22.07.2024, Miroslav Fuks

Vysočina své šance neproměnila a Brnu podlehla po šesté v řadě

Vysočina své šance neproměnila a Brnu podlehla po šesté v řaděPět zápasů v řadě FC Vysočina na Brno nestačil a nevedlo se mu ani na startu nového ročníku Chance Národní Ligy. Jihlava v první předvedla velmi dobrý ofenzivní výkon, ale na Sváčka nevyzrála. Naopak Janetzký už ve 4. minutě pálil nechytatelně. Po vyloučení stopera Štětky měli hosté v poslední čtvrthodině ulehčenou úlohu a svému vedení dali konečnou podobu 0:2 (0:1).

Diváci: 1230
FC Vysočina: Soukup – Hošek (75. Smutný), Štětka, Boussou, Labaran – Pešek (80. Chytrý), Lacko – Franěk (59. Křehlík), Šancl, Selnar – Araujo-Wilson. Náhradníci: Jágrik – Miška, Sládek, Křivánek, Haala, Sadiq, Záhradník.
Brno: Sváček – Šural, Pernica, Štěpánek – Smejkal (66. Granečný), Nový, Janetzký, Kubr (73. Jambor) – Potočný (90. Švancara), Mateković (73. Texl), Kronus (66. Alli). Náhradníci: Hložánek – Mičuda, Hamza, Polák.
Stanice TV prenosu: ČT Sport

Kouč David Oulehla vsadil na základní jedenáctku, v níž nastoupily 4 nové tváře – kompletní defenzíva! Další posily figurovaly na lavičce, která od nového ročníku umožňuje obsadit hned 10 míst.

Pondělní televizní termín nebyl optimální, přesto se na stadiónu při domácí premiéře sešla slušná návštěva. Ve 3. minutě sledovala parádní dalekonosný pokus takřka z půlky v podání Lacka, který si všiml vyběhnuvšího Sváčka. Ten se však stačil vrátit a balón vyškrábnul na roh. Z něj ve výborné pozici hlavičkoval Štětka, jenž však branku o metr minul. Brno poprvé zaútočilo ve 4. minutě, kdy vlevo unikl Smejkal a odražený míč z dvaceti metrů uklidil do šibenice Janetzký – 0:1. O minutu později žlutá obrana zcela propadla a jihlavský odchovanec Smejkal postupoval sám na Soukupa. Stoper Boussou se naštěstí stihl vrátit a do střely jihlavského odchovanec včas vložil svůj skluz. Ve 14. minutě se do střely z hranice vápna uvolnil Araujo-Wilson, ale Sváček s jeho technickým pokusem neměl problém. V 19. minutě našel Šancl na hranici vápna Peška, ale i jeho skrytou technickou střelu si brněnský gólman našel. Chvíli poté našel Hošek ve vápně Lacka, ten zpětnou přihrávkou oslovil Fraňka, který pohotově vyzkoušel pozornost Sváčka, jenž byl znovu na svém místě. Ve 22. minutě se do vápna krásnou zidanovkou uvolnil Šancl, ale jen rána z úhlu též skončila na rohu. Z něj měl na zadní tyči dobrou pozici Hošek, ale hlavičkoval jen do Sváčkových rukavic. Rozchytaného brněnského strážce svatyně testoval i Selnar možná ze 40 metrů, ale dalekonosný pokus opět Sváčka nepřekvapil. V 34. minutě po přihrávce Fraňka znovu střílel Šancl, ale opět jen do Sváčkovy náruče. V 36. minutě se ke střele po delší době dostali hosté, když Smejkal našel za obranou Potočného. Jeho nebezpečná levačka dala Soukupovi zabrat, ale jihlavský gólman míč dokázal vyrazit na roh. Ve 42: minutě se do vápna zleva uvolnil Araujo-Wilson a na malém vápně oslovil Selnara, jenž z první Sváčka neprostřelil a vytěžil pouze roh.

I do druhého dějství Vysočina vyběhla s útočnou vervou. Průnik Šancla či rohový kop v podání Selnara však k úspěchu nevedly. Brno však jihlavské ostří rychle otupilo a též se snažilo ohrozit Soukupa. Rána Nového mohla být nebezpečná, ale skončila zablokovaná na rohu. V 54. propadl dlouhý aut Hoška až na penaltu na Fraňka, jenž mohl vyrovnat. Jenže pálil nad břevno. Vzápětí se z úhlu dral do šance Nový, tvrdě z úhlu vypálil a Soukup jeho ránu vyrazil zpět do hry. Šancí v domácí premiéře Chance Národní Ligy najednou ubylo, došlo na střídání a navrch měly obrany. A též nepřesnosti na obou stranách. Došlo i na útočníka Hoška, s nímž měla Jihlava na trávníku dva útočníky.  Snahu FCV v 78. minutě výrazně narušilo přísné vyloučení stopera Štětky, který podle sudího fauloval postupujícího brněnského útočníka v roli posledního hráče na hřišti. V 81. minutě žlutou defenzívu poprvé provětral rychlonohý Alli, který si kulatý nesmysl posunul do vápna a technickou střelou na zadní o metr minul tyč. V 84. minutě hosté využili rozhozené defenzívy FCV, kterou vyšachovali, a do prázdné branky skóroval Potočný – 0:2. O snížení se v 89. minutě pokoušel Selnar, ale levačkou z hranice šestnáctky o metr přestřelil. V poslední minutě měl po rychlém kontru šanci Potočný, kterého Alli našel na malém vápně, ale Soukup byl proti. Vysočina mohla alespoň snížit po závaru v nastaveném čase, ale nebylo jí přáno.

1.kolo | FC Vysočina - Brno | 0:2