22.04.2009, Miroslav Fuks

Václav Winter - postupový specialista

Václav Winter - postupový specialistaJe specialistou na fotbalové postupy. Raduje se z nich už tři léta po sobě – 2006 s Kladnem do I. ligy, 2007 s Bohemians Praha do II. ligy a o rok později se stejným klubem slavil postup mezi elitu. Václav Winter by si jistě velmi přál, aby jeho výjimečná série nebyla přerušena ani v Jihlavě. Nabízíme vám jeho profilový rozhovor.

 
Jaké byly tvé fotbalové začátky ve Slavii?

S fotbalem jsem tady začal v šesti letech a skončil jsem v juniorce. V obrovské konkurenci Stejskala, Blažka a Černého jsem neměl šanci a tak jsem pouze párkrát seděl na prvoligové lavičce. V létě 1997 jsem byl velmi rád za nabídku Lázní Bohdaneč, které právě postoupily do I. ligy.

Bylo těžké prosadit se v Atlanticu?

Na post gólmana zde byli zkušení Kostelník a Tomek, kteří zpočátku dostávali přednost. Já jsem začal chytat až na jaře za kouče Pálky. Měli jsme kvalitní tým s Kubíkem, Kuličem či Schindlerem, ale na záchranu to nestačilo. Navíc jsme jako vesnický tým byli všem trnem v oku.

I po sestupu jsi v Bohdanči zůstal...

Byl jsem mladý, tudíž pro mne bylo pravidelné chytání ve II. lize velmi cenné. Z gólmanů jsem zůstal jediný a doplnil mne David Šimon. Hráli jsme v horní polovině soutěže, ale postupové ambice zde už nebyly. Vše směřovala ke sloučení s Pardubicemi. K tomu skutečně došlo, jenže já se s novým vedením nedohodl na smlouvě. Tak dlouho mne vodili za nos, až jsem uvítal nabídku Neratovic.

Zdejší působení též nebylo o velkých cílech...

Tři sezóny jsme úspěšně bojovali o záchranu. Neratovické angažmá mne lidsky i fotbalově hodně utužilo a ujasnil jsem si priority. I v nedobrých ekonomických podmínkách jsme dokázali hrát dobrý fotbal. Nakonec došlo k dalšímu sloučení - do Kladna.

Jak bylo na Kladně?

Kouč Koubek nás sledoval a vzal sebou celou osu z Neratovic. Vytvořili zde slušné podmínky a dokázali vytvořit kvalitní tým. Dva roky jsme hráli o špici II. ligy a ve třetí sezóně jsme už šli jasně za postupem. V květnu 2006 jsme v zhruba pět kol před koncem slavili Gambrinus ligu.

Překvapivě jsi však v Kladně nezůstal?

Nové vedení řadě hráčů nenabídlo odpovídající podmínky a ti včetně mne neprodloužili smlouvy. Na jaře jsem byl odstaven a bylo jasné, že bohužel musím jinam.

Překvapivě jsi zakotvil v ČFL ve Střížkově...

V létě 2006 jsem byl společně s Tomášem Kaplanem na testech v Irsku. Vše dopadlo dobře, až na to, že nám nabídli zcela jiné podmínky, než před odletem. Nakonec jsem až v září zakotvil na Střížkově. Myslel jsem, že pouze dočasně.

Nakonec z toho byla velká postupová jízda...

Vůbec jsem to nečekal. Silnému majiteli se však už v ČFL podařilo složit zkušených tým druholigových parametrů a my z těžké soutěže postoupili. Ve II. lize jsme se chtěli zachránit. Po velmi dobrém podzimu přišla velmi dobrá zimní příprava, kvalitní posílení a především skvělý jarní start. Výsledkem byl překvapující postup. Chybějící zázemí a absence fanoušků nás paradoxně stmelila.

V Bohemians jsi se opět vrátil do ligy. Jak jsi snášel konkurenci dalších dvou kvalitních gólmanů?

