14.09.2013, Miroslav Fuks

Vysočina třikrát skórovala, ale nakonec nebrala nic

Vysočina třikrát skórovala, ale nakonec nebrala nicNa Andrově stadiónu se hrál dramatický a bláznivý zápas. Vysočina v něm předvedla výborný fotbal, vstřelila tři branky z kopaček Václava Kolouška, Adama Jánoše a Lukáše Masopusta, dvakrát vedla a velmi cenné tři body držela ještě v 83. minutě. Po devadesáti minutách však odešla smolně poražena a bez bodu.

OlomoucOlomouc
8.kolo, sobota 14.9.2013, 19:00
4:3
(1:1)

Góly: 33. a 83. Karaš, 61. a 90. Doležal - 14. Koloušek, 75. Jánoš, 76. Masopust
ŽK: Karaš, Ordoš, Vepřek – Vaculík, Karlík, Josl
Rozhodčí: Orel – Jiřík, Zeman
Diváci: 3752
Olomouc: Blaha – Vidlička, Koutný, Škerle, Vepřek – Houska (89. Varadi), Karaš – Navrátil (69. Schulmeister), Ordoš, Javůrek (75. Falta) – Doležal. Náhradníci: Zlámal - Dreksa, Plšek, Zahradníček.
FC Vysočina: Hanuš – Marek, Tlustý, Šourek, Josl (88. Kliment) – Jánoš, Karlík (74. J.Kučera) – Masopust, Koloušek, Vaculík (83. Kopic) – Harba. Náhradníci: Blažek – Krejčí, Mikula, Teplý.

Kouč František Komňacký dopředu avizoval absenci Kosaka, Přeučila a Kopice, navíc zdravotní stav na hřiště nepustil ani Jungra a gólmana Blažka, jenž zůstal pouze na lavičce. V brance proto poprvé v aktuálním ročníku nastoupil Hanuš a v záložní řadě Jungra nahradil Karlík, což znamenalo vysunutí Kolouška do role podhrotového hráče. V obraně místo Kopic e nastoupil uzdravený Marek, což znamenalo návrat Tlustého do stoperské dvojice.

Vysočina začala pořádně zostra, když už v 10. sekundě vybojoval míč Masopust a vyslal na Blahovu branku jedovatý projektil, který těsně míjel břevno.  Ve 4. minutě Vysočina zahrávala roh, který výborně na branku prodloužil Karlík a Blaha musel vytasit perfektní reflexivní zákrok. Sigma poprvé zahrozila ve 12. minutě, kdy po centru Vidličky hlavičkoval těsně vedle pravé tyče Hanušovy branky Ordoš. O dvě minuty později vystrašil Hanuše svým nepovedeným centrem Javorek. Ani on však prostor mezi třemi tyčemi netrefil. Ve 14. minutě se Vysočina vydařil brejk. Masopust našel před vápnem Vaculíka, ten zachoval chladnou hlavu a vrátil balón na pravé křídlo Masopustovi, který poslal centr do pokutového území. Blaha míč dokázal vyboxovat, jenže pouze ke Kolouškovi, který si na zem položil obránce Sigmy a míč uklidil k pravé tyči Blahovy branky – 0:1. V 17. minutě Vysočina znovu vážně zahrozila, neboť Vaculík vystihl rozehrávku soupeře, našel ve vápně Kolouška, který provětral Blahovy rukavice. V 18. minutě Hanuš neudržel centrovaný míč, který musel před dotírajícími hráči Sigmy odkopávat Šourek. Výsledkem byl velice podařený brejk Masopusta s Harbou, který na poslední chvíli hasil stoper Koutný. Vysočina hrála dobře a ve 23. minutě mohl zvýšit své vedení, kdyby Vaculík dokázal svoji hlavičku po centru Masopusta vměstnat mezi tři tyče. Sigma si vytvořila územní tlak a hrozila převážně ze standardních situací. A rohový kop Javůrka v 33. minutě našel v chumlu hráčů hlavu Karaše, který trochu šťastně k tyči vyrovnal – 1:1. V 36. minutě, kdy část fanoušků Sigmy protestně opustila stadión, mohla jít Vysočina znovu do vedení. A to dokonce dvakrát. Nejprve se na pravém křídle krásně uvolnil Masopust, před brankou našel přesným centrem Kolouška a ten z první vypálil na branku. Bohužel, dobře postavený Blaha jeho ránu vyrazil. Na následný roh si opět na přední tyč naběhl Karlík a jeho teč jen těsně míjela zadní tyč. Poslední střelu prvního dějství si připsal Ordoš, který z 20 metrů vyprášil Hanušovy rukavice.

Sigma na úvod druhé půle opět zahrozila z rohového kopu, ovšem tísněný Koutný hlavičkoval vedle branky. Následovaly bojovné a urputné pasáže zápasu, v němž zaujal v 56. minutě rohový kop Sigmy a velký závar před Hanušovou brankou, který naštěstí pro celek ve žlutém skončil „jen“ dalším rohem. V 58. minutě Jihlavě zase vyšel brejk, kdy Harba dostal míč za obranu, prosadil se přes Koutného, ovšem pozorný Blaha jeho nájezd dokázal vytěsnit mimo branku.  V 61. minutě se domácí dočkali vedoucí branky, když se podařilo prostrčit míč za jihlavskou obranu na Navrátila, který místo zakončení našel před brankou zcela volného Doležala, který už se zakončením do prázdné branky neměl problém - 2:1. V 65. minutě Vaculík vybojoval míč, potáhl rychlý brejk a uvolnil Masopusta, který s míčem sprintoval před Blahu. Bohužel, souboj s ním prohrál, neprostřelil ho. V 71: minutě zaujal nádherný průnik Masopusta po pravém křídle, který skončil jen rohovým kopem, a po něm potěšil pohotový volej Josla, který plachtil těsně vedle tyče. V 72. minutě se ve vápně uvolnil Harba a tvrdě vypálil z úhlu – Blaha musel vyrazit na roh. V 74. minutě poprvé naskočil do Gambrinus ligy odchovanec klubu a útočník Jindřich Kučera a o minutu později byl u vyrovnávací branky. Vaculík se uvolnil na levém křídle, ve vápně našel Kučeru, ten přiklepl za vápno Jánošovi, který pálil tvrdě k pravé tyči – 2:2. Otřesená Sigma dostala další ránu v 76. minutě, kdy si Masopust naběhl na pravé křídlo za obranu a deset metrů před Blahou vyslal nechytatelný a chytrý oblouček na zadní tyč – 2:3! Málovídaný zápas však pokračoval a Sigma znovu trestala ze standardní situace. Kopala ji z pravé strany a odražený míč po ní z úhlu velkého vápna trefil přesně k pravé tyči Karaš – 3:3. V 90. minutě přišel další z mnoha brejků Vysočiny, který vedl k nádherné střele Kolouška, která byla olomouckým hráčem tečovaná jen těsně vedle levé tyče. Bohužel, následný roh vedl k brejku Sigmy a z něj o výhře rozhodl o domácí výhře Doležal – 4:3. V nastavení ještě mohl vyrovnat Harba, ale po zmatcích v olomoucké defenzívě střílel vedle pravé tyče. Bláznivý zápas skončil hodně šťastnou výhrou Sigmy.

8.kolo | Olomouc - FC Vysočina | 4:3
22.kolo | FC Vysočina - Olomouc | 5:0