13.09.2014, Miroslav Fuks

Vysočina veze z Hradce Králové nesmírně důležité vítězství!

Vysočina veze z Hradce Králové nesmírně důležité vítězství!Konečně to přišlo! Fotbalisté FC Vysočina zlomili prokletí úvodních kol a dočkali se prvního tříbodového zisku do tabulky SYNOT ligy! Výhra se zrodila v nesmírně důležitém utkání v Hradci Králové, kde Jihlava dosud nikdy nezvítězila. Vítězství 0:3 je o to cennější, že znamenalo střelecké probuzení Harise Harby, první ligový gól Vlado Kukoľa a druhé čisté konto jihlavské defenzívy v řadě.

Diváci: 3031
Hradec Králové: Koubek – Holeš, Chleboun, Rolko, Mareš – Križko, Kotiš (57. Prokeš) – Štípek (45. Malinský), A.Čermák, Halilović (71. Šultes) – Dvořák. Náhradníci: Kuciak – P.Čermák, Hable, Plašil, Kuciak. Trenér Luboš Prokopec.
FC Vysočina: Hanuš – Marek, Tlustý, Krejčí, Hybš – Kučera (90. Šourek), Jánoš - Kovář (76. Kukoľ), Jungr (87. Irobiso), Vaculík – Harba. Náhradníci: Blažek – Bello, Mešanović, Koloušek. Trenér Petr Rada.

Kouč Petr Rada dal v Hradci Králové důvěru stejné základní sestava, která vstupovala do posledního domácího utkání proti Českým Budějovicím. Změny nastaly na lavičce, kam poprvé usedly nové tváře - Bello a Irobiso. Navíc se uzdravil Šourek a po karetním trestu byl k dispozici Kukoľ. Naopak scházeli zdravotně indisponovaní Vidlička a Šulek a též další dlouhodobí marodi.

Vysočina do utkání vstoupila aktivně, ovšem její snahu v úvodní pětiminutovce nahlodaly dva nebezpečné hradecké rohy. Po prvním rohu vyslal nepřijemnou tečovanou střelu Čemák a druhý Mareš z křídla kroutil do zadní šibenici, kde míč musel vyrážet gólman Hanuš. Domácí na hřišti nadále dominovali a obléhali branku Vysočiny. Velkou šanci měl ve 13. minutě po uvolnění od Kotiše Dvořák, který atakován Tlustým místo střely volil simulovaný pád v šestnáctce. První jihlavský střelecký pokus vyslal po nahrávce Kučery exhradecký Harba, jenž střílel pohotově, ale nedůrazně. Koubek střelu lehce sebral ze země. Ve 26. minutě zahrával standardní situaci Hybš a ve vápně nejvýše vyskočil Tlustý, jenž hlavičkoval nad břevno. O minutu později se po křídelním úniku Harby dostal k odraženému míči Jánoš, ale balón napálil z pětadvaceti metrů hodně nad. Ve 29. minutě se stejně vedlo i Vaculíkovi, který se k dalekonosné ráně odhodlal po nahrávce Hybše. V 31. minutě Vysočina odolala dvěma rohům domácích a poté vyrazila do rychlého brejku, který táhl Kovář. Na jeho konci byl centr Jungra do vápna, který propadl k Harbovi, jenž poprvé v této sezóně rozvlnil síť – 0:1! S ohledem na svoji hradeckou minulost svoji gólovou radost projevil jen minimálně. V 33. minutě Vysočině zatrnulo, neboť nepříjemný míč za obranu odpálil Marek jen na hlavu Dvořáka, který poté z dvaceti metrů přeloboval vyběhnuvšího Hanuše, a naštěstí i břevno. V 36. minutě byl poblíž rohu velkého vápna faulován Vaculík, který se vzápětí ujal rozehrávky standardní situace, s jejímž odvrácením měli domácí mnoho práce. Ve 40. minutě pálil z přímého kopu Križko, ale jeho bomba břevno přeletěla. Ve 41. minutě vybojoval míč Vaculík, uvolnil Harbu, který na křídlo vysunul Kováře, jenž z křídla vyslal přízemní střelu, která tečovaná skončila v zámezí.

Zkraje druhého dějství se po uvolnění od Kučery tlačil do střelecké pozice Kovář, ale vystřelit se mu nepovedlo a stejně tak ve vápně přesněn nenašel žádného ze svých spoluhráčů. O minutu později si na dlouhý centr do vápna naběhl Marek a z úhlu pohotově vypálil nad branku Koubka. Stejně se ve 48. minutě vedlo i Jánošovi, jenž se znovu odhodlal k dalekonosné ráně. A aby toho nebylo málo, tak i Kovář ve 49. minutě z přímého kopu svoji ránu vyslal příliš vysoko. V 54. minutě se po rohovém kopu Vaculíka vrhl do hlavičky Krejčí, ale jeho odvážný pokus skončil vedle tyče. V 58. minutě vyslal Kučera do rychlého brejku Harbu, který na velké vápno uvolnil zpětnou přihrávkou Vaculíka, jenž pálil těsně nad břevno. V 65. minutě se po dobré práci Jungra dostal ke střeleckému pokusu Harba, který si zhruba dvacet metrů od branky zasekl dva obránce. Jeho technický pokus však našel Koubkovu náruč. V 67. minutě Vysočina chybovala v rozehrávce, což hradeckým umožnilo rozjet kontr, při němž Holeš našel ve vápně volného Prokeše, kterého však skvěle vychytal Hanuš! V 74. minutě měla Vysočina obrovskou příležitost, když po rychlé akci putoval míč od Kováře k Harbovi, který do vápna ideálně uvolnil Kučeru, který však střílel vedle tyče. V 78. minutě Harba do šance uvolnil pro změnu Kukoľa, který místo přihrávku volil střelu, se kterou Koubek neměl problémy. V 81. minutě Vaculík vystihl Vaculík nepřesnou rozehrávku Koubka a z třiceti metrů měl před sebou odkrytou branku. Jeho pohotový pokus bohužel letěl nad břevno. Vysočina byla ve druhém dějství velmi nebezpečná z rychlých brejků a nakonec se po zásluze dočkala druhé trefy. V 83. minutě Jungr vybojoval míč, byl faulován, ovšem Kučera využil výhody, potáhl balón, uvolnil Harbu a ten i díky teči domácího stopera propálil Koubka – 0:2! A v 89. minutě bylo ještě lépe! Vaculík do křídla uvolnil Harbu, který do vápna poslal přesný centr na hlavu osamoceného Kukoľa, jenž poslal nechytatelný oblouček na zadní tyč – 0:3! Vysočina tak mohla slavit obravsky cenné vítězství!

7.kolo | Hradec Králové - FC Vysočina | 0:3
21.kolo | FC Vysočina - Hradec Králové | 2:0