středu hřiště. Větší šanci si tak Dynamo připsalo až v 63. minutě, kdy Mezlík přiťukl balon Ondráškovi, který tvrdou ranou provětral rukavice hostujícího gólmana. V 69. minutě se po faulu na Ondráška postavil k zahrávání přímého kopu z velmi dobré pozice postavil Jasanský, jehož rána přes děravou jihlavskou zeď nadělala Winterovi velké problémy. O necelé dvě minutky později se pak po fatálním zaváhání hostující obrany dostal k zakončení Sedláček, jeho tečovaná rána ale zamířila mimo. Největší šance Dynama tak přišla až v samém závěru. Po nevinné akci středem hřiště se do balonu opřel pět metrů za vápnem Šíma a jeho ránu zastavila horní tyč jihlavské svatyně. V samém závěru si pak připsal na konto střelecký pokus ještě Petr Dolejš, jeho rána ale již nic nezměnila na konečném výsledku 0:0.
„Ve druhé půli jsme byli pod územní převahou domácích, kterým prospěl příchod zkušeného útočníka Sedláčka. Od hry jsme se dostali spíše v závěru této části. Remíza však byla vzhledem k rozdílnému průběhu obou poločasu zasloužená. Do utkání jsme šli z plného tréninku, stejně jako soupeř, který však má před námi týdenní náskok a navíc nastoupil ke třetímu přípravnému utkání. S přístupem hráčů mohu být spokojen. Z nových hráčů odehrál dobré utkání na levé kraji zálohy Krutý, Minarech střídal dobré okamžiky s horšími a Korčián si vedl výrazně lépe, když jsme v poslední dvacetiminutovce přešli na klasických 4 – 4 – 2 a on se postavil na hrot vedle Kaplana,“ řekl k zápasu Urban.