02.10.2013, Miroslav Fuks

Vysočina postoupila, ale výkonem nepřesvědčila

Vysočina postoupila, ale výkonem nepřesvědčilaFotbalisté FC Vysočina nedopustili překvapení a splnili svoji povinnost, když zvítězili na stadiónu v Karových Varech a postoupili do osmifinále Poháru České pošty, kde je už v sobotu čeká první duel na půdě Sigmy Olomouc. O výhře Jihlavy rozhodl v 11. minutě z pokutového kopu Lukáš Vaculík. Vysočina na západě Čech neproměnila řadu gólových příležitostí a v průběhu duelu přišla o tři zraněné hráče.

Diváci: 250
Karlovy Vary: Krbeček – Vondráček (74. Jankovský), Ivasko (46. Šollar), Stehlík, Špírek, Tůma, Machek, Jurdík, Holub, Altman (65. Řezáč), Staněk.
FC Vysočina: Hanuš – Marek, Krejčí, Šourek, Vaculík (76. Josl) – Jánoš – Masopust, Jungr, Harba (26. J.Kučera), Kosak (61. Kliment) - Teplý. Náhradníci: Blažek - Šilinger, Tlustý, Mikula.

Kouč František Komňacký v pohárové sestavě učinil poměrně výrazné změny oproti duelu proti Plzni. Hanuš v brance nahradil Blažka, obránci Tlustý a Josl usedli na lavičku a v sestavě je nahradili Krejčí a Vaculík, který se na post levého beka stáhl ze zálohy. Ve středové řadě vedle něj scházel i Karlík, což umožnilo zařazení Kosaka a stažení Harby do středové řady. Ofenzivní ladění jihlavské sestavy podtrhl hrotový útočník Teplý.

Vysočina do utkání vstoupila aktivně a s cílem co nejdříve vstřelit uklidňující první gól. Skutečně se jim to podařilo, neboť už v 10. minutě domácí hráči faulovali dvacet metrů před brankou a následný přímý kop skončil rukou karlovarského hráče v pokutovém území. K té se postavil kapitán Vaculík a neomylně otevřel skóre zápasu – 0:1. Jihlavští měli po celé první dějství více ze hry, dobře kombinovali, drželi míč a dokázali si vypracovat i brankové příležitosti. Hned tři přinesl závěr první půle. Nejdříve postupoval sám na Krbečka Kosak, kterého však exligový gólman vychytal.  O chvilku později se do velké šance dostal Teplý, ovšem z malého vápna netrefil odkrytou branku domácích. Do třetice se v závěru v dobré příležitosti octil Jungr, jehož hlavička bohužel letěla nad branku.

Druhá půle byla z jihlavského pohledu o poznání horší. Domácí nadšeně bojovali a snažili se na nerovném terénu a s podporou větru alespoň o vyrovnání. Vysočina se soustředila na defenzivní práci, kontrolu míče a vyrážela do brejků. Větší klid do jihlavských řad mohla přinést 54. minuta, kdy Krbeček dokázal Šourkovu ránu z malého vápna vytěsnit na roh. O čtyři později měl na hlavě vyrovnání domácí Šollar, ale prostor mezi třemi tyčemi netrefil. Snaživý třetiligový celek se dokázal dostat do blízkosti jihlavského branky a hrozil ze závarů a standardních situací, ovšem do další velké šance už se v zápase nedostal. Za zmínku snad stojí jen 88. minuta, kdy nebezpečně vypálil Machek a následně po rohu hlavičkoval Tůma mimo. Minutu předtím měla Vysočina jedinečnou šanci ke zvýšení stavu, když sudí nařídil penaltu po zdařilém brejku hostujícího celku. Josl však pokutový kop poslal vedle. O zaslouženém postupu prvoligového favorita tak rozhodla jediná branka už z 11. minuty. Vysočina teprve podruhé v celé sezóně udržela čisté konto.