01.10.2023, Miroslav Fuks

Vysočina otočila nepříznivý vývoj a vybojovala důležitou výhru

Vysočina otočila nepříznivý vývoj a vybojovala důležitou výhruFotbalová Vysočina se po dlouhých pěti zápasech mohla opět radovat z vítězství. Dočkala se jej zaslouženě proti Prostějovu, ovšem cesta k důležitým třem bodům byla trnitá. Velmi dobrý vstup do utkání totiž kýžené góly nepřinesl, naopak se v závěru půle z penalty trefil Malec. Jihlavský obrat ve druhém dějství nastartovala přesná hlavička Justina Araujo-Wilsona a výhru trefil po krásném slalomu Matúš Lacko – 2:1 (0:1).

11.kolo, neděle 1.10.2023, 17:00
2:1
(0:1)
ProstějovProstějov

Branky: 53. Araujo-Wilson, 66. Lacko – 44. Malec (pen.)
ŽK: 71. Lacko – 55. Gábriš
Rozhodčí: Vokoun – Pospíšil, Ježek
Diváci: 508
FC Vysočina: Mastný – Svoboda, Vedral, Tombul, Peřina (74. Chytrý) – Tureček, A.Pešek – Franěk (81. Ogiomade), Lacko (89. Piško), Fila (81. Křivánek) – Araujo-Wilson. Náhradníci: Soukup – Shudeiwa, Tall.
Prostějov: Vejmola – P. Jaroň, K. Spáčil, Elbel (72. Cienciala), R. Látal – Gábriš, Schaffartzik, Habusta (67. Macháček), Slaměna (72. Koudelka), Šimek (84. Moučka) – Malec (67. Silný). Náhradníci: Krynskyj – Bolf.
Stanice TV prenosu: záznam

Kouč David Oulehla učinil hned čtyři změny oproti utkání se Spartou B, když místo Piška, Křehlíka, Selnara a gólmana Soukupa nastoupili Svoboda, Pešek, Franěk a Mastný.

Vysočina do utkání vstoupila velmi aktivně. Umně kombinovala, držela míč a snažila se prokombinovat do šancí ze hry či standardek. Hosté se soustředili na kontry, přičemž v 9. minutě si připsali první střelu. Urostlý kanonýr Malec však pálil z hranice vápna vysoko nad. Vzápětí se přes trojici obránců do šance umně prokličkoval Araujo-Wilson, ovšem pod tlakem beka nedokázal nahrát ani nebezpečně vystřelit. Ve 12. minutě zprava poslal do vápna přízemní přihrávku Fila, míč se odrazil ke Svobodovi, jenž si ho připravil a z úhlu vystřelil pouze do boční sítě. V 15. minutě byl 18 metrů od branky faulován Franěk a sám faulovaný mladík se postavil k přímému kopu. Z nadějné pozice však o metr přestřelil. Ve 23. minutě domácí dobře rozehráli rohový kop, po němž poslal bochánek na zadní tyč na nabíhajícího Araujo-Wilsona. Jihlavský útočník však z úhlu zakončoval jen do boční sítě. Tentýž hroťák pálil ve 25. minutě za vápnem a jeho nepříjemně tečovaný míč jen těsně minul branku bezmocného Vejmoly. Z následného rohu, který byl už pátý jihlavský, nezahřmělo. Po půlhodině hry se zrodila dosud největší šance zápasu, kterou měli dosud spíše pasivní Hanáci. Po centru zprava hlavičkoval z malého vápna Elbel, ovšem Mastný dokázal skvěle vyrazit. Následnou dorážku posla Šimek vedle branky. Prakticky vzápětí podnikla Vysočina vydařený útok, při němž balón putoval přes Araujo-Wilsona a Lacka k Fraňkovi, který však utaženou placírku poslal z dvanácti metrů jen do rukavic Vejmoly. Ve 32. minutě se z pětadvaceti metrů opřel do míče Pešek a jeho projektil letěl jen těsně nad břevnem. O minutu později posunul míč do vápna Svoboda na svého parťáka z pravé strany Filu. Jihlavský mladík pálil z úhlu pohotově, ale zadní tyč hodně minul. V 35. minutě při Vysočině stáli hned dvakrát všichni svatí. Nejprve Šimek prováhal šanci přehodit vysoko vyběhnuvšího Mastného, poslal však zajímavý přízemní balón na malé vápno, kde byl před odkrytou kasou Tonbul sám na dva prostějovské útočníky. Přesto jeho přesný skluz poslal míč vedle branky na roh. Ten kopal Jaroň a z malého vápna z ideální pozice hlavičkoval Malec, ale jen těsně vedle. Na druhé straně uvnitř vápna z nulového úhlu centroval Fila a jeho oblouček jen těsně minul branku a břevno. Živo bylo i před Mastným, který v 38. minutě čelil průniku a střele Jaroně, které prosvištěl metr vedle branky. V 39. minutě zprava odcentroval agilní Svoboda na Filu, který pálil z dobré pozice, ale ztroskotal na blokujícím obránci. Ve 43. minutě kopali hosté standardku z levé strany, po niž odražený míč napálil do blokujícího Vedrala jeden z Hanáků. Sudí Vokoun viděl ruku jihlavského kapitána a nařídil pokutový kop. Ten bezpečně proměnil bývalý slovenský reprezentant Malec – 0:1. A za tohoto stavu se šlo i do kabin.

A byl to právě tento urostlý útočník, který se ve 48. minutě hnal proti Mastnému do tutové šance poté, co pas přelétl Tonbula. Malcovo zakončení však nebylo z vydařených – trefil jen hruď domácího gólmana. V 50. minutě odpověděla Vysočina, když zleva odcentroval Peřina na hlavu Fraňka, jehož nepříjemný oblouček musel Vejmola vytěsnit na roh. V 52. minutě měl Franěk mnohem lepší šanci, když jej uličkou do vápna vyslal Lacko. Mladý křídelník však zakončení prováhal a radoval se blokující obránce. V 53. minutě už se ale Jihlava dočkala. Zprava odcentroval Pešek a ve vápně se nejlépe zorientoval Araujo-Wilson, jehož milimetrová hlavička skončila přesně u pravé tyče Vejmolovy branky – 1:1. V 58. minutě krásně vypálil zleva Elbel, ale z hranice vápna těsně minul pravou tyč. V 63. minutě se do vápna prodral Araujo-Wilson a stihl i zakončit, ovšem vysoko nad branku. V 66. minutě se Vysočina dočkala zaslouženého obratu. Lacko dostal na hranici šestnáctky balón od Fily, elegantně se zbavil dvou obránců a proti Vejmolovi zasunul k levé tyči – 2:1! V 70. minutě se po centru Fraňka položil do hlavičky Araujo- Wilson, ale tentokrát neměl přesná mířidla. V 79. minutě byli hosté blízko vyrovnání, když do vápna pronikl Koudelka a v dobré pozici našel Silného, který trefil z malého vápna jen tyč! Odražený míč poslal Slaměna díky bloku Vedrala jen vedle branky na roh. V 83. minutě si na levém křídle pohrál s bekem Ogiomade a na malém vápně našel Araujo-Wilsona, který však tísněn stoperem zakončení promáchl. V první minutě nastavení branku po centru Křivánka také neohrozil, ale jeho pohotová teč letěla jen těsně nad břevno. To však nevadilo, neboť velmi důležité body zůstaly na Vysočině!

11.kolo | FC Vysočina - Prostějov | 2:1