31.10.2015, Miroslav Fuks

Vysočina v Ďolíčku vedení neudržela a dohrávala v devíti

Vysočina v Ďolíčku vedení neudržela a dohrávala v devítiFotbalisté FC Vysočina byli blízko historicky prvního vítězství v Ďolíčku. V první půli byli lepším týmem a díky brance Petra Nerada šli do vedení. Další šance navíc neproměnili. Domácí ve druhé půli z penalty vyrovnali a do výhody se dostali po velmi přísném verdiktu sudího, který vyloučil Jánoše. Klokani rozhodli po šťastné hlavičce Acosty. Vysočina bojovala alespoň o bod i po vyloučení Vaculíka, ale v tomto duelu jí prostě nebylo přáno.

Diváci: 4161
Bohemians 1905: Zlámal - Pauschek (46. Havel), Krch, Šmíd, Šírl - Jindřišek - Acosta (89. Akulinin), Hubínek, Čížek, Mosquera - Schick (58. Mikuš). Náhradníci: Fryšták – Jirásek, Hašek, Škerle.
FC Vysočina: Hanuš – Kryštůfek, Tlustý, Krejčí, Mišůn – Demeter, Jánoš – Vaculík, Nerad (66. Dvořák), Šulek (72. Fulnek) – Mešanović. Náhradníci: Vejmola – Přeučil, Jungr, Batioja, Kukoľ.

Vysočina do utkání proti Bohemians vstoupila se dvěma změnami v základní sestavě. Na kraji zálohy dostal místo Fulneka důvěru Šulek a ve středu pole nahradil nemocného Marka bohemácký odchovanec Nerad.

Hned ve 2. minutě hrubě chyboval stoper Tlustý a těsně před vápnem fauloval Čížka. Sám faulovaný z rohu velkého vápna kopal standardní situaci, kterou jihlavská obrana bez potíží odvrátila. Vysočina se v úvodních minutách ocitla nejen pod tlakem tribun, ale i standardních situací, které domácí zahrávali. V 11. minutě se do šance dral Mešanović, ovšem jeho tečovaný pokus Zlámala neohrozil. V 16. minutě to z dvaceti metrů zkoušel Jánoš, ale šlo spíše o propagační střelu. Ve 25. minutě se vlevo výborně prosadili Mišůn a Šulek, jenž centrem našel Mešanoviće, který polonůžkami parádně napálil břevno, od kterého míč letěl zpět do hřiště. Vzápětí ve vápně pohotově střílel Jánoš a Zlámal jeho přízemní střelu musel vyrazit na roh. Ve 28. minutě se po rohovém kopu dostal k míči Mosquera, ale jeho hlavička letěla metr nad. Ve 33. minutě se do dalšího brejku dral Mešanović, k nahrávce se dostal Vaculík, který chtěl do ještě lepší pozice uvolnit Šuleka, ovšem Jindřišek dokázal v poslední moment vytasit přesný skluz. V 36. minutě vyslal Šulek mezi stopery Mešanoviće, ten se prosadil až před Zlámala, který jeho střelu dokázal pouze vyrazit před zcela volného exklokana Nerada, jenž otevřel skóre utkání – 0:1! Bohemka se však nevzdávala. V 37. minutě se k nepříjemné střele dostal Hubínek a Hanuš jen vyrážel na roh. A ten si chvíli poté bezpečně stáhl do rukavic. Ve 43. hosté kopali rohový kop, Mešanović si naběhl na přední tyč a jeho hlavičku z brankové čáry vykopával Mosquera. Z následného brejku nepřesně střílel Acosta. V poslední minutě se děly velké věci. Nejprve mohla Vysočina po rychlém brejku zvýšit na 0:2, když se po přizemním centru Jánoše dostal k míči Mešanović, ale z otočky neprostřel beka Pauscheka. Možná měl raději nahrávat jednomu z volných spoluhráčů. Z následného kontru mohli domácí vyrovnat, ale Krejčí dokázal Acostovu střelu zablokovat. Do kabin se tak šlo za jihlavského vedení 0:1.

Bohemians do druhého dějství vstoupili aktivně a se snahou o tlak. Do jihlavského vápna letělo několik centrů, které však obránci v modrém dokázali odvrátit. V 57. minutě se do šance dral po pravé straně Čížek, ale stoper Krejčí mu míč dokázal včas ukopnout na roh. V 58. minutě se zahrávala penalta, když Mikuš ve vápně nastřelil ruku Krejčího. A kapitán Jindřišek ji bezpečně proměnil – 1:1. V 66. minutě byl výsledkem tlaku zelenobílých rohový kop, z nějž hlavičkující Mikuš trefil jen boční síť. Důležitý moment utkání nastal v 69. minutě, kdy Jánoš zastavil kontr Bohemians skluzem a sudí Příhoda jej dost přísně vyloučil. V 73. zprava odcentroval Acosta na hlavu Mosquery, ale jeho pokus letěl hodně nad břevno. V 77. minutě zleva odcentroval Mosquera a hlavičkující Acosta vyslal šťastný oblouček, který přesně zapadl pod břevno marně se natahujícího Hanuše – 1:2. V 79. minutě se Vysočina dostala do brejku, při němž si odražený míč za vápnem našel Vaculík, proti obránci šel do kličky a metr před vápnem upadl. Z pohledu sudího se jednalo o filmování a nikoli o faul, tudíž sáhl po žluté kartě, která už pro Vaculíka byla druhá v utkání. Jihlava tak dohrávala jen o devíti! Vysočina i při výrazném oslabení srdnatě bojovala o vyrovnání. V 80. minutě se po centru Mišůna dral ve vápně do zakončení Mešanović, ale ztroskotal na domácí defenzívě. Možná i díky zásahu ruky jednoho ze stoperů. V 85. minutě se po centru Mišůna dostal k hlavičce Dvořák, ale branku netrefil. Blízko vyrovnání byl v 90. minutě Mešanović, ovšem Zlámala ani nadvakrát prostřelil. V Ďolíčku tak mohla propuknout velká radost z prvního vítězství.

Hráči zápasu v utkání proti Bohemians byli vyhlášeni Petr Nerad a Josef Jindříšek. Výsledky hlasování za FC Vysočina: 1. Petr Nerad 40%, 2. Jan Hanuš 20%, 3. Muris Mešanović 14%, 4. Petr Tlustý 9%, 5. Patrik Demeter 6%, 6. Adam Jánoš 3%, 7. Pavel Dvořák 3%, 8. Lukáš Kryštůfek 3%, 9. Jiří Krejčí 3%.

12.kolo | Bohemians 1905 - FC Vysočina | 2:1
26.kolo | FC Vysočina - Bohemians 1905 | 1:2