26.08.2015, Miroslav Fuks

Vysočina ve Staré Říši nebyla daleko od blamáže

FC Vysočina vstoupil do národního poháru MOL Cup druhým kolem, který sehrál na půdě divizní Staré Říše. A prvoligista to v okresním derby neměl vůbec jednoduché, když z převahy v první půli vytěžili jedinou branku Vaculíka, navíc Tichánek ze standardní situace dokázal chytře vyrovnat. Zkraje druhé půle šli domácí dokonce do vedení a Vysočina nebyla daleko od blamáže! Tu odvrátilo vyrovnání Fulneka a sedm minut před koncem přesná hlavička Nerada.

Diváci: 815
Stará Říše: Neuman – Dvořák (33. Rygl), Priborský, Kadlec, Heide - Pokorný, Nahi, Tichánek (56. Bidi), Brnický – Konate (66. Vácha), Göth. Náhradník: Břínek.
FC Vysočina: Rakovan – Kukoľ, Kryštůfek, Štěpánek, Klusák (53. Fulnek) – Nerad, Demeter, Šulek, Vaculík – Dvořák (46. Marcin, 62. Marek), Mešanović. Náhradníci: Vejmola – Krejčí, Opluštil, Mišůn.

Fotbalisté FC Vysočina do pohárového utkání na půdě Staré Říše nastoupili s celou řadou změn. Ze základní sestavy z prvoligového utkání proti Slovácku figurovali v úvodní jedenáctce jen Kukoľ, Kryštůfek, Šulek a Dvořák.

První nebezpečná střela letěla z kopačky Šuleka ve 4. minutě. Gólman Neuman jí s námahou vytáhl na roh. V 9. minutě si poradil i s technickým pokusem kapitána Vaculíka. Tentýž hráč ve 20. minutě po narážečce s Mešanovićem krásně napálil tyč a Nerad už dorážku ve velmi těžké pozici nezvládl. Vaculík se zastřeloval a ve 22. minutě se dočkal, když se do vápna prosadil Mešanović, na vápně našel zpětnou přihrávkou Vaculíka a ten se trefil od tyče do sítě – 0:1. Chvíli poté rozvlnil síť po přihrávce Vaculíka Dvořák, ale byl mu máván ofsajd. V 35. minutě si gólman Neuman málem srazil do sítě střílený centr Dvořáka. Výsledkem byl rohový kop, při němž Mešanovićova dorážka brankou neskončila. V 37. minutě Vaculík vysunul do vápna Šuleka, ovšem domácí gólman stihl vyběhnout a pohotovou střelu vytěsnit. Neujala se ani následná dorážka. Ve 40. nebezpečně zahrozili i staroříšští, když Göth dostal dobrý míč za obranu, jenže gólman Rakovan byl u něj dříve a balón před ním vyrazil do bezpečí. Chvíli poté domácí dokázali vyrovnat, když Tichánek standardní situaci od pravé brankové čáry zahrál chytře přímo na branku a překvapil Rakovana – 1:1. Závěr prvního dějství prvoligisty zastihl v útlumu a nadšeně hrající domácí dokázali zahrozit ze dvou rohových kopů.

Do druhé půle vystřídal Dvořáka Marcin a Jihlava zahájila své snažení o vítězství v pohárovém duelu. Jenže do vedení šli domácí! Göth ve 49. minutě dokázal odcentrovat z pravé strany a odražený míč do sítě napálil Pokorný – 2:1. V 51. minutě po rohovém kopu nebezpečně hlavičkovala jihlavská legenda – Kadlec. Trápící se Vysočina dospěla k vyrovnání skóre v 59. minutě, kdy hradbu těl propálil Fulnek – 2:2. Akci předcházel výborný průnik Kukoľa a zpětná přihrávka Nerada. Další minuty na hřišti menších rozměrů nabídly urputný boj bez větších šancí. Vysočina se snažila prokombinovat do šance a domácí soustředěně a nadšeně bránili, přičemž nevynechali jedinou příležitost k brejku. Rozhodnutí přinesla 83. minuta, kdy Demeter uvolnil do vápna Vaculíka a ten posadil přesný centr na hlavu nabíhajícího Nerada – 2:3. V závěru ještě neproměnil velkou šanci Mešanović, kterého vychytal Neuman. Vysočinu mohl těšit postup, rozhodně však ne výkon. Ve 3. kole MOL Cupu se Jihlava představí ve středu 23. září ve Znojmě, které zvítězilo v Tasovicích.

„Dnešní duel potvrdil, že pohárové zápasy nejsou vůbec jednoduché a právem se těší zájmu diváků. Utkání jsme si každopádně zkomplikovali sami, když jsme zápas měli v první půli jasně pod kontrolou, mohli jsme vstřelit více branek a o utkání rozhodnout podstatně dříve. Místo toho se zrodilo laciné vyrovnání z přímého kopu, které mužstvo nepochopitelně rozhodilo. Naopak domácí herně narostli a zkraje druhé půle dokázali vstřelit ještě druhou branku. My poté duel horko těžko obraceli. Náš herní projev byl strašně hektický a v určitých momentech nezkušený. Byli jsme jen kousek od velké ostudy a musíme se zamyslet nad příčinami tohoto nepřesvědčivého výkonu,“ okomentoval zápas kouč Luděk Klusáček, jenž se vyjádřil i k netradičnímu složení sestavy: „V utkání jsme chtěli dát příležitost dalším hráčům našeho kádru a též jsme chtěli sestavu dříve prostřídat. Jenže jsme museli reagovat na vývoj utkání a zdravotní problémy Marcina, jenž musel předčasně vystřídat.“