dnes, Miroslav Fuks

Vysočina v Ostravě vydolovala první venkovní výhru v sezóně!

Vysočina v Ostravě vydolovala první venkovní výhru v sezóně!Premiérové měření sil „béčka“ Baníku Ostrava proti FC Vysočina na profesionální úrovni dopadlo lépe pro hostující Jihlavu. Ta byla ve Vítkovicích lepším a nebezpečnějším celkem a díky brankám Jakuba Selnara z penalty a Jana Chytrého si vypracovala dvoubrankové vedení. Domácí Kašpárek sice v závěru snížil, ale Vysočina si už vítězství vzít nenechala – 1:2 (0:1)!

Diváci: 211
Ostrava B: Gergela – Krupička, Měkota, Říha (25. Temel), Munksgaard – Holaň – P. Jaroň (67. Jackuliak), Nogha (46. Chvěja), Komljenovic (67. Ogbu), Fomba (81. M. Málek) – Kašpárek. Náhradníci: Struhař – Ferreira, Kilibarda, Drozd, Sirotek, Kluiters.
FC Vysočina: Jágrik – Hošek, Beneš, Štětka, Chytrý – Čermák, Pešek – Selnar (90+1. Šancl), Lacko (83. Vítek), Franěk (73. Křehlík) – Křivánek (83. Araujo-Wilson). Náhradníci: Soukup – Farka, Sládek, Smutný, Haala, Abdulfatai, Záhradník.

Kouč Marek Jarolím oproti duelu s juniorkou Slavie učinil v základní jedenáctce hned tři změny, když místo Farky, Boussoua a Šancla nastoupili Hošek, Štětka a Franěk.

Oboustranně důležitý zápas začal logicky opatrně. Oba celky se snažily převzít otěže utkání prostřednictvím postupné kombinace i dlouhých nákopů na nabíhající útočníky. První šance přinesl závar ve 12. minutě po standardce Selnara. Ten našel na zadní tyči Čermáka, jenž balón vrátil do nebezpečného prostoru na malé vápno. Zde se neúspěšně snažil protlačit míč do sítě Štětka. Vzápětí se po odraženém míči a centru z levé strany neujala ani hlavička Beneše. V 16. minutě byl Lacko důrazný při presinku proti Krupičkovi, do vápna posunul míč na nabíhajícího Selnara, jenž si připravil míč na střelu z ideální pozice, do níž se mu však na poslední chvíli vložil skluz Říhy, jenž střelu zablokoval na roh. Další roh přišel ve 20. minutě z kopačky Fraňka, který málem překvapil Gergelu na přední tyči. Domácí mohli být rádi, že kulatý nesmysl odvrátili na roh. Z něj Franěk posadil balón na hlavu Štětky, který z malého vápna hlavičkoval jen těsně vedle pravé tyče Gergelovy branky! Ve 29. minutě Křivánek šikovně vysunul Selnara do vápna, ten však z úhlu na dlouhou nohu střílel nedůrazně a Gergel jeho pokus lapil. V 34. minutě vydařenou kombinaci Vysočiny zakončoval střelou uvnitř vápna Chytrý. Jeho ráno ještě tečoval na branku Franěk, ale nikoli tak důrazně, aby Gergela překonal. Baník poprvé nebezpečně vystřelil až ve 43. minutě, kdy z levé strany z dvaceti metrů natáhl Fomba, ale branku minul. Ve 44. miniutě dostal Selnar míč mezi stopery, posunul si ho do vápna a byl faulován – penalta! Míč si vzal sám faulovaný a Gergelu bezpečně proměnil – 0:1! Vysočina se tak zcela po zásluze ujala vedení.

Domácí mladíci do druhého dějství vyběhli aktivněji a častěji drželi míč. Vysočina se při vědomí cenného vedení spíše soustředila na poctivou defenzívu, z níž se snažila o rychlé kontry a nebezpečné standardní situace. V 61. minutě se uvolnil Křivánek, na vápně hledal Fraňka, který však v nadějné pozici promáchl. Míče se chopil Lacko, ale jeho střela prostor mezi třemi tyčemi minula. Chvíli poté Fraňka dlouhým centrem našel nalevo Selnara, ten natáhl z osmnácti metrů ke střelem kterou Gergela s námahou vyrazil na roh. Ten na zadní tyči zavíral Čermák, ale domácí gólmana u tyče z první neprostřelil. V 65. minutě Vysočina kopala roh z pravé strany, který Selnar rozehrál k Peškovi, jenž míč poslal do vápna, kde si jej po hlavičce Beneše našel Chytrý a z otočky se akrobaticky trefil přesně k levé tyči Gergelovy branky – 0:2! Náš odchovanec tak zaznamenal svoji první ligovou trefu a profesionálním fotbale! V 70. minutě Ogbu ve výskoku zahrál rukou po centru Fraňka na hranici vápna, ovšem sudí provinění viděl těsně mimo pokutové území. Rozehrávku následné nebezpečné standardky si vzal Franěk, našel na vápně volného Lacka, ale tomu střela z první vůbec nevyšla. V 74. minutě byli domácí blízko snížení stavu. Po standardce Holaně a hlavičce Jackuliaka už byl Jágrik překonán, ale Beneš skvěle dokázal míč vykopnout ze vzduchu z brankové čáry! O chvíli později střílel z hranice vápna Chvěja, ale o metr minul pravou tyč. V 89. minutě bylo zaděláno na drama. Kašpárek si výborně v běhu převzal nákop Ogbua za stopery a prostřelil vyběhnuvšího Jágrika – 2:1. V první minutě nastavení nebezpečně pálil Holaň, ale jeho projektil se zastavil na žlutém bloku obránců. V závěru byli blízko ohrožení branky Araujo-Wilson a Šancl, ale ostravská defenzíva hrozící nebezpečí ustála. Jihlavě to však vadit nemuselo, neboť z Vítkovic odvezla plný počet bodů!

12.kolo | Ostrava B - FC Vysočina | 1:2