V Bohemians není „béčko“ na patřičné úrovni, tudíž v případě zranění jednoho brankáře mohl nastat problém. Proto pro ligu byl v kádru Beláň a nově i můj kamarád Šimon. Všichni jsme chtěli chytat, ale vztahy jsme měli výborné. Trenér Urban s námi dost točil, což mi příliš nevyhovovalo. Za podzim jsem chytal pětkrát a proto jsem v zimě uvítal nabídku Jihlavy. Bral jsem to jako výzvu a znovu bych rád zažil euforii z postupu. Navíc jsem zápasový typ a chtěl jsem pravidelně chytat.

Jaký pocit zatím z působení v FC Vysočina máš?

Líbí se mi zde a vše vnímám vesměs pozitivně. Jsem přesvědčen, že klub jde po správné cestě. Z jihlavského týmu jsem nejlépe znal Kaplana a dále ze vzájemných zápasů Mareše, Kadlece, Faldynu či Veselého.

Jaké jsou tvé další cíle? Zahraniční angažmá?

Především chci mít zdravou a šťastnou rodinou. Mojí další prioritou je působit v dobrém a fungujícím klubu. Zahraničnímu angažmá bych se určitě nebránil, ale uvědomuji si, že gólmani to mají výrazně složitější, než útočníci či kreativní hráči. Je to i o kvalitním manažerovi, štěstí a dalších faktorech.

ABECEDA

AUTO: jsem maximálně spokojen s Octavií Combi

BARVA: bílá a černá

CESTOVÁNÍ: to fotbalové mi nijak nevadí a při dovolené nejsem vybíravý. Stačí mi být kdekoliv u moře s rodinou.

DOMOV: v Praze s manželkou a dcerou

FILM: nejsem vybíravý, preferuji komedie

GÓL: jeden mezi dospělými na kontě mám! V postupové sezóně Bohemians v ČFL jsem ho vstřelil do sítě Jablonce „B“. V nastavení jsem při rohu vyhrál hlavičkový souboj a poté míč dorazil do sítě.

HUMOR: mám rád ten dvojsmyslný

INTERNET: vždy jsem volný čas trávil venku, tudíž mne vlna internetu zcela minula

JÍDLO: špagety

KOUČ: Pro gólmana je stěžejní osobou trenér brankářů. Z tohoto pohledu nemohu zapomenout na Vítězslava Rejmona v Bohdanči. Hlavních trenérů, které bych chtěl vzpomenout, je více. Radost z fotbalu mi v dětství dal Milan Zajíček, Petr Pálka mi dal první šanci v lize a dobří byli i Luděk Kokoška, Miroslav Koubek a Luboš Urban.

LITERATURA: v minulosti jsem četl hodně, ale od narození dcery už na to není čas. Raději se věnuji jí.

MUZIKA: poslouchám vše od rocku po R´n´B.

NÁPOJ: bílé víno a džus

POLITIKA: určitě mne zajímá, hodně ji sleduji

RITUÁL: mám ho, ale nejde o nic zásadního

SPORT: aktivně sportuji velice rád. Hraji tenis,

ŠKOLA: mám střední školu

TELEVIZE: tvoří nedílnou kulisu našeho bytu. Sleduji politické debaty, sport, filmy, zábavné pořady...

VZOR: belgický gólman Jean-Marie Pfaff

ZVÍŘATA: zatím doma žádné nemáme, ale jsem pod velkým tlakem manželky a dcerky, abychom si pejska pořídila. Mám pocit, že dlouho neodolám.

ŽENY: jednoznačně manželka Marcela a pětiletá dcerka Viktorie.


 
Aktuálně

Juniorský tým a starší dorosty dnes vstoupily do letní přípravy

„Áčku“ ještě zbývají dva pokoronavirové druholigové duely, ovšem juniorka a oba starší dorosty již dnes zahájily letní přípravu. Není divu, zápasy divizní skupiny D vypuknou už 8. srpna, tedy o dva týdny dříve, než boje ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE. V jakém složení se juniorka začala připravovat? V čem je její příprava specifická? Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu