02.04.2016, Miroslav Fuks

Vysočině bojovný výkon na body v Plzni nestačil

Vysočině bojovný výkon na body v Plzni nestačilFotbalisté FC Vysočina v těžké misi na půdě úřadujícího mistra a ligového lídra bodově neuspěli. Viktoria prodloužila svoji sérii výher už na 12 zápasů a upevnila svoji první příčku v tabulce. Jihlava v Plzni bojovala, poctivě bránila a v první půli byla dvakrát velmi blízko vyrovnání stavu. Nakonec se však před favoritem musela sklonit v poměru 2:0 (1:0). Navíc gólman Jan Hanuš v závěru hned dvakrát zneškodnil penaltu Kolářovi.

Diváci: 10772
Plzeň: Kozáčik – Matějů, Hubník, Baránek, Limberský – Hořava, Hrošovský – Petržela (78. Krmenčík), Kolář (89. Vaněk), Kovařík – Ďuriš (66. Holenda). Náhradníci: Bolek – Hejda, Řezník, Končal.
FC Vysočina: Hanuš – Kryštůfek, Tlustý, Krejčí, Urdinov (81. Mišůn) - Šulek, Nerad (75. Jungr) - Bazal, Hronek, Vaculík (75. Kukoľ) - Voltr. Náhradníci: Rakovan - Demeter, Fulnek.

Kouč Michal Hipp oproti poslednímu duelu učinil hned čtyři změny. Vykartovaného Kučeru nahradil Nerad, místo zraněného Šourka nastoupil ve stoperské dvojici Tlustý, ve středu zálohy vystřídal Demetera Nerad a na kraji zálohy dostal místo Kukoľa důvěru Bazal.

Vysočina si uvědomovala, že v Plzni musí odolat úvodnímu tlaku domácího celku. Bohužel, už v 7. minutě inkasovala první branku po úvodní vážnější šanci Viktorie. Kovařík dostal od Limberského míč za obranu a z úhlu trefil přesně zadní kout Hanušovy branky – 1:0. Kdo očekával, že dobrý začátek duelu spustí plzeňský kolotoč, musel být zklamán. Hosté se nadále drželi taktiky trpělivého defenzivního bloku s rychlými kontry a skutečně Plzni dokázali několikrát zahrozit. V 16. minutě Vaculík kopal zleva standardní situaci, k míči se procpal Tlustý a v těžké pozici hlavou trefil břevno. Domácí více drželi míč, ovšem do šancí se dostávali sporadicky. Za zmínku stojí 26. minuta, kdy Kovařík našel volného Ďuriše ve vápně. Ten ale poslal míč asi 10 cm od levé tyče. Největší jihlavská šance se zrodila v 35. minutě, kdy Vaculík poslal za obranu nabíhajícího Hronka, který sám před Kozáčikem volil přihrávku na nabíhajícího Bazala, který však byl tísněn Matějů, jenž velkou šanci skluzem zažehnal. Do kabin se tak šlo za stavu 1:0 pro domácí.

Ani druhé dějství nebylo přehlídkou velkých gólových šancí. V 50. minutě Kovaříkův centr našel Ďuriše, který dvakrát hlavičkoval, ale Hanuše neohrozil. O deset minut později se míč po rohu odrazil k osamocenému Petrželovi na penaltě, vysoký míč však poslal nad branku. V 72. minutě Plzeň vstřelila druhou pojišťovací branku, když Kovaříkův centr do vápna hlavou prodloužil Holenda na Koláře – 2:0. Domácí se poté ještě více koncentrovali na držení míče a zodpovědnou defenzivní práci. Vysočinu do šancí nepouštěli, naopak v 83. minutě měli po faulu Kryštůfka výhodu pokutového kopu.  K té se postavil reprezentant Kolář a Hanuš mu ji zneškodnil. Jenže sudí viděli předčasné vyběhnutí jihlavského gólmana, tudíž plzeňský hráč dostal druhou šanci – i na podruhé Hanuš uspěl a balón vyrazil! Viktoria byla v závěru blízko třetí branky, když Krmenčík běžel z rohu vápna proti Hanušovi. Místo střely zvolil přihrávku před branku, odkud jeden ze spoluhráčů nedokázal překonat Hanuše s Krejčím, kteří společně zastavili míč přesně na brankové čáře. Utkání tak skončilo stejně jako před rokem – výhrou domácího favorita v poměru 2:0.

Hráč utkání za FC Vysočina: 1. Lukáš Vaculík 23%, 2. Yani Urdinov 17%, 3. Jan Hanuš 17%, 4. Petr Hronek 11%, 5. Josef Bazal 9%, 6. Radek Voltr 6%, 7. Lukáš Kryštůfek 5%, 8. Jiří Krejčí 3%, 9. Peter Šulek 3%, 10. Petr Tlustý 3%, 11. Petr Nerad 2%.

9.kolo | FC Vysočina - Plzeň | 2:4
23.kolo | Plzeň - FC Vysočina | 2:0