25.05.2024, Miroslav Fuks

Vysočina v derniéře podlehla na opavském stadiónu

Vysočina v derniéře podlehla na opavském stadiónuAni venkovní derniéra s druholigovým ročníkem 2023/24 fotbalistům FC Vysočina nevyšla. Po domácí prohře s Žižkovem nestačili v posledním kole na Opavu. Na jejím stadiónu šli do vedení díky vydařené individuální akci Filipa Šancla, ovšem Slezský FC ještě do půle dokázal vyrovnat, dvěma brankami v rozmezí 52. a 59. strhl vedení na svoji stranu a v závěru učinil poslední změnu skóre – 4:1 (1:1).

Diváci: 1101
Opava: A. Richter – Kopečný (C), Pejša, Helebrand, Hýbl – Omale (85. Šrek), Blecha – Haitl (76. Wehowský), Rataj (21. Rezek), Ondráček (85. Whiffen) – Marzuq (76. Velička). Náhradníci: Číž – Kim.
FC Vysočina: Mastný – Chytrý, Vedral, Sládek, Svoboda – A. Pešek, Tureček – Křehlík (80. Miška), Šancl (80. Araujo-Wilson), Ogiomade (64. Záhradnik) – Franěk. Náhradníci: Soukup – Sagna, Lacko, Shudeiwa.
Stanice TV prenosu: záznam

Kouč David Oulehla jedenáctku pozměnil hned na čtyřech postech oproti utkání s Žižkovem, když místo Soukupa, Farky, Shudiewy a Araujo-Wilsona po delší době v základu nastoupili Mastný, Sládek, Tureček a Ogiomade.

Domácí se od úvodních minut prezentovali aktivnější hrou, což ve 2. minutě dokumentoval klíčový středopolař Blecha. Ten napálil míč z pětadvaceti metrů a jeho projektil těsně lízl tyč Mastného branky. Poté se však hra vyrovnala a Vysočina se snažila o kombinační prosazení přes opavskou defenzívu. Ve 14. minutě se do vápna prosadil zprava Křehlík, ale jeho následná přihrávka na Fraňka vedla jen k rohovému kopu. V 18. minutě našel Kopečný ve vápně dlouhým nákopem Marzuqa, který z úhlu pálil z první, ale prostor mezi třemi tyčemi netrefil. Zápas nabýval na intenzitě, ovšem to platilo i o silném dešti. Ve 26. minutě tedy sudí Batík oba týmy odvolal ze hřiště do kabin a duel přerušil. Průtrž mračen nad fotbalem vítězila jen necelou čtvrthodinu. Vynucená pauza očividně více prospěla Jihlavě, neboť necelá tři minuty po návratu na trávník šla do vedení. Richtera ve 28. minutě překonal Šancl, který získal před opavskou šestnáctkou balon, nebojácně se prodral skrz čtyři hráče soupeře a píchnul míč kolem vyběhnuvšího brankáře přesně k tyči – 0:1! O minutu později po přihrávce Křehlíka střílel znovu dorostenecký reprezentant Šancl, ale tentokrát byl domácí gólman připraven. Ve 33. minutě se po centru Ondráčka z levé strany dostal k zakončení Kopečný, ten ovšem napálil balon vysoko nad. O dvě minuty později prošel do vápna s míčem u nohy exjihlavský křídelník Rezek, ale vypálil vedle branky. Úsilí Slezského FC o vyrovnání vyústilo ve 43. minutě brankou v Mastného síti. Na centr Hýbla si naskočil Marzuq a hlavičkou šťastně přehodil brankáře Mastného, který ač se snažil sebevíc, na balon nedosáhl – 1:1. A za tohoto stavu se šlo už podruhé do kabin.

Vysočina zahrozila hned zkraje druhého poločasu, kdy po úniku Ogiomadeho z levé strany dostal Chytrý míč pěkně proti noze, ale z dobré pozice vypálil vysoko nad bránu domácích. V 50. minutě se dral do šance Marzuq po křídelní přihrávce Rezka z levé strany, ale pod tlakem Sládka nedokázal zakončit. V 52. minutě domácí otočili vývoj skóre ve svůj prospěch. Kopečný poslal před bránu prudký centr, který zblízka uklidil do brány Helebrand - 2:1. O sedm minutu později domácí potrestali hrubku rozehrávce Vysočiny, kterou vystihl Blecha, na kraji vápna získal míč a elegantním obloučkem přeloboval vyběhnuvšího Mastného – 3:1! V 65. minutě po rozehraném rohovém kopu z pětadvaceti metrů napálil balón Pešek, ale Fridrich byl u levé tyče včas a vyrazil jej na další roh. V 79. minutě Omale ve středu pole přiťukl míč Rezkovi, jehož rána prosvištěla těsně nad břevnem jihlavské brány. V 80. minutě ke své druholigové premiéře nastoupil odchovanec Matyáš Miška a o minutu později přihlížel výbornému zákroku domácího gólmana, jenž zabránil snížení stavu po rohovém kopu. Nedáš - dostaneš poté znovu platilo. Střídající Velička dostal v 83. minutě ideální přihrávku před bránu od Blechy a stačilo mu jen správně nastavit nohu, Mastný neměl šanci – 4:1. V 90. minutě Opavané rozehráli zajímavou standardku na zadní tyč, kde číhal volný Kopečný, ale hlavou zblízka minul zařízení. Na domácí radosti z vítězné tečky za sezónou to každopádně nic změnit nemohlo. A Vysočina bohužel symbolicky završila nevydařený soutěžní ročník, který zakončila zopakováním loňského umístění, tedy nejhorší pozice v ligové historii klubu – 14. se ziskem 35 bodů.

1.kolo | FC Vysočina - Opava | 2:1
30.kolo | Opava - FC Vysočina | 4:1